خبرگزاری خانه ملت

ولادت امام علی النقی هادی
1397/11/10 14:49:00
سرویس اقتصادی
مرادی انتقاد کرد:

بسیاری از کارگاه های کوچک در حال ورشکستگی هستند

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت:با ارائه تسهیلات ارزان قیمت کارگاه های کوچک جان دوباره می گیرند.
بسیاری از کارگاه های کوچک در حال ورشکستگی هستند عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت:با ارائه تسهیلات ارزان قیمت کارگاه های کوچک جان دوباره می گیرند. https://cdn.icana.ir/d/019/201803106328268493.jpg بسیاری,از,کارگاه,های,کوچک,در,حال,ورشکستگی,هستند Icana

منصور مرادی عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص حمایت بانک ها و وزات صنعت، معدن و تجارت از بنگاه های کوچک و زودبازده گفت: بانک ها به این بنگاه ها کمک کرده اند و تسهیلات داده اند اما عدم موفقیت آنها به مسائل فرهنگی گره خورده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: این احتمال وجود دارد، فردی که برای ایجاد بنگاه زود بازده از بانک تسهیلات می گیرد، بخشی از کارگاه را پیش می برد و مابقی سرمایه را در بازارهای چون دلار و ارز وارد می کنند و بعد از مدتی که سود کردند از ادامه فعالیت در بنگاه زود بازده انصراف می دهند.

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس دهم شورای اسلامی با انتقاد از این رویه، اظهار داشت: بانک ها نظارت دقیقی بر تسهیلات پرداخت به بنگاه های اقتصادی کوچک ندارد و نمی دانند تسهیلاتی که ارائه شد در مسیر اصلی و ایجاد شغل و رونق تولید هزینه می شود یا خیر.

بسیاری از کارگاه های کوچک در حال ورشکستگی هستند

وی با بیان اینکه بسیاری از کارگاه های کوچک در حال ورشکستگی هستند، بیان داشت: با وجود اینکه بانک ها برای ایجاد بنگاه های زودبازده تسهیلات می دهند، اما شاهد هستیم که بسیاری از کارگاه های کوچک رو به تعطیلی هستند، بروکراسی اداری در استان و شهرستان ها دست و پای تولیدکنندگان را گرفته است، اگر شخصی بخواهد کارگاه کوچکی ایجاد کند سازمان های مختلف از جمله محیط زیست با سنگ اندازی مانع از ایجاد کارگاه می شود.

مرادی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه با ارائه تسهیلات ارزان قیمت کارگاه های کوچک جان دوباره می گیرند، گفت: باید این تسهیلات در اختیار افراد تحصیلکرده قرار گیرد تا با ایجاد کارگاه برای افراد دیگر شغل ایجاد کنند، اما متاسفانه تحصیلکرده ها می خواهند در دولت استخدام و پشت میزی شوند در حالی که کشور چنین ظرفیتی را ندارد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: دولت نمی تواند همه تحصیلکرده های کشور را در ارگان های خود استخدام کند اما می تواند با ایجاد زیر ساخت های مختلف فرصتی را برای ایجاد اشتغال فراهم کند تا افراد با علم آکادمیک بتوانند مراکزی ایجاد کنند و چند نفر دیگر را به کار مشغول کنند.

در اشتغال خرد عملکرد و کارنامه موفقی نداشته ایم

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس گفت: به طور مثال در حوزه انتخابیه بنده 400 نفر زنبورداری می کنند که اگر به این افراد تسهیلات ارزان قیمت داده شود می توانند کارگاه های مختلف با ارزش افزوده ایجاد کنند و از کنار آن عده ای بیشتری مشغول به کار شوند.

وی افزود: متاسفانه در مدیریت کلان و استانی در امر اشتغال خرد عملکرد و کارنامه موفقی نداشته ایم، اگر دولت به روستا ها توجه کند می تواند به توسعه کشور دست پیدا کند، در سنوات گذشته از صندوق توسعه برای اشتغال روستایی اختصاص دادیم و اکنون نتیجه آن را می بینیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس تاکید کرد: اگر دولت به اشتغالزایی در روستاها توجه کند، مهاجرت و حاشیه نشینی کاهش پیدا می کند و از مشکلات اقتصادی و اجتماعی کاسته می شود، بنابراین دولت باید اول زیرساخت های اشتغال در روستا ها را توسعه دهد تا کشور به سمت توسعه یافتگی حرکت کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet