هدر موبایل
1397/11/16 10:33:15
سرویس صحن
در جریان بررسی پیشنهاد حذف اصلاح حوزه بندی و کیفیت انتخابات مجلس:

موافقان: استانی شدن انتخابات موجب کاهش مشارکت مردمی می شود/ مخالفان: تغییر حوزه بندی انتخابات مجلس سبب ورود نخبگان به این قوه می شود

نمایندگان موافق و مخالف حذف اصلاح حوزه بندی و کیفیت انتخابات مجلس دلایل خود را برای نظراتشان مطرح کردند.
موافقان: استانی شدن انتخابات موجب کاهش مشارکت مردمی می شود/ مخالفان: تغییر حوزه بندی انتخابات مجلس سبب ورود نخبگان به این قوه می شود نمایندگان موافق و مخالف حذف اصلاح حوزه بندی و کیفیت انتخابات مجلس دلایل خود را برای نظراتشان مطرح کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/201901106471284077.jpg موافقان:,استانی,شدن,انتخابات,موجب,کاهش,مشارکت,مردمی,می,شود/,مخالفان:,تغییر,حوزه,بندی,انتخابات,مجلس,سبب,ورود,نخبگان,به,این,قوه,می,شود Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه 16 بهمن) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی یک فوریت طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، با پیشنهاد حذف ماده 2 این طرح با 76 رأی موافق، 120 رأی مخالف و بدون رأی ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر در صحن مخالفت کردند.

براساس این گزارش سیدحسین نقوی حسینی به عنوان پیشنهاد دهنده حذف این ماده با اشاره به اینکه اصلاح حوزه بندی و کیفیت انتخابات، مشارکت مردمی را کاهش می دهد، گفت: انتخابات استانی، مردم را کنار می گذارد و این درحالی است که در هیچ نظام سیاسی در دنیا، انتخابات استانی و ایالتی به صورت حداکثر نسبی برگزار نمی شود.

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به عنوان مثال امروزه در انتخابات کشورهای اروپایی فقط 32 درصد مردم پای صندوق های رأی می روند که آنها هم افراد صرفاً حزبی هستند که نشان دهنده عدم جامعیت انتخابات است.

وی افزود: نباید فراموش کرد این امر زمینه بروز آشوب های اجتماعی و انتخاباتی را افزایش می دهد، زیرا کشور ما قومیتی بوده و دارای مذاهب مختلف است.

این نماینده مردم در مجلس خاطرنشان کرد: استانی شدن انتخابات به معنای حزبی شدن انتخابات است و کسانی که دارای پول، زور و حزب قدرتمند هستند و می توانند از متمول ها برخوردار شوند، پیروز انتخابات خواهند بود.

در ادامه حشمت الله فلاحت پیشه در مخالفت با این پیشنهاد حذف گفت: هدف از استانی شدن ارتقای قابلیت و توان قوه مقننه است؛ در 5 مجلس اخیر ایران موضوع استانی شدن رأی آورده است.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: امروزه در همه دنیا انتخابات به صورت ایالتی و استانی برگزار می شود غیر از ایران؛ و این در حالی است که استانی شدن موجب ورود نخبگان و بزرگان به مجلس خواهد شد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: استانی شدن علاوه بر اینکه موجب افزایش مشارکت مردم خواهد شد، از گرفتاری نمایندگان به مسائل بخشی جلوگیری خواهد کرد و خرید و فروش رأی را کاهش خواهد داد.

در ادامه مجتبی ذوالنوری ضمن موافقت با پیشنهاد حذف ماده مذکور گفت: اگر افراد درصدد نخبه گزینی هستند، مطمئناً مردم شهرستان بهتراز جمع استان نخبگان حوزه انتخابیه خود را می شناسند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: براساس این طرح افراد یا باید آنقدر پولدار باشند، تا بتوانند در سطح استان تبلیغات کنند، یا از طریق پولدارهای متمکن که درد مردم را نمی فهمند وارد عرصه انتخابات شوند. همچنین دعواهای قومیتی نیز ایجاد خواهد شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه این موضوع سبب وامدار شدن نمایندگان خواهد شد، خاطرنشان کرد: امروز نمایندگانی که لیستی رأی می آورند نمی توانند ارتباط عمیقی با مردم مناطق محروم داشته باشند. همچنین در شهرهای کوچک کسانی که رأی خواهند آورد، به دلیل وابسته بودن به لیست انتخاباتی خود را مستغنی از رفتن به شهرهای کوچک می دانند.

محمدجواد کولیوند رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی در مخالفت با پیشنهاد حذف مذکور گفت: حوزه های فعلی انتخاباتی براساس سیاست های کلیه انتخابات ابلاغی رهبر انقلاب حفظ شده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet