هدر موبایل
1388/07/07 11:11:00
سرویس صحن

مخالفت مجلس با فوریت طرح افزایش توان اعتبار بانک‌ها

**مجلس شورای اسلامی با یک فوریت طرح افزایش توان اعتباری بانک‌ها و حمایت از تولید مخالفت کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس در ادامه جلسه‌علنی روز سه‌شنبه به بررسی طرح یک فوریتی افزایش توان اعتباری بانک‌ها و حمایت از تولید پرداختند ویک فوریت طرح مزبور را با 83 رای موافق و 63رای مخالف رد کردند.

در مقدمه توجیهی این طرح آمده است، رشد حجم مطالبات سر رسید گذشته و معوق بانک‌ها موجبات نگرانی شدید مقامات کشور را فراهم ساخته است به طوری که بیم آن میرود رقم اعلام شده 40هزار میلیارد تومان ( مطالبات سررسید گذشته و معوق بانک‌های دولتی مستمراً رویه تزاید گذارد. هرچند که شفاف‌سازی حساب‌های بانک‌های موصوف حجم مطالبات یاد شده را بیش از آنچه که اعلام شده، نشان خواهد داد.

از آنجا که تغییر درمانده منابع بانک‌ها درحدی نیست که بتواند پاسخگوی نیازهای تسهیلاتی مشتریان باشد اولاً به دلیل عدم توان تسهیلاتی بانک‌ها به تدریج مشتریان خوش حساب نیز در زمره مشتریان بد حساب قرار می‌گیرند ثانیاً تقاضای تسهیلاتی جامعه به صورت مداوم در حال افزایش بوده و با عنایت به محدودیت منابع بانک‌ها صف تسهیلات مستمراً طولانی‌تر می‌شود که خود موجب تشدید تبعات منفی می‌گردد.

مخاطره ناشی از استمرار رکود اقتصادی کشور، بدون تردید موجب افزایش بیش از پیش مطالبات سررسید گذشته و معوق بانک‌ها خواهد شد به طوری که در صورت عدم اقدام عاجل از سوی دولت و نظام اداری و اجرایی کشور، درآینده‌ای نه چندان دور حتی تهدیداتی نظیر این طرح نیز نخواهد توانست موجبات توقف یا کاهش بحران را فراهم آورد.

گفتنی است در صورت تصویب نهایی این طرح شرکتی غیر دولتی با هدف خرید مطالبات معوق مشکوک الوصول بانک‌ها با اختیارات کامل و عاری از هرگونه محدودیت‌های حاکم بر شرکت‌های دولتی تشکیل می‌گردد تا به صورت مستقل و بدون الزام به رعایت ضوابط ناظر بر نهادها یا دستگاه‌ دولتی فعالیت نماید.

باتوجه به این که یک فوریت این طرح به تصویب نرسید، بررسی آن به صورت عادی در دستور کار کمیسیون قرار می‌گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet