حلول ماه ربیع الاول
1397/11/14 09:48:46
سرویس اقتصادی
ادیانی:

وابستگی 40 درصدی بودجه به نفت در سال97 به 67درصد در سال آتی می‌رسد

عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ مجلس با بیان اینکه ۶۷ درصد بودجه سال آینده وابسته به نفت خواهد بود، این درصد در سال ۹۷ زیر ۴۰ درصد است، گفت: با توجه به تحریم‌ها بودجه سال ۹۸ نیز بر مبنای فروش یک و نیم میلیون بشکه نفت در روز بسته شده است.
وابستگی 40 درصدی بودجه به نفت در سال97 به 67درصد در سال آتی می‌رسد عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 مجلس با بیان اینکه 67 درصد بودجه سال آینده وابسته به نفت خواهد بود، این درصد در سال 97 زیر 40 درصد است، گفت: با توجه به تحریم‌ها بودجه سال 98 نیز بر مبنای فروش یک و نیم میلیون بشکه نفت در روز بسته شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/49215.jpg وابستگی,40,درصدی,بودجه,به,نفت,در,سال97,به,67درصد,در,سال,آتی,می‌رسد Icana

سیدعلی ادیانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درخصوص افزایش وابستگی بودجه به نفت طی سال 98، گفت: طبق سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، سیاست‌های کلی نظام و قانون برنامه ششم توسعه کشور باید به تدریج وابستگی بودجه سالانه به نفت کم شود، کاهش وابستگی به نفت یا همان بودجه منهای نفت، به معنای عدم تولید، فروش نفت و تبدیل میعانات گازی به فرآورده‌های مختلف نیست بلکه درآمدهای حاصل از آن را نباید خرج هزینه‌های جاری کشور کرد.

67 درصد بودجه سال آینده وابسته به نفت خواهد بود، این درصد در سال 97 زیر 40 درصد است

نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه و جویبار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سال 98 به دلیل تحریم‌ها وابستگی بودجه به نفت بیشتر شده است، افزود: به حسب آمارهای موجود حدود 67 درصد بودجه سال آینده مستقیم و غیرمستقیم وابسته به نفت خواهد بود، این درصد در سال 97 زیر 40 درصد است.

نفت و مالیات؛ دو بال اصلی درآمدی کشور

وی  گفت: نفت و مالیات دو بال اصلی درآمدی کشور هستند هرچند نمی‌توان چندان بر روی بودجه‌ها و درآمدهای مالیاتی حساب باز کرد و حداکثر بتوان به روال سال جاری یا نهایتا حدود 11 درصد افزایش درآمد از این محل داشته باشیم.

بودجه 98 به سختی بر مبنای فروش یک و نیم میلیون بشکه نفت در روز بسته شده

عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه با توجه به تحریم‌ها بودجه سال 98 نیز به سختی بر مبنای فروش یک و نیم میلیون بشکه نفت در روز با مبلغ 54 دلار بسته شده است، اضافه کرد: بودجه سال 98 چندان قابل تحلیل، تدوین نشده است چراکه در شرایط طبیعی قرار نداریم و تحریم‌ها جنگ اقتصادی به راه انداخته‌اند.

سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی از 34 درصد به 20درصد رسیده

عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: به‌یقین برای تامین کالاهای اساسی، پرداخت حقوق و مجموعه پاداش بازنشستگان، حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و مددجویان تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ه)، پرداخت یارانه‌های ماهانه 45 هزار تومان و بسیاری از مسائل دیگر به منابع مالی نیاز داریم این منابع مالی صرفا مالیات و نفت است به همین دلیل سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی از 34 درصد به 20درصد رسیده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet