هدر موبایل
1397/11/13 17:42:58
سرویس اقتصادی
گزارش خانه ملت از سفر دو روزه رئیس مجلس به آذربایجان شرقی؛

شکوفایی آذربایحان شرقی منوط به بکارگیری ظرفیت‌های کم نظیر بومی

رئیس مجلس شورای اسلامی در سفر به استان آذربایجان شرقی و برخی شهرستان‌های آن بر لزوم بکارگیری ظرفیت‌های بومی استان و استفاده از موقعیت استراتژیک آن برای شکوفایی اقتصادی منطقه تاکید داشت.
شکوفایی آذربایحان شرقی منوط به بکارگیری ظرفیت‌های کم نظیر بومی رئیس مجلس شورای اسلامی در سفر به استان آذربایجان شرقی و برخی شهرستان‌های آن بر لزوم بکارگیری ظرفیت‌های بومی استان و استفاده از موقعیت استراتژیک آن برای شکوفایی اقتصادی منطقه تاکید داشت. https://cdn.icana.ir/d/019/201901106596392181.jpg شکوفایی,آذربایحان,شرقی,منوط,به,بکارگیری,ظرفیت‌های,کم,نظیر,بومی Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر لاریجانی در برنامه‌ای دو روزه، چهارشنبه (10 بهمن ماه) به استان آذربایجان شرقی سفر کرد تا ضمن حضور در جمع فعالان اقتصادی، نخبگان، مسئولان، مردم و خانواده‌های شهدا دیدار و از چندین پروژه بازدید و بهره‌برداری کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این سفر همواره به جایگاه تاثیر گذار استان آذربایجان شرقی در تاریخ سیاسی و اجتماعی این استان تاکید داشت و معتقد بود که این استان با توجه به موقعیت جغرافیایی و امکان ارتباط و همسایگی با کشورهایی مانند آذربایجان، ارمنستان و جمهوری خود مختار نخجوان می‌تواند نقش اثرگذاری در بهبود وضعیت اقتصادی منطقه و کشور داشته باشد.

رئیس قوه مقننه در روز نخست سفر خود به شهرستان بستان‌آباد رفت و با حضور وی عملیات اجرایی قطعه یک راه‌آهن بستان آباد – سراب آغاز به کار کرد، طرح راه‌آهن بستان آباد- سراب- اردبیل به طول ۱۸۲ کیلومتر با هدف اتصال ریلی استان‌های اردبیل و آذربایجان شرقی در دستور کار وزارت راه ‌و ‌شهرسازی قرار دارد، این طرح از ایستگاه بستان آباد آغاز شده و پس از عبور شهر سراب و حوالی شهرستان‌های کرکندی ، دوزدوزان، نیر و سرعین به راه آهن در حال احداث میانه- اردبیل متصل می‌شود.

آغاز عملیات اجرایی قطعه یک راه‌آهن بستان آباد - سراب با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی

محمد وحدتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه با کلنگ زنی راه‌آهن بستان آباد - سراب حدود 77 کیلومتر به شبکه ریلی کشور اضافه می‌شود،  گفت: قطعه اول راه‌آهن بستان آباد به سراب 15 کیلومتر طول دارد که به پیمانکار واگذار شده که 45 میلیارد تومان اعتبار دارد، اعتبار کل پروژه در 3 سال 550 میلیارد تومان است و با اتمام این مسیر می‌توان از آذربایجان شرقی به اردبیل و از آنجا به میانه رفت.

گفتنی است رئیس مجلس شورای در ادامه سفر خود به شهرستان بستان آباد در میان خانواده شهدا، روحانیون، معتمدین و مسئولان حضور یافت و بر لزوم اجرای طرح‌های محرومیت زدایی و ایجاد اشتغال در مناطق محروم و روستایی تاکید کرد.

لازم به ذکر است رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه روز اول سفر خود به استان آذربایجان شرقی به شهرستان سراب رفت و ضمن ادای احترام به مقام شامخ شهدای این شهرستان پست برق رق ۲۳۰/۶۳ با ظرفیت ۱۶۰مگا ولت آمپر  این شهرستان را افتتاح کرد.

گفتنی است این پروژه با هدف تامین برق طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت سراب، ایجاد زیرساخت به منظور پاسخگویی به متقاضیان جدید صنعتی و کشاورزی در منطقه، تقویت شبکه فوق توزیع منطقه سراب، مهربان و هریس و رفع افت ولتاژ پست‌ها و پرباری خطوط منطقه است.

حضور دکتر علی لاریجانی در مراسم افتتاح پست برق نفلین سینیت سراب

همچنین در آیین افتتاح پست برق 230.63 با ظرفیت 160 مگا ولت آمپر، یا حضور رئیس مجلس شورای اسلامی موافقتنامه اجرای طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت سراب بین سازمان ایمیدرو، سازمان ایدرو و شرکت مدیریت طرح‌های صنعتی ایران امضاء شد.

یوسف داودی با بیان اینکه سفر رئیس مجلس شورای اسلامی دستاوردهای مهمی داشت، تصریح کرد: افتتاح پست برق 160/230  ظرفیت مگا ولت آمپر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که ضمن تامین برق کارخانه تولید آلومینا و هم کمبود برق سراب، بوستان آباد و تبریز را تامین می‌کند.

نماینده مردم سراب با اشاره به اینکه کشور ما در سال 2 میلیون تن آلومینا در سال نیاز دارد که هر تن آن حدود 360یورو ارز برای دارد سالانه برای تامین آلومینا مورد نیاز کشور 700میلیون یورو ارز از کشور خارج می‌کند،ادامه داد: بهره‌برداری کارخانه تولید آلومینا از نفلین سینیت سراب از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا این شهرستان 11 میلیارد تن ذخیره آلومینا دارد اسن میزان حدودا 800سال نیاز کشور را تامین می‌کند.

حضور دکتر علی لاریجانی در مراسم افتتاح پست برق نفلین سینیت سراب

 

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تولید آلومینا از نفلین سینیت سراب 15 سال قبل کلنگ زنی شده اما به کندی پیش رفت می‌کرد، عنوان کرد: امروز با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی موافقتنامه اجرای طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت سراب بین سازمان ایمیدرو، سازمان ایدرو و شرکت مدیریت طرح‌های صنعتی ایران مبادله شد.

حضور دکتر علی لاریجانی در مراسم افتتاح پست برق نفلین سینیت سراب

رئیس قوه مققنه در ادامه حضور در شهرستان سراب برج تجاری، فرهنگی و مسکونی شهر سراب را افتتاح کرد، این بنا با سرمایه گذاری بخش خصوصی ساخته شده است، دکتر لاریجانی در این مجتمع با خانواده شهدا، روحانیون، معتمدین و مسئولان شهرستان دیدار کرد.

لازم به ذکر است دکتر لاریجانی در پایان روز اول سفر خود در شهر تبریز با فعالان اقتصادی، نخبگان و مسئولان دیدار کرد وی در این دیدار بر مفید بودن واگذاری برخی اختیارات به استان‌ها تاکید داشت اما آن را برخلاف قانون می‌دانست زیرا بر اساس قانون اساسی اختیارات در اختیار وزرا و دولت است.

گفتنی است رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای روز دوم سفر خود به استان آذربایجان شرقی با نماینده ولی فقیه در این استان دیدار کرد.

دیدار دکتر علی لاریجانی با حجت الاسلام والمسلمین سید محمد علی آل هاشم

 

لازم به ذکر است رئیس قوه مقننه بعد از دیدار با امام جمعه شهر تبریز به شهرستان میانه رفت و در بدو ورود با حضور در گلزار شهدا به مقام والای آنها ادای احترام کرد سپس در همایش نیمکت‌های سوخته یادواره شهدای مدارس زینبیه و ثارالله این شهرستان حضور یافت.

یعقوب شیویاری، گفت: در سال 65 بر اثر بمباران رژیم بعثی در میانه دبیرستان زینبیه و ثارالله این شهر مورد اثابت موشک قرار گرفت به همین خاطر هر ساله همایش نیمکت‌های سوخته برگزار می‌شود که از مقامات استانی و کشوری برای حضور در این مراسم دعوت می‌کنم در این دوره نیز از آقای دکتر لاریجانی و وزیر آموزش و پرورش دعوت کردم.

حضور دکتر علی لاریجانی در همایش کشوری نیمکت های سوخته یادواره شهدای زینبیه و ثاراله شهرستان میانه

 

نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به شهر میانه دبیرستان بوعلی سینا و مرکز بهداشت درمانی شهید مرسلی این شهر به بهره برداری رسید.

بازدید دکتر علی لاریجانی از مراحل ساخت آزاد راه تبریز اهر

دکتر لاریجانی در مسیر بازگشت از میانه به سمت تبریز در پایان سفر خود از مسیر آزادراه درحال ساخت تبریز-میانه بازدید کرد، تاکنون ۵۰ درصد از این آزادراه ۹۰ کیلومتری زیر بار ترافیکی رفته و ۲۲ کیلومتر دیگر آن تنها در انتظار نصب علائم و تابلوهای راهنمایی و رانندگی است.

گفتنی است پروژه‌های به بهره برداری رسیده در این سفر با توجه به اهمیت آنها از نظر جلوگیری خروج ارز از کشور و صرفه‌جویی اقتصادی تاثیر فراوانی بر رشد و شکوفایی استان آذربایجان شرقی دارد./

خبرنگار محسن خزایی

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet