هدر اصلی
1397/11/12 03:32:25
سرویس سیاسی
صفاری نطنزی با تاکید بر ایجاد منطقه امن به شرط حضور ارتش سوریه؛

کردهای شمال سوریه منطقه امن تحت حفاظت ترکیه را نمی پذیرند

رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می گوید:کردهای شمال سوریه اجازه نمی‌دهند که منطقه امن توسط ترک ها ایجاد شود و اگر هم بشود حتما بایستی ارتش سوریه آنجا مستقر شود.
کردهای شمال سوریه منطقه امن تحت حفاظت ترکیه را نمی پذیرند رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می گوید:کردهای شمال سوریه اجازه نمی‌دهند که منطقه امن توسط ترک ها ایجاد شود و اگر هم بشود حتما بایستی ارتش سوریه آنجا مستقر شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201611108118021299.jpg کردهای,شمال,سوریه,منطقه,امن,تحت,حفاظت,ترکیه,را,نمی,پذیرند Icana

مرتضی صفاری نطنزی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به همکاری روسیه و ترکیه در ایجاد منطقه امن در سوریه گفت:کشورهای روسیه و ترکیه در حال حاضر باهم اختلاف نظر دارند.

وی افزود:یعنی ترک ها به دنبال این بودند که منطقه امنی ایجاد کنند تا امنیت کشورشان تضمین شود؛کردهایی که در این منطقه مستقر هستند خیلی موافق با دخالت ترکیه نیستند؛ آنها اجازه نمی‌دهند که این منطقه امن توسط ترک ها ایجاد شود و اگر هم بشود حتما بایستی ارتش سوریه آنجا مستقر شود.

بیشتر بخوانید:

نماینده مردم نطنز و بخش قمصر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کردهای شمال سوریه می‌گویند منطقه امن تحت حفاظت ترکیه را نخواهد پذیرفت،تاکید کرد:این بحث فعلاً به مرحله جدی نرسیده است و بعید می‌دانم که با این روندی که دیده می شود،روسیه با ترکیه همکاری کند و ترکیه نیز به تنهایی بتواند این منطقه را حفظ کند.

صفاری نطنزی با بیان اینکه کردها معتقدند که اگر منطقه امن از سوی سازمان ملل یا یک کشور بی طرف اداره شود آن را خواهند پذیرفت،مطرح کرد:هم روسیه دارد کمک می‌کند هم آمریکایی‌ها با توجه به تعهداتی که نسبت به کردها در منطقه داشتند؛در تلاش هستند که ارتش سوریه در آنجا مستقر شود.

رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه روی آمریکایی ها که اصلاً نمی شود حساب کرد،تصریح کرد:آمریکایی ها بارها ثابت کرده اند که نمی شود روی قول هایشان حساب کرد،ترک ها نباید به آنها امید ببندند؛بحث این است که ارتش سوریه در منطقه مستقر شود؛آمریکایی‌ها هم نظرشان همین است و روس ها هم همین نظر را دارند ،اما ترکیه می خواهد تلاش کند که کردها را از منطقه خارج کنند و خود کردها با این موضوع موافق نیستند.

به گزارش خانه ملت؛رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در اولین سخنرانی خود با دونالد ترامپ بعد از مکالمه تلفنی بار دیگر وعده داد که امنیت و ثبات را در منطقه امنی که برای ایجاد آن در شمال سوریه تلاش می‌کند برقرار خواهد کرد.رئیس‌جمهور ترکیه اظهار داشت: اجازه نخواهیم داد منطقه امن در سوریه به باتلاقی علیه ما تبدیل شود.

رئیس‌جمهور ترکیه از تمایل خود برای رسیدن به دیدگاه مشترک با روسیه و آمریکا و طرف‌های دیگر درباره سوریه خبر داد و تأکید کرد که کشورش به تمام تعهدات خود در قبال سوریه عمل کرده است و افزود که با پوتین درباره مناطق پاکسازی‌شده از لوث تروریسم گفت‌وگو خواهم کرد.

اما خبرگزاری آناتولی اعلام کرد:ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه و جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا در تماسی تلفنی درباره تشکیل منطقه امن در شمال سوریه توافق کردند./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet