هدر موبایل
1397/11/07 12:56:05
سرویس دیگر رسانه‌ها
تحلیلی بر مواضع اخیر روس ها در مورد اسرائیل

"ایران و روسیه": متحدان استراتژیک یا همکاران راهبردی؟

این هنر و قدرت جمهوری اسلامی ایران است تا با ایجاد توازن میان روابط خود با شرق و غرب و جنوب و شمال راه را بر هرگونه سوءاستفاده بسته و به تعبیر درست جواد ظریف وزیر امور خارجه کشور با نگاهی واقع گرایانه به دنبال آرمان های خود باشد.
"ایران و روسیه": متحدان استراتژیک یا همکاران راهبردی؟ این هنر و قدرت جمهوری اسلامی ایران است تا با ایجاد توازن میان روابط خود با شرق و غرب و جنوب و شمال راه را بر هرگونه سوءاستفاده بسته و به تعبیر درست جواد ظریف وزیر امور خارجه کشور با نگاهی واقع گرایانه به دنبال آرمان های خود باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/45402.jpg "ایران,و,روسیه":,متحدان,استراتژیک,یا,همکاران,راهبردی؟ Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ؛ پرهام غنی در نواندیش نوشت :

معاون وزیر خارجه روسیه: هم پیمان ایران نیستیم؛ امنیت اسراییل اولویت ما است!سرگئی ریابکوف روز جمعه با شبکه سی‌ان‌ان گفتگو کرده و گفته است که روسیه هیچگاه در سوریه هم پیمان ایران نیست و امنیت اسراییل هم برای مسکو از اولویت‌های اصلی به حساب می‌آید. 
 
معاون وزیر خارجه روسیه همچنین مدعی شده که مسکو قصد داشته نفوذ نظامی و سیاسی ایران در سوریه را بکاهد اما این موضوع با اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران توسط ترامپ متوقف شده است.
انتشار این اظهارات توسط یک مقام روس در روز گذشته واکنش های متعددی را در افکار عمومی کشور در پی داشت و باعث شد تا برخی ضمن تعجب از این گفته ها دوباره با بیان نظراتی احساسی و غیر کارشناسی صحبت از خیانت های روسیه علیه ما بزنند و دوباره به یاد گلستان، ترکمنچای و بد عهدی این کشور در ساخت نیروگاه بوشهر بیافتند. 
 
اما اکنون واجب است تا برای روشن شدن برخی مسائل به چند سوال پاسخ دهیم تا بدین شکل سطح توقعات خود از روسیه و هر کشور دیگری در جهان را با ماهیت نظام بین الملل هماهنگ کنیم. سوالاتی که به صورت اجمالی به آن ها پاسخ خواهیم داد روشن می سازد که چرا نباید از گفته روس ها تعجب کنیم و از آن ها انتظارت غیر واقع بینانه داشته باشیم؟
 
همانگونه که اشاره شد با این گفته ها احتمالا دوباره شاهد تحلیل هایی با عنوان چرایی غیر قابل اعتماد نبودن روس ها با استناد به سخنان این مقام روس باشیم، اما باید از افرادی که چنین اظهاراتی را بیان می کنند بپرسیم که اساسا کدام کشور در نظام بین الملل قابل اعتماد است؟ اصلا واژه اعتماد در گفتمان روابط بین الملل چه جایگاهی دارد؟ اگر روس ها قابل اعتماد نیستند کدام کشور قابل اعتماد است، آمریکا که حتی نزدیک ترین متحدان خودش را در بزنگاه ها تنها می گذارد، اروپا که منافع خودش را بر هر چیز دیگری ترجیح می دهد یا چین که صراحتا مقاماتش می گویند از ما انتظارات بیجا برای در افتادن با جهان را نداشته باشید؟ 
 
با نگاهی دقیق متوجه می شویم که اساسا در روابط بین الملل به دلیل ذات آن واژگانی چون اعتماد، دوست یا دشمن جایگاهی ندارد چرا که تنها منافع است که به رفتار کشور ها جهت می دهد به طوری که حتی کشوری مثل جمهوری اسلامی ایران با ماهیتی انقلابی و تجدید نظر طلب علی رغم آرمان های والای خود در مقاطعی مجبور است برای دست یابی به آن بر اساس منطق واقع گرایی و سود و زیان عمل کند. 
 
پس در رابطه با روسیه هم شرایط به همین شکل است ما یک بار برای همیشه باید بپذیریم مقصر رفتارهایی که در طول تاریخ با ما صورت گرفته تا اندازه بسیاری خود ما بوده ایم، اگر قراردادهایی چون ترکمنچای بر ما تحمیل شده که زخم آن هنوز بر پیکر ما ایرانیان باقی مانده نه اشکال روس ها که ناشی از بی کفایتی حاکمان ما بوده پس برای آن باید خودمان را سرزنش کنیم نه کس دیگری
اما رابطه ایران و روسیه در بحران سوریه: دوست، متحد یا شریک؟
 
در مورد رابطه ایران و روسیه نظرات متفاوتی وجود دارد که عموما هم یا سیاه و یا سفید است. برخی رابطه دو کشور را از جنس استراتژیک می دانند، برخی آنان را متحد قلمداد می کنند و گروهی هم که اتفاقا عموما تحلیلگران روس هستند این دو همسایه را شرکایی مهم می دانند. 
 
برای پاسخ به این سوال که رابطه ایران و روسیه در بحران سوریه در چه سطحی است باید به اهداف سیاست خارجی کلان دو کشور در سوریه نگاهی انداخت.
 
در حقیقت آنچه تا امروز باعث شکل گیری ائتلاف ایران و روسیه در سوریه شده تلاقی موقت منافع ملی دو کشور در زمینه حفظ اسد،  مقابله با آمریکا و جلوگیری از تغییر ژئوپلتیک منطقه به نفع ایالات متحده بوده است. روس ها همواره به سوریه به عنوان دروازه مدیترانه نگریسته و اهداف خاصی را از حضور در این کشور دنبال می کنند، این در حالی است که ایران نیز به عنوان قدرتی منطقه ای با سیاست خارجی ای منحصر به فرد نگاه خاص خود را داشته و به سوریه به مثابه حلقه اتصال به هسته محور مقاومت و عمق استراتژیک خود در مقابله با اسرائیل می نگرد. اتفاقا نقطه افتراق ایران و روسیه را هم که اخیرا مقام روس به آن اشاره کرده که از قضا تازگی هم ندارد و نباید موجب تعجب گردد دقیقا دقیقا همین نقطه است یعنی نوع نگاه به اسرائیل.
 
 روسیه نه تنها نگاه ما را به اسرائیل ندارد که حتی امنیت آن به دلایل مختلف که در این بحث نمی گنجد برای این کشور حائز اهمیت است. به همین خاطر به هیچ عنوان نمی توان از روسیه انتظار داشت که در نزاع ما و اسرائیل جانب ما را بگیرد این کشور مانند سایر قدرت های بزرگ نشان داده که اگرچه علاقمند به همکاری با ایران برای مقابله با یکجانبه گرایی ایالات متحده است، اما در عین حال مایل به یکه تازی ایران در خاورمیانه هم نیست.
 
روسیه اکنون به شدت علاقمند به عرض اندام در مقابل آمریکا و مطرح ساختن خودش به عنوان ابرقدرتی تازه دارد، اینکه این مساله چفدر ممکن باشد جای خود اما همین نگاه و شکل خاص روابط روسیه با کشورهای دیگر چون آمریکا که بر پایه رقابت است تا دشمنی باعث می شود که این کشور همواره از ایران به عنوان کارتی در روابط خود با دیگر طرف ها چون اروپا و آمریکا استفاده نماید مگر اینکه ایران را کاملا با منافع خودش همسو سازد. با این شرایط در حال حاضر ایران و روسیه نه متحدینی استراتژیک که همکارانی مهم و راهبردی  هستند.
 
حال در این بین این هنر و قدرت جمهوری اسلامی ایران است تا با ایجاد توازن میان روابط خود با شرق و غرب و جنوب و شمال راه را بر هرگونه سوءاستفاده بسته و به تعبیر درست جواد ظریف وزیر امور خارجه کشور با نگاهی واقع گرایانه به دنبال آرمان های خود باشد. این تنها راهی است که می تواند در این آشوب نظام بین الملل سه اصل مهم سیاست خارجی ما یعنی عزت، حکمت و مصلحت که رهبر معظم انقلاب آن را تبیین کردند بر آورده سازد.
کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet