شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1397/11/08 07:28:00
سرویس سیاسی
کولیوند تشریح کرد:

تکلیف استانی شدن انتخابات مجلس با وصول لایحه جامع انتخابات چه خواهد شد؟

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس با اشاره به اینکه لایحه جامع انتخابات هنوز وصول نشده است، گفت: خردادماه آخرین مهلت برای تصویب نهایی استانی شدن انتخابات مجلس است.
تکلیف استانی شدن انتخابات مجلس با وصول لایحه جامع انتخابات چه خواهد شد؟ رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس با اشاره به اینکه لایحه جامع انتخابات هنوز وصول نشده است، گفت: خردادماه آخرین مهلت برای تصویب نهایی استانی شدن انتخابات مجلس است. https://cdn.icana.ir/d/019/201901107002615095.jpg تکلیف,استانی,شدن,انتخابات,مجلس,با,وصول,لایحه,جامع,انتخابات,چه,خواهد,شد؟ Icana

محمدجواد کولیوند در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص تصویب لایحه جامع انتخابات در دولت و تعیین تکلیف طرح انتخابات استانی قوه مقننه، گفت: تقریبا یک سال پیش جلسه ای با حضور نماینده دولت برای بررسی موضوع مذکور تشکیل شد که بر این اساس وزارت کشور لایحه مذکور را تدوین و به دولت تحویل داد اما پس از دریافت سیاست های ابلاغی رهبر انقلاب این لایحه مجددا برای تصحیح و بروزرسانی به وزارت کشور بازگشت.

تاخیر یازده ماهه دولت در بررسی لایحه جامع انتخابات

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: این مهم در حالیست که لایحه پس از اصلاح به دولت ارسال شد اما دولت بیش از 11 ماه بررسی این امر را به تاخیر انداخت.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: بنابراین نمایندگان بررسی موضوع قانون اصلاح انتخابات مجلس را با حضور نمایندگان دولت، مرکز پژوهش های شورای نگهبان و سایر کارشناسان دردستورکار خود قرار داد.

شورای نگهبان قانون اصلاح انتخابات مجلس را ارائه نکرده است

کولیوند در خصوص برخی اظهارنظرها نسبت به اینکه طرح مذکور از سوی شورای نگهبان ارائه شده است، افزود: این طرح مرتبط با شورای نگهبان نیست زیرا این شورا نمی تواند طرح ارائه دهد و نمایندگان آن را تهیه کرده اند.

لایحه جامع انتخابات هنوز وصول نشده است

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه لایحه جامع انتخابات هنوز وصول نشده است، اظهار کرد: هم اکنون برای تعیین تکلیف قانون اصلاح انتخابات مجلس دو گزینه وجود دارد.

وی ادامه داد: ابتدا با توجه به اینکه لایحه در گذشته به صورت غیررسمی دریافت شده و مواد آن مدنظر قرار گرفته می توان ادامه بررسی طرح را انجام داد یا اینکه اگر نمایندگان در صحن علنی تصمیم به بازگشت طرح گرفتند، می توان آن را همراه با لایحه مجددا بررسی کرد و سپس به صحن ارائه کنیم.

خردادماه آخرین مهلت برای تصویب نهایی استانی شدن انتخابات مجلس است

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی در خصوص برگزاری انتخابات آتی قوه مقننه بر مبنای استانی شدن و اصلاحات جدید، خاطرنشان کرد: برای تحقق استانی شدن انتخابات مجلس باید تا خرداد سال آینده کار تمام شود و به تایید شورای نگهبان برسد وگرنه زمان گذشته و دیگر قابلیت اجرایی نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت، در جلسه هیأت وزیران به ریاست رئیس جمهور، لایحه جامع انتخابات را تصویب کرد.

این لایحه بر مبنای سیاست های کلی اتنخابات ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و بررسی تجربیات پیشین در ایران و سایر کشورها و استفاده از فناوری های جدید در اجرای انتخابات تهیه و تدوین شده است که از جمله آنها می توان به اخذ و شمارش الکترونیکی آرا، امکان ثبت نام قبل از انتخابات از رأی دهندگان، شفاف سازی منابع هزینه های تبلیغاتی نامزدها، امکان رأی دادن به فهرست های انتخاباتی بصورت یکجا و تعیین شرایط قابل راستی آزمایی برای امکان ثبت نام داوطلبان اشاره کرد.

همچنین، اصلاح نظام انتخاباتی از دیگر موارد پیش بینی شده در این لایحه است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet