هدر موبایل
1397/11/10 12:44:05
سرویس فرهنگی
در نخستین جلسه گفت‌وگوی فرهنگی مطرح شد:

بررسی مسائل حوزه موسیقی؛ از اقتصادِ فرهنگ تا ضرورت نگاه استراتژیک به فرهنگ و هنر

نخستین جلسه از سلسله نشست‌های گفت‌وگوی فرهنگی با محوریت موسیقی برگزار شد و مسائل این حوزه مورد واکاوی قرار گرفت.
بررسی مسائل حوزه موسیقی؛ از اقتصادِ فرهنگ تا ضرورت نگاه استراتژیک به فرهنگ و هنر نخستین جلسه از سلسله نشست‌های گفت‌وگوی فرهنگی با محوریت موسیقی برگزار شد و مسائل این حوزه مورد واکاوی قرار گرفت. https://cdn.icana.ir/d/019/201901102861205212.jpg بررسی,مسائل,حوزه,موسیقی؛,از,اقتصادِ,فرهنگ,تا,ضرورت,نگاه,استراتژیک,به,فرهنگ,و,هنر Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نخستین جلسه از سلسله نشست‌های گفت‌وگوی فرهنگی با موضوع موسیقی با حضور مسئولان ذیربط و متخصصان حوزه موسیقی کشور در کمیسیون فرهنگی مجلس برگزار شد.

ضرابی: وضعیت اشتغال دانشجویان موسیقی نیازمند تدبیر لازم

در این نشست تقی ضرابی رئیس هیئت مدیره خانه موسیقی با اشاره به نیازهای موسیقی در سطح جامعه به مسئله اشتغال به کار دانشجویان موسیقی اشاره کرد و خواستار تدبیر لازم در این خصوص شد و افزود: تمام کشورهای پیشرفته نسبت به فارغ‌ التحصیلان خود در رشته‌های مختلف برنامه‌ریزی دارند در حالی که برای موسیقی در ایران هیچ میزان و معیار مشخصی وجود ندارد.

وی با تأکید بر نیاز جامعه به موسیقی در عرصه‌های مختلف تصریح کرد: همه نمی‌توانند از یک نوع موسیقی استفاده کنند؛ مدیران جامعه باید با احتساب نیاز بخش‌های مختلف برنامه‌ریزی‌های لازم را داشته باشند.

ترابی: دولت در اقتصاد موسیقی تنها سهم 3 درصدی دارد و 97 درصد در اختیار بخش خصوصی است

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی ترابی؛ رئیس دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این جلسه گفت: ما در حوزه های مختلف قوانین مشخص و شفافی داریم اما متاسفانه در بخش موسیقی اینگونه نیست؛ نه مجلس و نه شورای عالی انقلاب فرهنگی در این حوزه مصوبه‌ای نداشته‌اند و این امر تداعی گر عدم توجه کافی به موسیقی است.

وی افزود: چشم‌انداز، تکلیف ، وظایف و اهداف دستگاه‌ها در حوزه موسیقی مشخص نیست و به همین دلیل هر کدام در این عرصه ورودی سلیقه‌ای دارند لذا از کمیسیون فرهنگی مجلس می‌خواهیم در حوزه قانون گذاری توجه بیشتری به موسیقی داشته باشند تا ما هم در خانه موسیقی بتوانیم بر اساس آن آئین‌نامه‌هایمان را تدوین کنیم.

ترابی با اشاره به اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی 5 سال است که سند موسیقی را در دستور کار گذاشته ولی آن را نهایی نکرده، چنین رویکردی از سوی شورا را «آگاهانه» توصیف کرد و ادامه داد: وجود قوانین در بخش موسیقی باعث می شود حقوق اهالی موسیقی حفظ شود.

وی همچنین حوزه موسیقی را خودگردان توصیف کرد و گفت: گردش مالی در حوزه موسیقی 300 میلیارد تومان است در حالی که بودجه موسیقی 10 میلیارد تومان است و این نشان می‌دهد که دولت در اقتصاد موسیقی تنها سهم 3 درصدی دارد و 97 درصد آن در دست بخش خصوصی است.

رئیس دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: با این انواع و اقسام محدودیت‌ها روا نیست که دست دولت در این شرایط در جیب بخش خصوصی باشد؛ یعنی نه تنها کمکی به موسیقی نکنیم بلکه به تازگی در کمیسیون تلفیق بودجه مصوبه‌ای مبنی بر اینکه 10 درصد درآمد برگزاری کنسرت در کلانشهرها به مجتمع‌های فرهنگی اختصاص یابد، نهایی شده است.

ترابی وضعیت موسیقی را به لحاظ بودجه و قانون اسف بار دانست و بیان کرد: اهالی موسیقی نباید احساس کنند از آنها استفاده ابزاری شده است.

اولین نشست از سلسله نشست های گفتگوی فرهنگی

 

نوربخش: درصد پایینی از هنرمندان موسیقی قادر به اداره زندگی و معیشت خود هستند

همچنین حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی ایران با بیان اینکه صنف موسیقی و هنرمندان این حوزه با مسائل و مشکلات عدیده برخورد می‌کنند، خانه موسیقی را ملجأ و پناهگاهی برای فعالان این عرصه دانست و افزود: مهمترین مسئله موجود در حوزه موسیقی در کشور، این است که قاعده و قانون مشخصی که در تمام جغرافیای ایران جاری و ساری باشد نداریم.

وی با انتقاد از اینکه مجوزهای صادره برای حوزه موسیقی اعتباری ندارد، افزود: خانم‌هایی که در هنرستان و دانشگاه‌های کشور بر اساس قانون در حوزه موسیقی تحصیل می‌کنند، امکان حضور صحنه‌ای ندارند  و در چند استان زنان نوازنده نمی‌تونند روی صحنه بروند.

نوربخش گفت: معنای تحصیل در مدارس و دانشگاه‌ها در رشته موسیقی آن است که این افراد مجوز فعالیت در کشور را داشته باشند.

وی ادامه داد: در خانه موسیقی بیش از 16 هزار عضو در سراسر کشور در عرصه‌های موسیقی سنتی، کلاسیک، نواحی، پاپ و زیرشاخه‌های آن وجود دارد ولی درصد پایینی از آنها قادر به اداره زندگی و معیشت خود هستند.

مدیرعامل خانه موسیقی با بیان اینکه موسیقی نواحی رمقی ندارد، افزود: فعالان دهه‌های پیش در دهه 60 و 70 در حوزه موسیقی اکنون خانه‌نشین هستند و کسی سراغ آنها را نمی‌گیرد زیرا کار و زمینه ای برای فعالیت آنها وجود ندارد.

رضوانی راد: مسئله کپی رایت حل نشود، اقتصاد هنر نابود خواهد شد

در ادامه کاوه رضوانی راد مشاور حقوقی خانه موسیقی ایران گفت: امروز پیش شرط توسعه در هنر، لزوم رعایت قوانین کپی رایت است که اگر نباشد سهم ما در مبادلات جهانی هنر از بین می‌رود.

وی با اشاره به اینکه قانون حمایت از مولفان و مصنفان در سال 1348 نگاشته شده افزود: لایحه حمایت از مالکیت فکری که کلیات آن در کمیسیون تخصصی مجلس به تصویب رسیده، از نظر علمی لایحه خوب و اتفاق بزرگی است و امیدواریم با کمترین تغییرات در صحن علنی به تصویب برسد.

رضوانی راد تأکید کرد: اگر مسئله کپی رایت در کشور حل نشود، اقتصاد هنر نابود خواهد شد و آن دسته از هنرمندانی در عرصه می‌مانند که صرفاً ریشه دارند.

مشاور حقوقی خانه موسیقی ایران با بیان اینکه دخالت دولت در حوزه هنر باید از نوع آزادی‌های سلبی باشد، ادامه داد: لایحه نظام صنفی هنر با حضور جمعی از اهالی آن و نمایندگان اصناف در دولت در حال تدوین است لذا از کمیسیون فرهنگی مجلس می‌خواهیم در تهیه طرح خود در این خصوص تجدیدنظر کرده و اجازه بدهد چارچوب تشکیل نظام صنفی هنر از بدنه هنری جامعه منتج شود.

وی همچنین با اشاره به حکم قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر ارائه بیمه بیکاری به هنرمندان، توضیح داد: از آنجا که سازمان متولی پرداخت بیمه بیکاری در این حکم مشخص نشده، سازمان تأمین اجتماعی از اجرای آن سر باز می‌زند لذا این مسئله احتیاج به استفساریه مجلس دارد.

اولین نشست از سلسله نشست های گفتگوی فرهنگی

 

معلم: نبود حمایت هدفمند و ساختارمند از فعالان حوزه موسیقی

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمدباقر معلم؛ مدیر دفتر موسیقی سازمان صدا و سیما نیز با اشاره به وضع هنرمندان مختلف در نواحی و مناطق کشور گفت: فعالان حوزه هنر در این مناطق نه آموزگاری دارند، نه شاگردی و نه پی‌روندگانی و عدم حمایت هدفمند و ساختارمند از آنها باعث تشدید این نابسامانی شده است.

جلالی: خطاهای گذشته را دیگر نباید انجام داد

همچنین فرهود جلالی ؛ مدیر مرکز فرهنگی هنری پارپیرار و فعال فرهنگ و هنر اقوام تأکید کرد: ورود کمیسیون فرهنگی مجلس به مسائل حوزه هنر باید از جنس سیاست‌گذاری باشد.

وی افزود: امروز و بعد از 40 سال باید عملکردها بررسی شود چه خطاهایی رخ داده که به اینجا رسیده‌ایم که حال موسیقی خوب نیست.

جلالی گفت: خطاهای گذشته را دیگر نباید انجام داد و مشکل صرفاً بودجه نیست بلکه در سیاست‌های کلان و سیاست‌گذاری فرهنگی دچار مشکل هستیم لذا باید به این امور به صورتی بنیادی‌تر پرداخته شود.

عسکری: حاکمان به موسیقی حساسیت دارند

همچنین حمید عسکری؛ رئیس دانشکده موسیقی دانشگاه هنر تهران بر ضرورت وجود موسیقی در زندگی بشر تأکید کرد و گفت: در این سال‌ها از نظر موسیقی فقیر شده‌ایم.

وی با اشاره به بخش کارشناس هنرهای آوایی در آموزش و پرورش خواستار حضور نماینده‌ای از این حوزه در جلسات بعدی شد.

اسعدی: کارکردهای موسیقی در زندگی بشر متعدد و متفاوت است

در ادامه هومان اسعدی؛ عضو هیئت علمی و مدیر گروه موسیقی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه کارکردهای موسیقی در زندگی بشر متعدد و متفاوت است، انعکاس هویت و تثبیت هنجارهای اجتماعی را از جمله آن برشمرد و افزود: وضعیت موسیقی در بین تمام هنرها در ایران خاص است زیرا تنها هنری است که تداوم و استمرار فرهنگی کامل در آن دیده می‌شود.

عرفان‌پور: مارکت موسیقی در شرایط کنونی هر روز وضعیت بدتری پیدا می‌کند

میلاد عرفان‌پور؛ مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری نیز با اشاره به لزوم حمایت دستگاه‌ها و نهادهای حکومتی از گونه‌های مختلف موسیقی در کشور به مورد فرانسه اشاره کرد که در آنجا شهرداری‌ها وظیفه حمایت از اپراهای سنتی فرانسه را دارند.

وی با اشاره به کاهش بودجه فرهنگی در سال آینده در خصوص فعالیت حوزه هنری در عرصه موسیقی مقامی، ردیفی و نواحی توضیح داد: حوزه هنری از جدی‌ترین تولیدکنندگان موسیقی ملی ایران است که اگر بودجه آن کاهش پیدا کند، نمی‌توان انتظار داشت موسیقی نواحی در شهرهای مختلف حفظ شود.

مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری با بیان اینکه مارکت موسیقی در شرایط کنونی هر روز وضعیت بدتری پیدا می‌کند، ادامه داد: حتی اگر حکومت آزادی کامل در حوزه محتوا بدهد، نمی‌توان گفت موسیقی رنگ و بویی از اخلاق ملی خواهد داشت زیرا اکنون ترانه‌ها و آلبوم‌های دارای مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز بعضاً محتوا و ماهیت زیرزمینی دارد.

اولین نشست از سلسله نشست های گفتگوی فرهنگی

 

حسینی: نگاه استراتژیک به بحث فرهنگ و هنر بیمار است

سید علی حسینی؛ نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه گفت: اهالی موسیقی جزو متعهدترین و بااخلاق‌ترین اهالی حوزه هنر هستند ولی مشکل اصلی آنجاست که نگاه استراتژیک به بحث فرهنگ و هنر بیمار است.

وی با بیان اینکه امروز در فرهنگ عمومی مشکل داریم، تصریح کرد: کمیسیون فرهنگی در راستای حمایت از هنر، فرهنگ‌سازی کند.

حسینی با اشاره به بخشی از کتاب «تاریخ تمدن» ویل‌دورانت گفت: در این کتاب به برهه‌هایی از تاریخ کشورها اشاره شده که حکومتی هایی که به هنر بها داده اند ماندگارتر و شکوفاتر شده اند.

سیاوشی: برداشت‌های مختلف از حوزه موسیقی را به «توافق حداقلی» برسانیم

در پایان این جلسه طیبه سیاوشی شاه عنایتی در جمع‌بندی اظهارات حاضران در این جلسه و در پاسخ به برخی از مطالب آنها گفت: مصوبه کمیسیون تلفیق پیشنهادی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که در کمیسیون فرهنگی مجلس نیز با آن مخالفت شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: تلاش ما در کمیسیون فرهنگی آن است که برداشت‌های مختلف از حوزه موسیقی را به «توافق حداقلی» برسانیم تا به نفع این حوزه باشد؛ به آن معنا که نهادهای مدنی، بخش مذهبی، بخش‌های حاکمیتی و مراکز آکادمیک، گفت‌وگوهایی داشته باشند که برآیند آن به نفع جامعه موسیقی باشد.

وی راه دستیابی به این توافق حداقلی را در گام اول تدوین ماده واحده‌ای در این زمینه دانست و ادامه داد: باید با درس گرفتن از خطاهای گذشته و پرهیز از تکرار خطاها، بحث سیاست‌گذاری کلان در حوزه موسیقی را پیش برد.

سیاوشی با اشاره به دغدغه هنرمندان حاضر در جلسه نسبت به این موضوع که هویت اصلی موسیقی ایرانی  در حال از دست رفتن است، بیان کرد: ورود کمیسیون فرهنگی به این عرصه می‌تواند به هویتمند کردن آن کمک کند زیرا نباید امنیت فرهنگی را فراموش کرد به همین دلیل ضمن تداوم این جلسات؛ تلاش خواهد شد تا این امر را به صورت قانونمند پیش ببریم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درخصوص لایحه حمایت از مالکیت فکری توضیح داد: کمیسیون فرهنگی مجلس به عنوان کمیسیون فرعی در خصوص این لایحه اظهارنظر خواهد کرد و تلاش خواهیم داشت تا شاکله علمی و حمایتی آن حفظ شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم در خصوص اشتغال به کار هنرجویان زن حوزه موسیقی گفت: این عده حتی در عرصه نوازندگی هم تحمل نشدند ولی لازم است تدبیری ویژه در این مورد صورت گیرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet