ایام محرم 1398
1397/11/12 08:59:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
محمدعلی پورمختار عنوان کرد:

بیش از 95 درصد قاچاق کالا از مبادی گمرکی صورت می گیرد

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه در ساختارهای مبارزه با قاچاق کالا دارای مشکلات اساسی و جدی هستیم، اظهار داشت: بیش از ۹۵ درصد قاچاق کالا از مبادی گمرکی صورت می‌گیرد.
بیش از 95 درصد قاچاق کالا از مبادی گمرکی صورت می گیرد عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه در ساختارهای مبارزه با قاچاق کالا دارای مشکلات اساسی و جدی هستیم، اظهار داشت: بیش از 95 درصد قاچاق کالا از مبادی گمرکی صورت می‌گیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/57404.jpg بیش,از,95,درصد,قاچاق,کالا,از,مبادی,گمرکی,صورت,می,گیرد Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بیش از 95 درصد قاچاق کالا از مبادی گمرکی صورت می گیرد، گفت: قاچاق به صورت عمده و با شیوه‌هایی که خیلی ناشناخته نیستند، در حال رخ دادن است اما میزان آن به طور دقیق مشخص نیست و کسی هم نمی تواند عدد دقیقی بگوید.

وی تصریح کرد: برای قاچاق، تبانی وجود دارد و شاهد سوء استفاده برخی افراد در این زمینه هستیم. مقررات متعدد گمرکی را یکی از دلایل عمده قاچاق می توان برشمرد زیرا باب سوء‌استفاده باز گذاشته شده است. به عنوان نمونه، در حال حاضر هزار و 800 طبقه بندی کالایی در گمرک وجود دارد که خود گمرک انجام داده است.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه در ساختارهای مبارزه با قاچاق کالا دارای مشکلات اساسی و جدی هستیم، اظهار داشت: دستگاه های متولی مبارزه با قاچاق کالا متعدد هستند و شاهد موازی کاری و خلاء در این زمینه هستیم. به عنوان نمونه ممکن است یک مورد قاچاق توسط همه دستگاه ها شناسایی شود اما یک مورد دیگر قاچاق، توسط هیچ کدام از دستگاه ها شناسایی نشود.

وی ابراز داشت: در حال حاضر نمی توان دستگاه متولی مشخصی را معرفی کرد که مسئولیت مستقیم مبارزه قاچاق کالا را دارد زیرا دستگاه های چند گانه در این زمینه دخالت دارند و موجب شده اگر هم اتفاقی بیافتد، هیچ کدام مسئولیت نپذیرند. این هماهنگی‌ها و ایجاد دستگاهی که مستقیماً وارد مبارزه با قاچاق کالا شود، بر عهده رئیس جمهور است تا اگر قاچاقی واقع شد، یقیه آن دستگاه گرفته شود.

پور مختار ادامه داد: البته در عین حال باید اختیارات و نیروی انسانی کافی به آن ها داده شود و اقدامات دیگر بخش ها نیز ذیل همین دستگاه متولی باشد.

وی از طرح خود در این باره سخن گفت و اظهار داشت: طرحی را در حال تدوین هستم که نهادهایی که در امر مبارزه با قاچاق کالا فعال هستند، تجمیع شوند و مسئولیت را به یک دستگاه واحد بسپاریم تا هم اختیار به یک دستگاه مشخص داده شود و هم اینکه اگر اقدام مناسبی انجام نداد، مورد بازخواست قرار گیرد. این طرح در مجلس نیز مطرح شده است و پیگیر هستیم تا تصویب شود و امیدوار هستیم دستگاه های سهیم در این بخش نیز همکاری داشته باشند./

پایان پیام

 

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet