ایام محرم 1398
1397/11/16 08:48:18
سرویس اقتصادی
انتقاد محبی نیا از ورود ارز یارانه ای به جیب سودجویان

نظام توزیع در کشور جهان سومی است

عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: بخشی از ارز یارانه‌ای به جای تخصیص به کالاهای اساسی به افرادی داده شد که هیچ زمان کالایی وارد نکردند یا کالاها را مطابق با ارز نیمایی و بالاتر در کشور توزیع کردند و براین اساس ارقام هنگفتی به جیب عده‌ای سودجو و رانتخوار رفت.
نظام توزیع در کشور جهان سومی است عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: بخشی از ارز یارانه‌ای به جای تخصیص به کالاهای اساسی به افرادی داده شد که هیچ زمان کالایی وارد نکردند یا کالاها را مطابق با ارز نیمایی و بالاتر در کشور توزیع کردند و براین اساس ارقام هنگفتی به جیب عده‌ای سودجو و رانتخوار رفت. https://cdn.icana.ir/d/019/201701108479758005.jpg نظام,توزیع,در,کشور,,جهان,سومی,است Icana

جهانبخش محبی‌نیا در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به ایجاد رانت 4.5 هزار میلیارد تومانی در جریان توزیع ارز یارانه‌ای برای کنترل قیمت کالاهای اساسی توسط دولت، گفت: نظام توزیع در کشور ما جهان سومی است و متاسفانه این نظام توزیع در زمان جنگ هم ملت و نیروهای انقلاب را آزار داد، اکنون هم به نوعی کاملا شاهد آسیب به مردم در بخش توزیع هستیم.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: ما به عنوان کشوری که باید برای شرایط عادی و ویژه یک نظام توزیعی منطقی داشته باشیم، در شرایط کنونی  راه اصولی نداریم.

زیر سوال رفتن بخش نظارتی در نحوه تخصیص ارز یارانه‌ای

نماینده مردم میاندآب، شاهین دژ وتکاب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه بخشی از ارز یارانه‌ای به جای تخصیص به کالاهای اساسی به افرادی داده می‌شود که هیچ زمان کالایی به کشور وارد نکردند یا کالاهای وارداتی را مطابق با ارز نیمایی و حتی بالاتر از آن، در میان مردم توزیع کردند و اینگونه ارقام هنگفتی به جیب عده‌ای سودجو و رانتخوار رفت.

وی با بیان اینکه مقداری از این مسایل به فرهنگ ما باز می‌گردد، تصریح کرد: ما باید خودمان را به صورت یکپارچه و یک ملت واحد ببینیم، اگر در زمان‌های حساس مانند شرایط تحریمی بخواهیم متوجه درد یکدیگر نشویم آنگاه، سودانگاری‌ها و طلب سودهای غیرمتعارف در میان مردم به شکل رفتار در خواهد ‌آمد.

محبی‌نیا با تاکید براینکه در بحث رانت و انحراف ایجاد شده در توزیع ارز یارانه‌ای برای واردات کالاهای اساسی نهادهای نظارتی به صورت جدی زیر سوال هستند، بیان کرد: شبکه توزیع دولت که مشمول توزیع ارز، کالا و خدمات هم می‌شود به صورت جدی دچار مشکل است. شان ملت ما بسیار بالاتر از آن است که حتی در بخش عرضه خدمات حقوق شهروندی با آنها به این شکل کنونی در صف‌های گوشت و مرغ برخورد شود.

ورود مجلس به نحوه تخصیص ارز یارانه‌ای

عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهار کرد: البته این اواخر تا حدودی در مقابل توزیع نامناسب ارز یارانه‌ای و ایجاد رانت گرفته شده اما باز هم قابل دفاع نیست.

نماینده مردم میاندآب، شاهین دژ وتکاب در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه پرداخت ارز یارانه‌ای به مصرف کننده بجای ارائه به واردکنندگان اکنون در مجلس مطرح است، گفت: دولت قرار است براساس بودجه سال 98، 14 میلیارد دلار ارز یارانه‌ای با نرخ 4200 تومانی را برای واردات کالاهای اساسی در نظر بگیرد اما ما در مجلس بر روی توزیع این رقم به شکل دیگری در حال بررسی هستیم.

توزیع ارز یارانه‌ای به صورت مستقیم میان مردم آثار تورمی دارد

وی با بیان اینکه چند روش اکنون مورد نظر قرار دارد، افزود: توزیع این ارز یارانه‌ای به صورت مستقیم با توجه به مشکلات شبکه توزیعی در کشور میان مردم آثار تورمی دارد، به طور مثال در کمیسیون تلفیق بودجه برخی پیشنهاد دادند که یک میلیارد دلار سهم دارو به نظام بیمه‌ای به صورت مستقیم اختصاص داده شود و نظام بیمه‌ای مکلف به ارائه خدمات دارویی و درمانی شود که به دلیل عدم اعتماد به شبکه توزیع تصویب نشد.

محبی‌نیا گفت: البته هنوز پرونده این موضوع بسته نشده و پیشنهادات متفاوتی وجود دارد اما عدم اطمینان به عملکرد توزیع و تجربیات نادرست گذشته نسبت به اجرایی نشدن تصمیماتی خارج از نگاه دولت توسط مجلس، لذا نمایندگان می‌خواهند در این مورد بهترین تصمیم را داشته باشند تا دولت هم در اجرای آن کوشا و دقیق باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet