هدر اصلی
1397/11/15 14:37:15
سرویس اجتماعی
ابراهیمی:

جانوران نادر، قربانیان مالچ‌پاشی در خوزستان

عضوکمیسیون کشاورزی، اّب ومنابع طبیعی مجلس گفـت: مالچ پاشی طبیعت و محیط زیست منطقه را دگرگون کرده و آسیب جدی به موجودات زنده و جانواران نادر بیابانی وارد می‌کند.
جانوران نادر، قربانیان مالچ‌پاشی در خوزستان عضوکمیسیون کشاورزی، اّب ومنابع طبیعی مجلس گفـت: مالچ پاشی طبیعت و محیط زیست منطقه را دگرگون کرده و آسیب جدی به موجودات زنده و جانواران نادر بیابانی وارد می‌کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201902101366551709.jpg جانوران,نادر،,قربانیان,مالچ‌پاشی,در,خوزستان Icana

علی ابراهیمی درگفت‌وگو باخبرنگار خبرگزاری خانه ملت در رابطه با مالچ‌پاشی شن‌زارهای خوزستان و از بین رفتن گونه‌های نادر گیاهی و جانوری گفت: مالچ پاشی طرحی منسوخ شده است، اگرچه تا حدودی ریزگرد‌ها را تثبیت می‌کند اما صدمات جبران ناپذیری به محیط زیست  و طبیعت کشور وارد می‌کند.

مالچ پاشی برای مقابله با ریزگرد موثر نیست

نماینده مردم شازند درمجلس شورای اسلامی مالچ نفتی را راه‌کاری غیر موثر برای تثبیت ریزگرد‌ها دانست و افزود: مالچ پاشی طبیعت و محیط زیست منطقه را دگرگون کرده و آسیب جدی به موجودات زنده و جانواران نادر بیابانی وارد می‌کند.

استفاده از شن و سنگریزه برای مقابله با بیابان‌زدایی

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به پیشنهاد‌های پرویز کردوانی پدر علم کویرشناسی ایران در خصوص استفاده از شن و سنگریزه برای مقابله با بیابان‌زدایی، گرد و غبار و تثبیت شن‌های روان اظهار کرد: هرچند پیشنهاد ایشان کمی سخت و زمانبر است اما به عقیده بنده این راه آسیب کمتری به محیط زیست کشور وارد می‌کند.  

عضو کمیسیون کشاورزی ،اّب و منابع طبیعی مجلس با انتقاد از عملیات مالچ‌پاشی استان خوزستان ادامه داد: اکثر فعالیت‌های ما در حوزه محیط زیست انفعالی، عجله‌ای و بدون مطالعه است، متاسفانه ما برای برخی از پروژه سرمایه بسیار زیادی از دست می‌دهیم و جز خسران و ضرر نتیجه‌ای به دست نمی‌آوریم.

نماینده مردم شازند درمجلس شورای اسلامی افزود: در گذشته مالچ پاشی به صورت گسترده در برخی نقاط کشور انجام ‌می‌شد اما ابعاد و آسیب‌های آن مورد توجه قرار نمی‌گرفت، خوشبختانه با گسترش فضای اطلاعاتی، مردم با حساسیت بیشتری مسائل و رویداد‌های محیط زیست و طبیعت را پیگیری می‌کنند.

عضوکمیسیون کشاورزی ،اّب ومنابع طبیعی مجلس خاطر نشان کرد: در برخی از موارد که خاک‌ها سبک  و محیط زیستی نیست چاره‌ای جز استفاده از مالچ برای تثبیت ریزگرد‌ها وجود ندارد. بنده ضمن انتقاد جدی به مالچ پاشی نفتی در محیط زیست معتقدم باید با علم و مطالعه دقیق تری مباحث محیط زیستی اجرا شود، هر چند که لازم است امکانات موجود نیز سنجیده شود.

وی در پایان گفت: بی تردید تثبیت ریزگرد‌ها با برنامه‌ی آهسته اما دائمی بهتر از مالچ پاشی و آسیب به محیط زیست است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet