شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1397/11/15 16:49:47
سرویس سیاسی
گزارشی پیرامون لغو سخنرانی رئیس مجلس در مراسم روز 22 بهمن کرج

خطبه های نماز جمعه و نقش آن در ایجاد وفاق و همدلی ملی

تریبون نماز جمعه که باید محور وحدت و همدلی بین مردم و مسئولان و بین کارگزاران نظام با یکدیگر باشد گاهی به محفلی برای تسویه حساب های شخصی و جناحی تبدیل می شود.
خطبه های نماز جمعه و نقش آن در ایجاد وفاق و همدلی ملی تریبون نماز جمعه که باید محور وحدت و همدلی بین مردم و مسئولان و بین کارگزاران نظام با یکدیگر باشد گاهی به محفلی برای تسویه حساب های شخصی و جناحی تبدیل می شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201706104566332873.jpg خطبه,های,نماز,جمعه,و,نقش,آن,در,ایجاد,وفاق,و,همدلی,ملی Icana

خبرگزاری خانه ملت؛ نماز جمعه کنگره اجتماعى و سیاسی عظیم هفتگى و بعد از مراسم حج، بزرگ‌ترین گردهمآیی مسلمانان است و در آیات و روایات بر بزرگداشت این نماز تاکید فراوانی شده است. نامگذاری یک سوره از قرآن به نام روز جمعه و بیان احکام نماز جمعه در این سوره عظمت آن را بیش از پیش هویدا می کند. متاسفانه چند سالی است که تریبون نماز جمعه به محفلی برای تسویه حساب های سیاسی تبدیل شده  و عده ای عامدانه و یا غافلانه سعی می کنند از آن برای مقاصد و اغراض سیاسی بهره برداری کنند. تریبونی که برای مردم همواره منادی وحدت امت اسلامی و انسجام ملی بوده است نباید این احساس را در مردم به وجود آورد که از کارکرد وحدت بخش خود فاصله گرفته است.

 مقام معظم رهبری بارها بر همدلی بین مسئولان و کارگزاران نظام و بر وحدت ملی تاکید کرده اند: "من بر روی وحدت ملّی تأکید بیشتری دارم، به خاطر اینکه امنیت هم ناشی از وحدت است، اگر وحدت نباشد، امنیت ملّی هم به خطر می‌افتد و ایجاد ناامنی می‌شود."، که این بیانات روشنگر و راهگشا بیش از پیش رابطه بین وحدت و امنیت را تبیین می کند.

حال این سوال مطرح می شود که آیا علی رغم تاکیدات مقام معظم رهبری و در آستانه چهلمین سالگرد شکوهمند انقلاب اسلامی و در شرایطی که تمامی دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران تلاش می کنند عرضه اقتصادی را بر مردم ایران تنگ کرده و جمهوری اسلامی را به زانو درآورند، آیا منطقی است عده ای از تریبون نماز جمعه مباحث تفرقه افکنانه مطرح کنند.

تاکید رئیس مجلس بر حفظ وحدت در هر شرایطی

براساس این گزارش قرار بود علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی سخنران راهپیمایی روز 22 بهمن در کرج باشد که امام جمعه محترم کرج در خطبه های روز جمعه 12 بهمن ماه گفتند: "گویا انتخاب سخنران روز 22 بهمن در کرج از طرف مرکز بوده است، عده ای به این انتخاب اعتراض دارند. هفته آینده راجع به این موضوع بحث می کنیم که وظیفه ما چه خواهد بود. یک هفته ای به دوستان وقت می دهیم ببینیم تدبیری می اندیشند یا خیر." طرح این موضوع از سوی امام جمعه واکنش هایی را در پی داشت، چرا که رئیس مجلس شورای اسلامی بر اساس اصرار آقای لطفی قائم مقام محترم آیت الله جنتی در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی سخنرانی روز 22 بهمن را پذیرفتند و تصور این بود که با  امام جمعه هماهنگی شده است، لذا دکتر علی لاریجانی وقتی مطالب امام جمعه کرج را شنیدند سخنرانی خود را لغو کرده و گفتند: "مسئله در حدی نیست که ایشان به شورای هماهنگی مرکز اولتیماتوم یک هفته ای بدهند. امروز کشور به وحدت نیاز دارد و مخصوصاً راهپیمایی 22 بهمن باید مظهر وفاق در کشور باشد و آقای امام جمعه خودشان سخنرانی کرده یا هر کسی که مطلوبشان هست، دعوت کند."

صدای یکرنگی در نهاد قانونگذاری؛ جایگاه رییس مجلس باید حفظ شود

این اطلاعیه نقطه پایان واکنش ها نسبت به سخنان امام جمعه کرج از تریبون رسمی نبود، عزیز اکبریان  نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی در گفت وگویی با روزنامه ایران از اینگونه رفتارها انتقاد کرد و گفت: " شأن جایگاه ریاست مجلس را باید حفظ کنیم. این مسأله فارغ از موضوعات شخصی و حتی مواضع سیاسی است. خصوصاً در جشن 40 سالگی انقلاب که این مسأله اهمیتش 100 برابر می‌شود."

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی نیز رنگ و بوی لغو سخنرانی رییس مجلس را گرفته بود و نمایندگان یک صدا بر حفظ جایگاه مجلس تاکید داشتند. سیدکاظم دلخوش اباتری در تذکری در تذکر شفاهی در ارتباط با لزوم رعایت و حفظ شأن مجلس شورای اسلامی گفت: "برخوردی که با رئیس مجلس طی چند روز گذشته شد مرتبط با شأن مجلس است؛ رهبر کبیر انقلاب و مقام معظم رهبری نسبت به شأن مجلس توجه داشتند. تاکید کرد که برخورد با رئیس مجلس و هر کدام از نمایندگان برخورد با نظام است؛ در شرایطی که رهبر انقلاب تذکر به رعایت اخلاق، ادب، حرمت و وحدت در جامعه می‌دهند باید این موضوع پیگیری شود و گزارشی به مجلس ارائه شود. از رهبر معظم انقلاب، ستاد نماز جمعه کشور، همچنین مجلس می‌خواهیم نسبت به این امر تأمل داشته باشند." مصطفی کواکبیان نیز در صحن علنی مجلس فریاد سر داد که می توان لیست اسامی سخنرانان را بررسی و مشاهده کرد که چه افرادی هستند که از سخنرانان آیه و روایات؛ انقلابی بودن را بیشتر بلد هستند. اگر جایی به رئیس مجلس توهین شود، اقدام بدی است، اما بسیاری از مراکز استان ها افرادی را برای سخنرانی می آورند که 100 درصد ضد دولت و ضد حرکت انقلابی باشند.

محمد علی وکیلی, عضو هیات رئیسه مجلس درنطق میان دستور خود با اشاره به لغو سخنرانی رئیس مجلس گفت: " عجیب تر اینکه آنچنان مسابقه فتنه نمایی شدید شده که حتی برای سخنرانی رئیس مجلس شورای اسلامی که از چهره های شناسنامه دار انقلاب است, برای 22 بهمن در کرج شرط می گذارند و طومار نهی امضا می کنند."

علی رضا رحیمی, عضو هیات رئیسه مجلس و از چهره های اصلاح طلب مجلس نیز تهدید به بر هم زدن سخنرانی آقای لاریجانی را مسبوق به سابقه دانست و این اتفاق را نمادی از بداخلاقی در فضای سیاسی کشور دانست. رحیمی واکنش رئیس مجلس را بجا و مناسب دانست و آن را مانع تفرقه بیشتر ارزیابی کرد. وی اضافه کرد؛ مقابله با این مساله در حیطه وظایف رئیس مجلس نیست. دستگاه هایی در این راستا مسئولیت دارند که انتظار می رود اقدامات لازم را انجام دهند. 

محمدقسیم عثمانی نیز در تذکر دیگری عنوان کرد که برخی رفتارها شأن مجلس  را به حدی می رساند که در برابر سخنرانی رئیس مجلس می ایستند.

سخنان مسعود پزشکیان فصل الخطاب تمامی تذکرات بود؛ نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از شورای سیاستگذاری ائمه جمعه درخواست کرد به موضوع اظهارات امام جمعه کرج ورود کرده و هر چه سریع تر به این اتفاق وحدت شکن رسیدگی کنند تا خلاف آنچه از سوی افرادی که به همه اخلاق، دین و باور می آموزند، از سوی همان اشخاص دیده شود. وی همچنین تاکید کرد که اگر مقام معظم رهبری نسبت به این موضوع اظهارنظر فرمایند از ایشان تشکر می کنیم، چرا که انسجام، وحدت و جایگاه ها باید حفظ شده و هر شخصی در جایگاه خود اقدامات مربوطه را انجام دهد.

 جمهوری اسلامی ایران هم اکنون یکی از حساس ترین دوره های خود را طی می کند، لذا در آستانه 40 سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی که بیش از هر زمان دیگری نیاز به وحدت است باید هوشیار بود و آب در آسیاب دشمن نریخت، حال این آب می خواهد از تریبون نماز جمعه ریخته شود یا از هر محفل سیاسی و اجتماعی دیگر./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet