حلول ماه ربیع الاول
1397/11/10 08:02:00
سرویس فرهنگی
ساداتی‌نژاد عنوان کرد:

کاهش 58 درصدی سهم پژوهش نسبت رقم پیش بینی شده دربرنامه ششم توسعه

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با انتقاد از کاهش ۵۸ درصدی سهم پژوهش نسبت به آنچه در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است، گفت: بودجه بنیاد نخبگان و معاونت علمی ریاست جمهوری در حالی نصف شده که این دو نهاد بهترین عملکرد را در سال گذشته داشته‌اند.
کاهش 58 درصدی سهم پژوهش نسبت رقم پیش بینی شده دربرنامه ششم توسعه عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با انتقاد از کاهش 58 درصدی سهم پژوهش نسبت به آنچه در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است، گفت: بودجه بنیاد نخبگان و معاونت علمی ریاست جمهوری در حالی نصف شده که این دو نهاد بهترین عملکرد را در سال گذشته داشته‌اند. https://cdn.icana.ir/d/019/201704107677372195.jpg کاهش,58,درصدی,سهم,پژوهش,نسبت,رقم,پیش,بینی,شده,دربرنامه,ششم,توسعه Icana

سیدجواد ساداتی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با استناد به اسناد بالادستی و سیاست‌های حوزه علم و فناوری کشور، عنوان کرد: سهم حوزه پژوهش از درآمد ناخالص ملی (GDP) تا افق 1404 باید 4 درصد باشد و الزام شده در قوانین برنامه و بودجه‌های سالیانه نیز بر مبنای همین برنامه طرح‌‎ریزی شود.

نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی افزود: بنابراین بر اساس برنامه ششم توسعه سهم حوزه پژوهش از در آمد ناخالص ملی در بودجه سال آینده باید رقمی معادل 1.15 درصد باشد در حالیکه در لایحه ارائه شده از سوی دولت این رقم 0.49 درصد یعنی رقمی حتی کمتر از نصف بوده که بیانگر کاهش 58 درصدی رقم ارائه شده نسبت به برنامه ششم توسعه است.

وی با بیان اینکه حتی در بودجه سال 97 این رقم 0.55 درصد و بیشتر از رقم ارائه شده در بودجه امسال بود، ادامه داد: ما شرایط کشور و محدودیت‌های مالی دولت در بودجه امسال را درک می‌کنیم اما این محدودیت نباید بر حوزه پژوهش و بخشی که در حال رقابت با سایر کشورها است، اعمال شود.

نباید بر تیمی که در حال مبارزه است محدودیت اعمال کرد

ساداتی‌‎نژاد تصریح کرد: هیچ گاه نباید بر تیمی که در حال مسابقه است، محدودیت اعمال کرد؛ امروز منشأ ثروت و قدرت در دنیا علم و پژوهش است و به همین علت نباید بر این حوزه محدودیت اعمال کرد چراکه در این حوزه همه کشورها با سرعت در حال حرکت هستند.

افت بودجه بنیاد نخبگان و معاونت علمی ریاست جمهوری با وجود عملکرد کم نظیر

وی ادامه داد: این کاهش شتاب نباید حوزه علم و فناوری را تحت تأثیر قرار می‌‎داد در حال حاضر معاون فناوری رئیس جمهور یکی از بهترین عملکردها در سال گذشته را داشت، سال گذشته افرادی ازخارج به داخل کشور بازگردانده شدند و پارک‌های علم و فناوری را فعال کردند و این نتیجه نخبگانی است که به کشور بازگشتند و امسال شاهد هستیم که متأسفانه اعتبارات این نهاد در کنار بنیاد نخبگان تا 50 درصد افت داشته است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه همین نهادها می‌توانند برای دور زدن تحریم‌ها راهکار ارائه دهند، افزود: نه تنها کاهش بودجه در این حوزه در قیاس با سایر حوزه‌ها یکسان نبوده بلکه به نظر می‌‎رسد این حوزه با تغییرات محسوسی دچار کاهش اعتبار شده و این نشان می‌دهد که نگاه غیرعالمانه‌ای به این حوزه وجود دارد.

تلاش در کمیسیون تلفیق برای محرومیت زدایی از بخش پژوهش هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است

عضو کمیسیون تلفیق بودجه 98 مجلس با یادآوری اینکه تلاش می‌کنیم در کمیسیون بودجه سال 98 از حوزه پژوهش محرومیت زدایی کنیم، افزود: البته مجلس نمی‎‏تواند بیشتر از 10 درصد تغییر در بودجه اعمال کند و تا کنون نیز تلاش‌هایی در این جهت برای بهبود بودجه پژوهش صورت گرفته ولی تا کنون اتفاق خاصی نیفتاده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet