ایام محرم 1398
1397/11/15 14:18:25
سرویس اجتماعی
فتحی خبر داد:

درخواست تشکیل کمیسیون مشترک برای بررسی نهایی طرح "حفظ کرامت آسیب‌دیدگان اجتماعی"

رئیس فراکسیون پیشگیری از جرائم و آسیب های اجتماعى مجلس با اشاره به جمع آوری بیش از ۱۵۰ امضا برای ارائه طرح دو فوریتی حفظ کرامت آسیب‌دیدگان اجتماعی، گفت: از هیأت رئیسه مجلس درخواست کردیم به منظور بررسی نهایی این طرح کمیسیون مشترکی تشکیل شود.
درخواست تشکیل کمیسیون مشترک برای بررسی نهایی طرح "حفظ کرامت آسیب‌دیدگان اجتماعی" رئیس فراکسیون پیشگیری از جرائم و آسیب های اجتماعى مجلس با اشاره به جمع آوری بیش از 150 امضا برای ارائه طرح دو فوریتی حفظ کرامت آسیب‌دیدگان اجتماعی، گفت: از هیأت رئیسه مجلس درخواست کردیم به منظور بررسی نهایی این طرح کمیسیون مشترکی تشکیل شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201708102872339332.jpg درخواست,تشکیل,کمیسیون,مشترک,برای,بررسی,نهایی,طرح,"حفظ,کرامت,آسیب‌دیدگان,اجتماعی" Icana

محمدجواد فتحی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت  با اشاره به تدوین طرح "حفظ کرامت آسیب‌دیدگان اجتماعی"، عنوان کرد: در این طرح همه آسیب دیدگان اجتماعی ساماندهی شدند به این ترتیب که دولت همه اقشار آسیب پذیر از معتاد متجاهر، کودکان کار، زباله گرد و کارتن خواب‌ها را تحت پوشش قرار دهد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: همچنین در این طرح برای شهرستان‌هایی با جمعیت بالغ 500 هزار نفر مراکزی زیر نظر فرمانداری پیش بینی شده که آسیب دیدگان اجتماعی در این مرکز گرد هم آیند و درباره آنان در این مراکز تصمیم‌گیری شود.

ایجاد هنرستان‌های شبانه روزی برای کودکان آسیب پذیر

رئیس فراکسیون پیشگیری از جرائم و آسیب های اجتماعى مجلس ادامه داد: نکته بدیع و جدیدی که در این طرح وجود دارد ایجاد هنرستان‌های فنی شبانه روزی برای کودکان و نوجوانان زیر 15 سال است که این کودکان در این هنرستان‌های جمع‌آوری شوند و حرفه‌آموزی کنند البته حتما رضایت پدر و مادر شرط است و حتی پیش بینی شده که اگر پدر و مادر فرد محروم است، باید تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) قرار گیرد.

فتحی ادامه داد: در صورتی که پدر و مادر این کودک نتوانند او را اداره کنند و این نوجوان به سمت تکدی‌گری یا زباله‌گردی کشیده شود با حکم دادگاه مبنی بر سلب حضانت کودک، او به صورت شبانه روزی تحت تعلیم و تربیت در هنرستان‌های شبانه روزی قرار خواهد گرفت.

وزارت کشور مسئول اصلی اجرای طرح حفظ کرامت آسیب‌دیدگان اجتماعی

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه وزارت کشور مسئول اصلی اجرای این طرح است، گفت: وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، نیروی انتظامی و شهرداری‌ها نیز از دیگر نهادهای درگیر با این معضل اساسی هستند.

وی با تأکید بر اینکه طرح مذکور در نظر دارد این معضل اساسی را به نحوی که کرامت آسیب دیدگان اجتماعی حفظ شود در جامعه پیاده‌سازی کند، افزود: نگاه در این طرح به جامعه مخاطب به عنوان افراد آسیب دیده اجتماعی است نه مجرم و به دنبال پیشگیری از تحقق و وقوع آسیب‌های اجتماعی بیشتر است.

جمع آوری بیش از 150 امضا برای ارائه طرح به هیأت رئیسه

فتحی ادامه داد: در حال حاضر این طرح به صورت دو فوریتی با بیش از 150 امضا تدوین شده ولی با توجه به اینکه حدود 40 مورد طرح دو فوریتی در نوبت صحن علنی قرار دارد پیشنهاد شد که کمیسیون مشترکی از نمایندگان در کمیسیون‌هایی مانند کمیسیون قضایی و حقوقی، کمیسیون شوراها، کمیسیون اجتماعی، کمیسیون بهداشت و کمیسیون فرهنگی روی این طرح کار کنند.

رئیس فراکسیون پیشگیری از جرائم و آسیب های اجتماعى مجلس با بیان اینکه بودجهی این طرح در حال حاضر برای آسیب‌‎های اجتماعی هزینه می‎‌شود و این طرح قصد ساماندهی بودجه و هدفمند کردن اقدامات در این زمینه را دارد، یادآور شد: بازدیدهای میدانی نمایندگان از حاشیه شهر و گرمخانه‌ها موجب شناخت و درک عمیقی از مشکلات و مسائل اقشار آسیب پذیر شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet