خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1397/11/17 07:00:00
سرویس اجتماعی
40 سالگی انقلاب:

شاخص طول عمر بعد از انقلاب بیش از 10 سال افزایش داشته است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: شاخص طول عمر بعد از انقلاب هم در مردان و هم در زنان بیش از ۱۰ سال افزایش داشته و همه اینها نشان دهنده پیشرفت در مسائل بهداشتی است.
شاخص طول عمر بعد از انقلاب بیش از 10 سال افزایش داشته است عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: شاخص طول عمر بعد از انقلاب هم در مردان و هم در زنان بیش از 10 سال افزایش داشته و همه اینها نشان دهنده پیشرفت در مسائل بهداشتی است. https://cdn.icana.ir/d/019/104242.jpg شاخص,طول,عمر,بعد,از,انقلاب,,بیش,از,10,سال,افزایش,داشته,است Icana

سیامک مره صدق در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه بزرگترین دستاورد انقلاب، استقرار نظام جمهوری اسلامی به خواست و اراده مردم و به دنبال آن تحقق استقلال و آزادی مردم ایران بود گفت: ایران قبل از انقلاب یک کشور وابسته و تحت نفوذ امپریالیسم بود اما اکنون یک کشور آزاد، تعیین کننده و اثرگذار در معادلات منطقه‌ای و جهانی است و مردم نیز اختیار سرنوشت خود را در دست گرفتند و همین تعیین سرنوشت بر اساس مردم سالاری دینی در ایران بوجود آمده که این بزرگترین دستاورد انقلاب است.

نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی افزود: در حوزه بهداشت و درمان، میزان مرگ و میر کودکان زیر یک سال قبل از انقلاب با بدترین کشورهای عقب مانده آفریقا برابری می‌کرد و اما بعد از پیروزی انقلاب این رقم با برخی از کشورهای پیشرفته اروپایی برابر شده بود. قبل از انقلاب از نظر پزشک شدیدا محتاج بودیم و نیاز داشتیم تا پزشکان بنگلادشی و هندی به ایران بیایند و آنها مشکل زبان و برقراری ارتباط را با بیماران داشتند اما اکنون از نظر تعداد پزشک به حدی غنی شدیم که با معضلی به نام پزشکان بیکار رو به رو شده‌ایم.

در حوزه واکسیناسیون به پوشش 100 درصدی رسیدیم

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از نظر حقوق تخصصی قبل از انقلاب سالیانه تعداد قابل توجهی از بیماران را باید به خارج از کشور اعزام می‌کردیم اما امروز تمامی امکانات پیشرفته پزشکی جهان در کشور ایران در دسترس قرار دارد و تمامی اعمال جراحی انجام می‌شود. از نظر واکسیناسیون در اکثر موارد به پوشش 100 درصد رسیدیم که در دنیا کمتر جایی به این آمار رسیدند؛ همچنین از نظر ایجاد خانه‌های بهداشت و بردن امکانات اولیه بهداشتی تا دورترین و محروم‌ترین نقاط نیز پیشرفت قابل توجهی داشتیم و از همه اینها جالب‌تر، شاخص طول عمر است که بعد از انقلاب شاخص طول عمر هم در مردان و هم در زنان بیش از 10 سال افزایش داشته و همه اینها نشان‌دهنده پیشرفت در مسائل بهداشتی است.

وی با بیان اینکه پیشرفتی در امر جاده‌سازی و راه‌سازی بسیار حائز اهمیت است، افزود: اتوبان‌های ایران قبل از انقلاب تنها یک اتوبان 100 کیلومتر بود اما اکنون همه استان‌ها از اتوبان یا جاده 2 بانده برخوردار هستند و در زمینه امکانات ریلی و حمل و نقل هوایی با وجود تحریم‌ها، پیشرفت‌های قابل توجهی داشتیم و این زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بدانیم در همه این سازندگی‌ها درگیر تحریم‌های آمریکا بودیم.

خودکفایی کامل در زمینه نفت

مره صدق با بیان اینکه در زمینه دیجیتال و مخابراتی پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشتیم تصریح کرد: در زمینه صدا و سیما و افزایش کمی و کیفی پوشش صدا و سیما فرآیند غیرقابل انکاری وجود دارد و همه اینها نشان‌دهنده پیشرفت است. در زمینه نفت قبل از انقلاب شدیدا محتاج آمریکا و انگلیس بودیم اما اکنون خودکفایی کامل در این زمینه وجود دارد.

در عرضه برخی از فرایندهای نظامی پیشگام هستیم

وی با اشاره به اینکه در امر صنایع دفاعی نیز دستاوردهای خوبی داشتیم گفت: در صنایع دفاعی که نقش بسیار مهمی در دفاع کشور دارد، در راه خودکفایی گام‌های بسیار بزرگی برداشتیم و می‌توانیم نیازهای دفاعی خود را تولید کنیم و حتی در عرضه برخی از فرایندهای دفاعی پیشگام هستیم که همگی برای ما غرور آفرین است.

وی در عرصه بحث‌های پیشرفته تکنولوژی مثل سلول‌های بنیادی و لقاح مصنوعی، بیان داشت: این تکنولوژی‌ها از دستاوردهایی انقلاب است که جای قدردانی دارد، همچنین افزایش غیر قابل باورتعداد دانشجویان و افزایش سطح آموزش عالی بسیار مهم است و اکنون اکثریت قریب به اتفاق دانش‌آموزان که تمایل به ادامه تحصیل دارند می‌توانند تحصیلات دانشگاهی داشته باشند که به افزایش سطح بینش و فرهنگ جامعه کمک بسیاری می‌کند و همگی از اتفاقاتی است که بعد از انقلاب رخ داده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: از همه اینها مهمتر استقلال و خودباوری ملت ایران است و مطمئنا این دستاوردها با پیروی از رهبر انقلاب و تلاش ملت موحد ایران در سال‌های آینده نه تنها حفظ خواهد شد بلکه ابعاد گسترده‌تری نیز پیدا خواهد کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet