شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1397/11/08 13:12:34
سرویس صحن
ظریف در پاسخ به سوال جعفرپور:

تشکیل معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه برای کمک به معیشت مردم

وزیر امور خارجه کشور گفت: یکی از وظایف معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه ، کمک به معیشت مردم و تسهیل شرایط اقتصادی کشور است.
تشکیل معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه برای کمک به معیشت مردم وزیر امور خارجه کشور گفت: یکی از وظایف معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه ، کمک به معیشت مردم و تسهیل شرایط اقتصادی کشور است. https://cdn.icana.ir/d/019/201805103498624393.jpg تشکیل,معاونت,اقتصادی,وزارت,امور,خارجه,برای,کمک,به,معیشت,مردم Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمدجواد ظریف در نشست علنی امروز (دوشنبه، 8 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی سوال جمشید جعفرپور از خود، گفت: متاسفانه دولت امارات متحده عربی علی رغم روابط گسترده اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران دست به کار اشتباه سیاسی و راهبردی زد و مسئولان این دولت در سال های گذشته مخصوصاً در جنگ علیه مردم مظلوم یمن وارد یک عرصه برخورد با جمهوری اسلامی شدند، به همین دلیل شورای امنیت ملی راهکارهای جایگزینی را ایجاد کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: راهکاری که جمهوری اسلامی ایران در این زمینه داشته است، علاوه بر اقدامات معمول دیپلماتیک، راهکارهای دیگری را برای ایجاد روزنه های لازم برای روابط اقتصادی پیگیری کرده است.

وی تصریح کرد: البته تعدادی از بازرگانان ایران در امارات دچار مشکل شده اند، تعداد زیادی از آنها به کشورهای دیگر نقل مکان کردند. ما در وزارت امور خارجه تسهیلاتی را برای آنها فراهم کردیم تا به کشورهای دیگری که روابط بهتری با ایران دارند، نقل مکان کنند، متاسفانه این افراد با مشکلات مختلفی در کشور امارات روبرو شدند، اما ما برخوردهای لازم را با آنها داشته ایم.

این عضو کابینه دولت دوازدهم بیان کرد: روش های جایگزین تلاش های بسیار خوبی بود که وزارت امور خارجه برای بهبود روابط اقتصادی انجام داد.

ظریف تصریح کرد: یکی از وظایف اساسی وزارت امور خارجه، کمک به معیشت مردم و تسهیل شرایط اقتصادی کشور است که ما تلاش کرده ایم زمینه این امور را فراهم کنیم. تشکیل معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه کار بسیار دشواری بود، چرا که این وزارتخانه پس از انقلاب سه دوره تجربه ناموفق معاونت اقتصادی داشت و کل بدنه این وزارتخانه با معاونت اقتصادی مخالف بود. ما مجبور شدیم تجدید ساختار کاملی انجام دهیم و رویکردش را از منطقه ای به موضوعی تبدیل کنیم تا این معاونت احیا شود.

وی گفت: معاونت اقتصادی در دی ماه سال گذشته ایجاد شد و آقای انصاری به عنوان معاون اقتصادی این وزارتخانه منصوب شد. ایشان فردی باسابقه خوب و در زمینه ها اشراف کاملی داشت. ما به همراه رئیس جمهور سفری به هند در پایان دی ماه و اوایل اسفندماه سال گذشته داشتیم و نیاز بود که آقای انصاری به عنوان معاون اقتصادی ماموریتش را در این کشور پیگیری کند، ضمن اینکه لازم بود همراه رئیس جمهور باشد.

وزیر امور خارجه کشور ادامه داد: این نکته آقای جعفرپور درست است و توجیه وزارت امور خارجه برای انتخاب آقای انصاری این بود که وزارت امور خارجه به فردی با مشخصات آقای انصاری نیاز داشت و از طرفی لازم بود در سمت خود به عنوان سفیر ایران در هند حضور داشته باشد.

ظریف اظهار کرد: معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه با جدیت ماموریت خود را پیگیری می کند و به عقیده بنده کارنامه بسیار خوبی در این مدت کوتاه داشته است. معاونت اقتصادی توانسته است روزنه ای را برای مقابله با تحریم ها پیدا کند.

وی گفت: وزارت امور خارجه مسئول اجرا نیست، ما وظیفه داریم فردی، گروهی و بانکی را که آماده همکاری با ایران است را پیدا کنیم، اما نمی توانیم خودمان با آنها قرارداد ببندیم. لازم است فردی، سازمانی از داخل کشور با آنها شروع به کار کند. از آقای جعفرپور عذرخواهی می کنم بابت اینکه این گزارش را در اختیارشان قرار نداده ایم. گزارش معاونت اقتصادی به صورت کامل و جامع موجود است، یکی از نمونه کارهای معاونت اقتصادی سفر موفق 5 روزه به 5 شهر عراق بود.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: ما در اربیل، سلیمانیه، بغداد، نجف و کربلا سمینارهای اقتصادی برگزار کردیم و بیش از صدها نفر از برجسته ترین اصحاب کارآفرینی کشور عراق در آن حضور داشته و با همتایان خود تبادل نظر کردند. همچنین امروز هم آقای انصاری با رئیس جمهور برای بهبود روابط اقتصادی به سوریه سفر می کند.

ظریف اظهار داشت: در معاونت اقتصادی یک اداره مباره با تحریم داریم که منافذ خروج از تحریم را دنبال می کند، اما همانطور که عرض کردم وظیفه وزارت امور خارجه تسهیل شرایط و پیدا کردن حوزه های همکاری است، همچنین کمک کردن به افرادی که در خارج از ایران فعالیت اقتصادی دارند.

این عضو کابینه دولت دوازدهم گفت: نمایندگان اگر علاقه مند باشند، آقای انصاری حاضرند در جلسه ای بسته گزارشات خود را در حوزه معاونت اقتصادی ارائه کنند.

وی اذعان داشت: یکی از فعالیت های معاونت اقتصادی همکاری با استان ها است چرا که معتقدیم همکاری با استان ها در شرایط تحریم می تواند به دور زدن تحریم ها کمک کند، از نمایندگان تقاضا می کنم با این اداره همکاری لازم را داشته باشند.

وزیر امور خارجه در پایان گفت: معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه برنامه های بسیار خوبی در زمینه اقتصادی دارد که با همکاری نمایندگان می توانیم از تمامی امکانات آن بهره مند شویم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet