هدر اصلی
1397/11/13 17:26:18
سرویس اقتصادی
پوربافرانی:

گرانی مواد شوینده هزینه‌ درمانی بسیاری به کشور تحمیل می‌کند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: در ماه‌های اخیر افزایش قیمت غیرمعقولی در حوزه مواد شوینده اتفاق افتاده که این افزایش قیمت در آینده هزینه‌های درمانی بسیاری به کشور تحمیل می‌کند.
گرانی مواد شوینده هزینه‌ درمانی بسیاری به کشور تحمیل می‌کند عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: در ماه‌های اخیر افزایش قیمت غیرمعقولی در حوزه مواد شوینده اتفاق افتاده که این افزایش قیمت در آینده هزینه‌های درمانی بسیاری به کشور تحمیل می‌کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201901103522559034.jpg گرانی,مواد,شوینده,هزینه‌,درمانی,بسیاری,به,کشور,تحمیل,می‌کند Icana

عباسعلی پوربافرانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با انتقاد از افزایش قیمت مواد بهداشتی و شوینده،گفت: در ماه‌های اخیر افزایش قیمت غیرمعقولی در حوزه مواد شوینده اتفاق افتاده است که این افزایش قیمت در آینده هزینه‌های درمانی بسیاری به کشور تحمیل می‌کند.

نماینده مردم نائین، خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تغذیه و بهداشت از عوامل اثرگذار در سلامت مردم است، افزود: مردم باید به راحتی به کالاهای سلامت محور دسترسی داشته باشند و این امر در گرو قیمت مناسب این کالاها است. باید شرایطی فراهم شود که خانواده‌ها بتوانند استفاده از مواد بهداشتی و شوینده را در اولویت قرار دهند.

لوازم بهداشتی آرایشی sephora

وی بیان کرد: کودکان و بزرگسالان روزانه به یک لیوان شیر نیاز دارند درحالی که با افزایش قیمت این کالا و ثابت ماندن درآمد خانواده ها، میزان مصرف شیر از روزانه یک لیوان، به یک روز در میان کاهش پیدا کرده است؛ با کاهش مصرف شیر، مواد مغذی و ویتامین‌های موردنیاز کمتر به بدن می رسد.

افزایش قیمت کالاهای سلامت محور، سلامتی جامعه را تهدید می‌کند؛ زمانی که سلامت جسمی و روانی تهدید شود هزینه های درمانی جامعه نیز روز به روز بیشتر می شود

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: با گران شدن تمام کالاهای سلامت محور میزان خرید مردم نیز کاهش پیدا کرده است. در واقع افزایش قیمت کالاهای سلامت محور، سلامتی جامعه را تهدید می‌کند. زمانی که سلامت جسمی و روانی تهدید شود هزینه های درمانی جامعه نیز روز به روز بیشتر می شود در واقع کاهش مصرف مود بهداشتی و شوینده‌ها هزینه درمانی کشور را افزایش می‌دهد.

مادامی که کالای سلامت محور در دسترس مردم نباشد هزینه درمانی خانواده افزایش پیدا می‌کند

پوربافرانی تاکید کرد: مادامی که کالای سلامت محور در دسترس مردم نباشد و یا قیمت مناسبی نداشته باشد هزینه درمانی خانواده افزایش پیدا می‌کند در نتیجه کشور ناچار است اعتباری که کشور برای این حوزه در نظر می‌گیرد را افزایش دهد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان با بیان اینکه متاسفانه ارز دولتی برای واردات موادشوینده در بودجه سال آینده دیده نشده است، ادامه داد: اگرچه مواد بهداشتی و شوینده‌ها جزو سبد اصلی خانواده نیست اما خانواده ها ناچار به استفاده از این مواد هست زیرا در صورتی که از این مواد استفاده نکند با مشکلات عدیده روبه‌رو می‌شود.

وی یادآور شد: به طور مثال خمیردندان علیرغم اینکه کالای لوکس نیست اما جزو کالاهای سلامت محور و ضروری هر خانواده است در حال حاضر تمامی افراد جامعه از خمیردندان استفاده می کنند در حالی که در هیچ دوره ای این کالا جزو کالاهای وارداتی اولویت دار نبود.

مردم ناچارند از هر منبعی اعتبار موردنیاز برای خرید مواد بهداشتی و شوینده را تهیه کنند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: مردم ناچارند از هر منبعی اعتبار موردنیاز برای خرید مواد بهداشتی و شوینده را تهیه کنند. دولت برای واردات کالاها اولویت‌بندی می‌کند و در این دسته‌بندی مواد غذایی اولویت نخست را به خود  اختصاص می‌دهند. اگرچه نمی توان برای مواد بهداشتی و شوینده اولویت یک را در نظر گرفت اما برای واردات مواد اولیه موردنیاز تولید مواد بهداشتی و شوینده حتما باید اولویت درجه 2 در نظر گرفت در غیر این صورت هزینه های درمانی کشور روز به روز افرایش پیدا می کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet