هدر اصلی
1397/11/09 12:52:39
سرویس صحن
فرشادان در نطق میان دستور:

امروز بیکاری و بی‌تدبیری در کردستان بیداد می‌کند

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس گفت: امروز بیکاری، طلاق، خودکشی، اعتیاد، بی تدبیری، تبعیض و سایر آسیب های اجتماعی در کردستان بیداد می کند.
امروز بیکاری و بی‌تدبیری در کردستان بیداد می‌کند نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس گفت: امروز بیکاری، طلاق، خودکشی، اعتیاد، بی تدبیری، تبعیض و سایر آسیب های اجتماعی در کردستان بیداد می کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201901106215668587.jpg امروز,بیکاری,و,بی‌تدبیری,در,کردستان,بیداد,می‌کند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، سیدمهدی فرشادان در جلسه علنی امروز (سه شنبه، 9 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود خطاب به رییس جمهور، گفت: اگر مفهوم توسعه مرکزگرا و توسعه نامتوازن را محصول بی توجهی به مطالبات استانها بحساب بیاوریم، بدون شک بخشی از پیشرفت های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و عمرانی هر استانی در گرو پایبندی به اهداف و راهبردهای مندرج در سند توسعه نهفته است

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ساختار این سند سیاست های کلان و اسناد بالادستی است، این سند در دو سطح و برنامه عملیاتی تهیه و تدوین شده است. اکنون در حضور نمایندگان تذکر می دهم امضاء رییس جمهور را بی اعتبار کرده اند؛ چراکه تدوین سند توسعه کردستان دوبار از جانب رییس جمهور دستور داده شده اما مسئولان آن را اجرا نمی کنند. آیا بی اعتبار شدن امضاء دولتمردان سزاوار است؟

وی ادامه داد: اگر مواد این سند اجرایی شود موضوع حق آبه کردستان تعیین تکلیف می شود؛ بخشی از مشکلات اشتغال پایدار، جاده های روستایی و مشکلات روستائیان حل می شود؛ چرا که بخشی از روستاهای کردستان به دلیل نداشتن راه مناسب دچار مشکل شده و خالی از سکنه هستند.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: کردستان حدود 8 درصد آبهای کشو را در خود جای داده است اما متاسفانه برخی از روستاها با تانکر آب آشامیدنی خود را تامین می کنند.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی خطاب به ریس جمهور، افزود: مطالبه کردها و اعضای مجمع نمایندگان کردستان توسعه اقتصادی در تمام حوزه ها و مناطق است؛ اقتصاد کردستان فلج مطلق است و عقب ماندگی ریشه داری در تمام زوایای کشاورزی، تولید، راه و آب وجود دارد و مسئولان نمی خواهند آن را ببینند.

فرشادان با اشاره به اینکه میهنمان به کردها مدیون است، گفت: روزی کردستان بخشی از میدان جنگ رژیم بعث عراق بود و کردها از مملکت دفاع می کردند و امروز هم فلاکت و کوله بری بر کردها چیره شده است در حالی که امروزه وقت جبران است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: بارها اعلام کردم که کردستان به بودجه جهشی نیاز دارد و هیات دولت باید مشکلات کردستان را به طور ویژه مورد توجه قرار دهد.

وی ادامه داد: همه مسئولان بدانند که کردستان به همان اندازه که به قطب تولید گندم، دام پروری و توت فرهنگی معروف است، به همان اندازه می تواند قطب گردشگری و صنعتی کشور باشد زیرا غنی ترین معادن طلا و آهن در کردستان وجود دارد اما عده ای کمر همت به غارت کردستان بسته و معادن کشورمان همچنان خام فروشی می شود و متاسفانه به کردستان ظلم می شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم خطاب به رییس جمهور، تصریح کرد: امروز بیکاری، طلاق، خودکشی، اعتیاد، بی تدبیری، تبعیض و سایر آسیب های اجتماعی در کردستان بیداد می کند؛ بنابراین در اینجا سکوت نماینده کردستان خیانت به رای مردم تلقی می شود و کم کاری دولت خیانت به اعتماد مردم محسوب می شود.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی افزود: در شهرهای کردستان چه جوانان بیکار و نجیبی که شب ها در میان سطل زباله می گردند تا با جمع آوری کارتن و پلاستیک زندگی خود را مدیریت کنند بنابراین باید اعلام شود وعده های اشتغالزایی دولت به کجا رسید؟.

فرشادان گفت: نظریه پردازان بر این بارو هستند که وعده های عملی نشده پاشنه آسیل یک سیاستمدار و خلاف عرف سیاسی است. دولت باید به عنوان متولی ایجاد اشتغال از دیدن این صحنه ها شرمنده شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اعلام می کنم کردها منتظر رویکرد اعتدالی دولت تدبیر و امید بودند و این در حالیست که بازی با کلمات هیچ دردی را دوا نمی کند. امروزه برخی از مردم روزی خود را از داخل سطل های زباله پیدا می کنند.

وی ادامه داد: امروزه نخبگان و تحصیلکردگان کرد برای امرار معاش کوله بری می کنند. امروزه نیمی از جامعه شهری در گرما و سرما در کنار خیابان و پیاده روها به دست فروشی مشغول هستند و کسی از درد آنها خبر ندارد؛ آقای رییس جمهور به داد مردم کردستان برسید و اعلام کنید در دو دوره ریاست جمهوریتان چند خانه در کردستان احداث شده یا از تعطیلی چند کارگاه و کارخانه جلوگیری شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم خطاب به رییس جمهور، تصریح کرد: اعلام کنید چند نفر از نخبگان کرد را در مدیریت های کلان کشور و دیگر استانها مشارکت داده اید؛ گفتمان غالب کرد ها این است که گره مشکلات کردستان را باز کنید؛ اعتبار سیاسی خودتان را در نزد کردها فراموش نکنید.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قصد گذاشتن چوب در بین چرخ دولت را ندارد، افزود: ما همچنان به خاطر مسائل ملی به دولت کمک خواهیم کرد اما دولت نیز نباید فراموش کند که افزایش درآمد و اشتغال، کاهش نرخ بیکاری، توزیع عادلانه ثروت، توسعه سیاسی و بکارگیری نخبگان کرد در لایه های قدرت و همچنین کاهش فقر خواسته کردهاست.

فرشادان خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، گفت: موضوع دیگری که در بعد سیاست خارجی در کانون توجه ما قرار دارد و دستگاه دیپلماسی باید نقش فعالی ایفا کند به ارتباط آقای ظریف با همتای ترک خود درباره مسأله‌ی جنگ‌افروزی ترکیه در کردستان سوریه بر می‌گردد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: پس از جنگ آفرینی در عفرین و کشتار بی‌رحمانه زنان و کودکان بی‌دفاع در این منطقه رئیس جمهور ترکیه این بار خود را برای کشتار در شرق فرات جزم کرده است.

وی ادامه داد: اگر ما حامی ستمدیدگان در فلسطین هستیم باید با همان چشم به مسأله‌ی مظلومیت کردها در کردستان سوریه نگاه کنیم. چرا ترکیه نمی‌خواهد بفهمد حذف کردها غیرممکن است؟ بنابراین با خونریزی، نسل‌کشی کردها و تجاوز به حریم کشور سوریه نمی‌تواند بازی برد بردی را برای افتضاحات پی در پی و شکست‌های سیاسی خود پیاده کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم  تصریح کرد: موضوع کشتن کولبران یک نوع جناب به شمار می آید و هر آزاده ای آن را نکوهش می کند. موضوعی که به سناریوی تکراری تبیین شده است و هر روز قلب ما کردها را می‌شکند. امروز به عنوان وکیل مردم زبان پدران و مادرانی هستم که منتقد وضع موجود هستند.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی افزود: آیا سزاوار است که در جامعه اسلامی به همین سادگی جوان مردم را بکشند؟. ظاهرا آن کسانی که کولبرها را  مورد هدف گلوله قرار می‌دهند یا مخالف سخنان رهبر هستند یا سخنان ایشان را درک نمی‌کنند؛ چون مقام معظم رهبری (مدظله العالی) صراحتا فرمودند " مراد من از قاچاق کولبران نیست" اما متأسفانه باز هم شاهد مرگ کولبران در مناطق کردستان هستیم..

فرشادان گفت: اگر امنیت و حقوق انسانی کردها برای دولت دغدغه است، شغل‌های جایگزین ایجاد کنند. برای اشتغالزایی مرزنشینان همت کنند. چرا نمی‌توانند درک کند که بیکاری و دیگر آسیب‌های اجتماعی جوان مرزنشن را وادار به کولبری می‌کند؟ انشان اگر به ناچار و جبر نباشد چرا کوله بری می کند. کشتن کولبران مانع قاچاق نمی‌شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: این رفتار  وکشتن کولبران مسئولیت دنیایی و اخروی دارد؛ شخصا حتما این اقدام ناپسند را پیگیری خواهم کرد  بنابراین از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواهش می‌کنم از طرح حمایت از حقوق کولبران حمایت کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet