ایام محرم 1398
1397/11/14 17:20:57
سرویس اجتماعی
امروز انجام شد؛

برگزاری نشست فراکسیون زنان با حضور وزیر پیشنهادی بهداشت

نشست فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر پیشنهادی بهداشت به منظور ارائه برنامه‌های وی در خصوص نحوه اداره حوزه سلامت کشور برگزار شد
برگزاری نشست فراکسیون زنان با حضور وزیر پیشنهادی بهداشت نشست فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر پیشنهادی بهداشت به منظور ارائه برنامه‌های وی در خصوص نحوه اداره حوزه سلامت کشور برگزار شد https://cdn.icana.ir/d/019/201902102253399389.jpg برگزاری,نشست,فراکسیون,زنان,با,حضور,وزیر,پیشنهادی,بهداشت Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نشست فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی امروز (یکشنبه 14 بهمن ماه) با حضور وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای ارائه برنامه‌های وی پیرامون نحوه اداره حوزه سلامت کشور برگزار شد.

مافی: تامین داروی بیماران خاص نیاز به توجه ویژه دارد

پروانه مافی خطاب به وزیر پیشنهادی بهداشت گفت: هم‌اکنون نگرانی‌هایی پیرامون وضعیت دارو در پی تحریم‌های اعمال شده و کانال مالی که اروپا راه‌اندازی کرده است، برای خانواده‌های بیماران به ویژه بیماران خاص ایجاد شده است، بنابراین لازم است که برنامه خود را در خصوص رفع نگرانی این قشر ارائه کنید.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: وضعیت بیمه‌ها از دیگر مواردی است که خانواده بیماران را نگران کرده است، چرا که اجرای طرح تحول سلامت باعث افزایش بدهی آنها شده، همچنین لازم است در مورد نحوه پذیرش بیماران در پی تداوم اجرای این طرح، همچنین اخذ مالیات از پزشکان به عنوان واقعیتی انکارناپذیر شفاف‌سازی کنید.

جلودارزاده: ضرورت اولویت رعایت بهداشت بر درمان

 در ادامه سهیلا جلودارزاده با یادآوری اینکه نمکی فردی دست پاک و درستکار و صاحب نظر بوده است، گفت: امیدواریم با توجه به سوابقی که از شما سراغ داریم دو سال خوب را در حوزه سلامت پیش رو داشته باشیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، خطاب به وزیر پیشنهادی بهداشت، تصریح کرد: با توجه به اینکه بهداشت، قبل از درمان از اهمیت بسزایی برخوردار است، باید به این بخش توجه ویژه‌ای داشته باشید و این در حالی است که متاسفانه به دلیل اینکه در طول این سال‌ها پزشکان بر روند فعالیت وزارت بهداشت نظارت داشته‌اند، این حوزه کمتر مورد توجه قرار گرفته است و شاید بتوان گفت که تنها در زمان وزارت دکتر مرندی به این مسئله توجه شده بود.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، یادآورشد: ابتلای جامعه زنان به انواع بیماری‌ها از جمله تروئید، کمبود ویتامین (ث) و (د)، بیماری‌های مربوط به ستون فقرات، تنفسی و روانی از تبعات بی‌توجهی به این بخش بوده که نیمی از جمعیت این کشور از آن رنج می‌برند، بنابراین باید در این خصوص برنامه‌ریزی دقیقی صورت بگیرد.

آقاپور: افزایش حقوق پرستاران مورد توجه قرار گیرد

در ادامه معصومه آقاپور علیشاهی  گفت: دغدغه کنونی پرستاران این است که در پی اجرای طرح K، تفاوت دریافتی پرستاران و پزشکان افزایش یافته است که اغلب آنها نیز خانم هستند و این امر باعث نارضایتی این قشر به ویژه افرادی که در بخش ICU و اورژانس فعالیت دارند، شده است.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از نوع بهره مندی افراد از خدمات بیمه سلامت ادامه داد: در پی رصدی که در حوزه انتخابیه‌ام داشتم، مشاهده کردم که این امکان وجود دارد در طول یک روز فردی به 3 مرکز درمانی روستا، شهر و استان مراجعه کرده و ضمن انجام آزمایشات متعدد، داروهای متفاوتی نیز برای وی تجویز شود و همه را نیز تهیه کرده است که این امر باعث آسیب اقتصادی به حوزه بیمه‌ها می‌شود.

نایب رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در پایان ضمن تشکر از مسئولان حوزه سلامت برای انجام آزمایش کوهورت در آذربایجان شرقی یادآور شد: این آزمایش به طور مرتب هر 6 ماه انجام شده، اما فقط به جمع‌آوری اطلاعات منتهی شده، اما خروجی نداشته است، و این در حالی است که تعداد بسیاری از مردم این منطقه به دلیل مشکلات ناشی از وضعیت دریاچه ارومیه به ناراحتی کلیوی و آّب مروارید مبتلا شده‌اند.

تاج الدین: مشکلات دو وزارتخانه بهداشت و تعاون حل و فصل شود

در ادامه ناهید تاج‌الدین گفت: جای دکتر قاضی‌زاده هاشمی خالی است و می‌توان گفت که ما در حوزه سلامت ایشان را از دست دادیم، اما با توجه به دل مشغولی‌هایی که دکتر قاضی‌زاده هاشمی داشت، می‌توان خوشبین بود که شما با وقت آزادی که دارید بتوانید برنامه‌های ایشان را دنبال کنید.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، خطاب به وزیر پیشنهادی بهداشت با اشاره به مشکلات ناشی از اجرای طرح تحول سلامت تاکید کرد: هم‌اکنون باید اجرای سیستم ارجاع و طرح پزشک خانواده را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهید تا مشکلات اقتصادی حوزه سلامت رفع شود، همچنین این اقدام خوبی است که پیشگیری را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده‌‎اید.

وی تصریح کرد: یک سری مشکلات بین وزارتخانه‌های بهداشت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی وجود دارد که در سال‌های گذشته به مردم به ویژه کارگران آسیب رساند، چرا که بیمارستان‌های تحت پوشش وزارت بهداشت پاسخگوی آنها نبودند، بنابراین انتظار می‌رود به گونه‌ای اقدام کنید که مشکلات ناشی از این اختلاف، قشر پایین جامعه را تحت تاثیر قرار ندهد.

رئیس کمیته بهداشت و درمان فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه گزارش‌هایی که در پی برگزاری نشست اعضای فراکسیون متبوعش با پرستاران، ماماها، متخصصان زنان و زایمان و وزیر بهداشت در حوزه سلامت  ارائه شده است، تاکید کرد که این گزارش‌ها را به صورت مکتوب در اختیار وزیر جدید بهداشت قرار خواهند داد، همچنین در پایان بر ضرورت رفع خلأ نبود مشاور امور بانوان در این وزارتخانه اشاره کرد.

سیاووشی: پیشگیری را بر درمان اولویت دهید

در ادامه طیبه سیاوشی شاه عنایتی با یادآوری ارتباط خوب وزیر پیشنهادی بهداشت با کمیسیون فرهنگی خطاب به وی گفت: هم‌اکنون انتظار می‌رود که بحث پیشگیری در مباحث مرتبط با حوزه ورزش که در سال گذشته بر آن تاکید کرده بودید، محقق شود، همچنین پیشگیری را بر درمان اولویت دهید.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به بازدیدهایی که از گرمخانه‌های تهران به عنوان عضو فراکسیون آسیب‌های اجتماعی مجلس داشته است، تصریح کرد: سوالی که در اینجا مطرح می‌شود، این است که چرا مسئولان وزارت بهداشت از میزی که مسئولان برای تصمیم‌گیری در خصوص آسیب‌های اجتماعی حول آن جمع شده‌اند، کنار گیری کرده‌اند، و این در حالی است که رفع بیماری‌هایی که معتادان و زنان آسیب‌دیده اجتماعی با آن مواجه هستند، نیاز به مشارکت وزارت بهداشت دارد.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: اغلب این زنان فاقد مدارک هویتی هستند که این عامل باعث عدم پذیرش آنها توسط بیمارستان‌های تحت پوشش وزارت بهداشت شده است و به دست آوردن مدارک این افراد غیرقابل دسترسی بوده و تعدادی از آنها به بیماری‌هایی همچون زخم باز نیز مبتلا هستند که هزینه سنگینی را بر دوش شهرداری تحمیل می‌کند، بنابراین انتظار می‌رود که وزارت بهدشت تدبیری برای این بخش بیاندیشید.

سعیدی: چرا روسای دانشگاه های علوم پزشکی دستور وزیر را اجرا نمی‌کنند؟

در ادامه زهرا سعیدی مبارکه با بیان اینکه حیا خصیصه زنان است، گفت: یکی از تفاوت‌هایی که بین نمایندگان زن و مرد وجود دارد، این است که نمی‌توانند برای پیگیری موضوعات همه جا بروند و یا به همه رو بزنند، چرا که با محدودیت‌های عرفی و شرعی مواجهند، و این در حالی است که نیمی از جمعیت جامعه برای رفع دغدغه‌هایی که دارند به آنها مراجعه می‌کنند، بنابراین انتظار می‌رود برای آنها تبعیض مثبت قائل شوید.

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی، خطاب به وزیر پیشنهادی بهداشت، یادآور شد: وزیر حرمت دارد، با این حال وقتی به روسای دانشگاه علوم پزشکی با نامه‌هایی که امضا و دستور موکد وزیر پای آن است، مراجعه می‌کنیم، دستور وزیر را اجرا نمی‌کنند بنابراین انتظار می‌رود به گونه‌ای اقدام کنید که اقتدار وزیر حفظ شود.

اولادقباد: رأی مثبت نمایندگان به نگاه انسان دوستانه فراجناحی دکتر نمکی

در ادامه فریده اولادقباد خطاب به وزیر پیشنهادی بهداشت، گفت: ما هم برنامه شما و هم گزارش معاونت نظارت مجلس که این برنامه‌ها را با اسناد بالادستی و برنامه ششم توسعه تطبیق داده بود را مطالعه کردیم، بنابراین امیدواریم مواردی که در برنامه ششم در حوزه زنان و خانواده بدان تاکید شده را با نگاه و توجه ویژه‌ای در دستور کار خود قرار دهید.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه مردم در بیان مطالبات خود انتظار ویژه‌ای از نمایندگان زن دارند، ادامه داد: ما انتظار داریم که زنان نماینده را در جهت مطالبات به حقی که در حوزه انتخابیه آنها وجود دارد، همراهی کنید، همچنین تامین سلامت مادر و کودک، ارتقای شاخص‌های نسبت مرگ مادر و نوزادان، رعایت سیاست‌های کلی جمعیت براساس جدول 14 که قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی است، فراهم ساختن امکان دسترسی زوج‌ها به آزمایشگاه ژنتیک با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و تعاونی براساس تبصره 2 ماده 75، اجرای ماده 102 مبنی بر حمایت و توسعه بیمه سلامت در بیمه پایه و تکمیلی برای مادران در کلیه مراحل و دوران بارداری تا پایان دوران شیردهی و رعایت اهداف و ضوابط مندرج در ماده 102 و ماده 101 که به رعایت عدالت جنیستی تاکید دارد را در دستورکار خود قرار دهید.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: هم‌اکنون انتظار داریم در حوزه ستادی و صف از ظرفیت زنان توانمند و شایسته استفاده کنید، همچنین تعداد بیشتری از آنها را به عنوان روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی منصوب کنید.

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: این نکته از اهمیت بسزایی برخوردار است که تمام دغدغه دکتر نمکی انسان محور بودن برنامه‌هایش است که فارغ از دیدگاه جناحی و تعصبات مذهبی و قومیتی، پیگیری می‌کند، همچنین نگاه انسان دوستانه ایشان و پایبندی به رسالت خطیری که داشته و سوگندی که یاد کرده، قابل احترام است.

نمکی: مسئول بهداشت کشور نباید سیاست‌زدگی پیشه کند

در ادامه سعید نمکی در پاسخ به مطالبات اعضای فراکسیون زنان مجلس، گفت: 29سال قبل که در سمت معاون وزیر بهداشت فعالیت داشتم، این توفیق را به دست آوردیم که در بین 23 کشور شرق مدیترانه رتبه اول را کسب کنیم، چرا که حضور زنان در حوزه سلامت که با 7 حرف و اعتنا به 4 شعار سازمان بهداشت جهانی اعم از منحنی وزن کودک، مایع درمانی خوراکی برای پایش مرگ و میر ناشی از اسهال کودکان، شیر مادر، واکسیناسیون کودکان، سواد زنان، مصرف مکمل غذایی مورد نیاز زنان در طول دوران بارداری و مدیریت برنامه‌ریزی شده تولد نوزادان توسط مادران بین 17 تا 35 سال صورت گرفته بود، در اولویت برنامه‌هایمان قرار داشت.

وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: ما از هر هزار تولد زنده مرگ و میر 130 نوزاد که به یک ماهگی نمی‌رسند را داشتیم، همچنین از این تعداد 120 کودک به یک سالگی و 147 کودک به 5 سالگی نمی‌رسیدند، همچنین براساس میانگین کشوری از 100 هزار زن باردار 245 نفر در همان سال اول در اثر عوارض زایمان  جان خود را از دست می‌دادند که ما موفق شدیم با اتکا به نقش عمده زنان این آمار را به یک دهم کاهش دهیم.

وی تصریح کرد: اگر زنی 4 کلاس ابتدایی سواد داشته باشد، شانس بقای کودکش دو برابر می‌شود، همچنین زنانی که تغذیه  خانواده را در آشپزخانه تهیه می‌کنند و فرزندانشان را برای تزریق به موقع واکسن به مراکز درمانی می‌برند، نقش مهمی در ارتقای حوزه سلامت دارند، بنابراین زنان عمده‌ترین محور نظام سلامت دنیا هستند.

وی بیان کرد: مشارکت زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشوردر حوزه سلامت در وهله اول باعث تامین سلامت خودشان به عنوان گروه آسیب‌پذیر اول، سپس کودکانشان به عنوان گروه آسیب‌پذیر دوم و در نهاییت تامین سلامت جامعه می‌شوند، کما اینکه بنده به دلیل اینکه محور فعالیت‌هایم حضور زنان بوده، از این مشارکت سود بسیاری برده‌ام تا جایی که 20 سال گذشته زمانی که آقای کرباسچی شهردار تهران بود، عهده‌دار اجرای پروژه شهر سالم در فرهنگسرای بهمن بودم که به دلیل اینکه رابطین بهداشت در منطقه را از بین خانم‌ها انتخاب کردم، در این حوزه توانستم معجزه‌ای خلق کنم، بنابراین اگر در شرایط کنونی از این ظرفیت کشور استفاده نکنم، قطعاً مملکت آسیب خواهد دید.

نمکی طی درخواستی خطاب به اعضای فراکسیون زنان یادآور شد: در گام اول برای مشارکت در اجرای برنامه‌های حوزه سلامت لیستی از زنانی که از قابلیت‌ها و توانمندی‌های لازم در حوزه اجرا برخوردار هستند، با هر گرایش سیاسی که دارند برای فعالیت در وزارت بهداشت معرفی کنید، چرا که من درگیر مسائل سیاسی نمی‌شوم و معتقدم مسئول بهداشت مملکت نباید سیاست‌زدگی را پیشه کند، به این دلیل که ما مسئول سلامت ایرانیان اعم از اصولگرا، اصلاحت، بدون خط سیاسی، شیعه، سنی، زرتشتی، کلیمی، مسیحی و زندانی محکوم به اعدام هستیم و اگر به سیاه چال سیاست‌زدگی بیفتیم، نمی‌توانیم وزارت بهداشت را اداره کنیم.

وی تاکید کرد: شما باید در مشارکت‌های اجتماعی میدان عمل را به دست بگیرید، ضمن اینکه نگاهم این است که درب اتاق وزیر باید به روی نمایندگان مجلس باز باشد، چرا که احترام به نماینده، احترام به رأی مردم یک منطقه، دموکراسی و مردم‌سالاری دینی است. شما جمعیت تاثیرگذاری در نظام سلامت هستید، ضمن اینکه تاثیرگذاری نمایندگان زن 10 برابر بیشتر از نمایندگان مردم است، بنابراین می‌توانید سازمان‌های مردم نهادی که پرچمدار آنها زنان هستند، را تقویت کنید تا بتوانیم موثرتر پیش برویم.

نمکی عنوان کرد: عبارت "لطفا اقدام فرمایید" که خطاب به روسای دانشگاه‌ها در نامه ذکر کنم، خدا نکند که توسط آنها اجرا نشود، چرا که آن فرد از فردای آن روز نمی‌تواند به کار خود ادامه دهد، بنابراین من در کنار نگاه دموکراسی، یک نگاه چماقراسی هم دارم و اگر قرار باشد حق مسلم مردم نادیده گرفته شود یا منابع عادلانه توزیع نشود یا به نظر مافوق بی‌احترامی شود، همچون ژنرال محکم ارتش عمل می‌کنم و اجازه نمی‌دهم آن فرد پیشت میزش بنشیند.

وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پایان گفت: من سرم زیر بغل هیچکس نیست، به هیچکس بدهکار نیستم، به کسی باج نمی‌دهم، به کسی بی‌جهت چیزی تحمل نمی‌کنم و از هیچ جریان فکری هم تحمیل نمی‌گیرم، اما انتظار دارم که شما من را تنها نگذارید، چرا که به تنهایی نمی‌توانم برنامه هایی که دارم را اجرا کنم./

 

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet