هدر موبایل
1397/11/14 17:53:10
سرویس اقتصادی
ساعدی در تشریح جلسه امروز کمیسیون انرژی:

تابستان مشکل کم آبی نخواهیم داشت

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس گفت: طبق گزارش های وزیر نیرو و معاونانش تابستان سال آینده به دلیل بارندگی های خوب امسال مشکل کمبود آب نخواهیم داشت.
تابستان مشکل کم آبی نخواهیم داشت عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس گفت: طبق گزارش های وزیر نیرو و معاونانش تابستان سال آینده به دلیل بارندگی های خوب امسال مشکل کمبود آب نخواهیم داشت. https://cdn.icana.ir/d/019/201806108774457887.jpg تابستان,مشکل,کم,آبی,نخواهیم,داشت Icana

قاسم ساعدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح جلسه امروز (یکشنبه 14 بهمن ماه) کمیسیون انرژی مجلس از حضور وزیر نیرو و معاونان حوزه برق و آب وی در کمیسیون خبر داد و گفت: این جلسه با هدف جهت بحث و بررسی پیرامون آخرین وضعیت آب‌های سراسر کشور، آب پشت سدها و شیوه مدیریت آن‌ها و سیل‌آب‌هایی که استان خوزستان و ایلام تشکیل شد.

تابستان مشکل کمبود آب نخواهیم داشت

نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: معاونان وزیر نیرو توضیحاتی درباره وضعیت آب پشت سدها و وضعیت آب استانهای مختلف در فصل تابستان ارائه دادند که به زعم وی در تابستان مشکل کمبود آب نخواهیم داشت و تقریبا تمام سدها و رودخانه‌های سراسر کشور از کرخه تا کارون وضعیت مناسبی دارند.

وی با اشاره به اینکه نمایندگان علت زیر آب رفتن روستاها و زمین های کشاورزی شهرستان‌های دشت آزادگان و هویزه و استان خوزستان را مورد سوال قرار دادند مبنی بر اینکه آیا سد سرازیر شده است یا اینکه دلیل دیگری دارد؟، افزود: با توجه به آمارهایی که طی نمودار به نمایندگان نشان دادند ظرفیت کیفی قابل آبگیری سد حدود 5 و نیم میلیارد مترمکعب است و اکنون 4 میلیارد و شیصد مترمکعب پشت سد آب وجود دارد و رهاسازی آب در رودخانه کرخه در ثانیه بالغ بر 300 و شصت متر مکعب در ثانیه است که این وضعیت برای دشت آزادگان، هویزه، شوش، دزفول و شوشتر نگرانی ایجاد کرده است.

این نماینده مجلس ادامه داد: تغییر روند در شیوه مدیریت استان خوزستان باید اتفاق بیافتد و نمایندگان کمیسیون انرژی و خوزستان خواهان ایجاد کمیته‌ای برای تحقیق در این  زمینه که چرا از قبل برای این سیل پیش‌بینی‌های لازم صورت نگرفته و چرا سازمان آب و برق خوزستان با وجود اطلاع از اینکه امسال سال آبی است به دنیال کنترل و سدبندها و ترمیم آن‌ها نرفته است.

30 هزار هکتار در دشت آزدگان در پی سیل اخیر از بین رفته است

ساعدی با بیان اینکه 30 هزار هکتار در دشت آزدگان در پی سیل اخیر از بین رفته است، اضافه کرد:  نزدیک 25 هزار روستا در محاصره  هستند و  بیش از 800 میلیارد تومان نیز پیش بینی خسارت شده است لذا کمیته تحقیق باید افراد مقصر را شناساسی کرده تا در ادامه با آن‌ها برخورد شود.

سد کرخه بیش از  8 و نیم میلیارد متر مکعب آب دارد

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی اظهار کرد: به گفته وزیر نیرو و معاونانش سد کرخه بیش از 8 و نیم میلیارد متر مکعب آب دارد و برای تامین آب تابستان مشکلی نداریم، همچنین مقرر شد در رابطه با مسائل مرتبط با برق و گرفتن برق از آب ها جلسه‌ای جداگانه ای برگزار شود تا در روند و شیوه مدیریت استان خوزستان تغییر ایجاد شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet