هدر موبایل
1397/11/21 18:46:00
سرویس اجتماعی
خالقی:

وزیر بهداشت درمان محور نباشد/ اولویت پیشگیری بر درمان

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: وزیر بهداشت، درمان محور نباشد و اکثر توان خود را در حوزه ‌های بهداشتی صرف نماید.
وزیر بهداشت درمان محور نباشد/ اولویت پیشگیری بر درمان عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: وزیر بهداشت، درمان محور نباشد و اکثر توان خود را در حوزه ‌های بهداشتی صرف نماید. https://cdn.icana.ir/d/019/201605107336274310.jpg وزیر,بهداشت,درمان,محور,نباشد/,اولویت,پیشگیری,بر,درمان Icana

بشیر خالقی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، در رابطه چالش‌های پیش روی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه وزیر بهداشت برای اداره این وزارت‌خانه برنامه جامعی ارائه کرده است.  برنامه اصلی ایشان همان برنامه ششم توسعه بودهکه مسیر وزارت بهداشت را به صورت کامل مشخص کرده است. اجرای قوانین برنامه ششم توسعه به عنوان یک سند بالا دستی بر همه قوانین اولویت دارد.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی افزود: برنامه‌هایی که باید در اولویت  اجرایی وزارت بهداشت قرار بگیرند، پرونده الکترونیک سلامت، سیستم ارجاع، راهنمای بالینی و پزشک خانواده است، طبیعتاً ما از وزیر جدید بهداشت و درمان انتظار داریم، اجرای این برنامه‌ها را در اولویت کاری خود قرار دهد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس  تصریح کرد: پرونده الکترونیک سلامت به صورت پایلوت در برخی از استان‌ها کشور اجرایی شده است، اما باید در سراسر کشور و برای همه ایرانیان به اجرا در بیاید. از طرفی راهنمای بالینی نیز یکی از موارد بسیار مهم در اجرای طرح تحول سلامت است و باید هر چه سریع‌تر اجرایی شود، چرا که تجویز دارو، آزمایش، عکس برداری، سی تی اسکن، ام آر آی، سونوگرافی و دیگر موارد تشخیصی باید بر اساس آن انجام شود. سیستم ارجاع و پزشک خانواده نیز از موارد مهم و ضروری بوده که نیازمند توجه ویژه وزارت بهداشت است.

کاهش 30 درصدی هزینه‌های وزارت بهداشت با اجرای صحیح پزشک خانواده و سیستم ارجاع 

این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: اجرای کامل سیستم ارجاع و پزشک خانواده بیش از 30 درصد از  هزینه‌های این وزارت‌خانه را کاهش می‌دهد. بی تردید در شرایط فعلی اقتصادی کشور اجرای دقیق این برنامه‌ها کمک بسیار زیادی به رفع و یا کاهش مشکلات وزارت بهداشت خواهد کرد.

تامین دارو یکی از چالش‌های اساسی وزارت بهداشت است

خالقی ادامه داد: تامین دارو و مواد اولیه دارویی  یکی دیگر از چالش‌های وزارت بهداشت است، از طرفی  بیش از 95 درصد دارو‌های مصرفی کشور در داخل تولید می‌شوند و تنها 5 درصد دار‌وهای خاص از خارج کشور وارد می‌شود، اما همین درصد اندک واردات دارو نیز هزینه بسیار سنگینی به همراه دارد. 

وزیر بهداشت درمان محور نباشد/ اولویت پیشگیری بر درمان 

 وی افزود: از وزیر بهداشت انتظار داریم درمان محور نباشد، بلکه بیشتر توان خود را در حوزه بهداشتی و پیش‌گیری صرف نماید. تامین دارو‌های مورد نیاز و توزیع مناسب آن نیازمند مدیریت و نظارت بسیار قوی است و باید از توزیع و فروش غیر مجاز دارو‌ها در خیابان‌ها و بازار‌های سیاه جلوگیری شود.خوشبختانه اعتبار مناسبی در بودجه سال 98  برای واردات دارو و تامین تجهیزات پزشکی در نظر گرفته شده است،

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خاطر نشان کرد: از وزیر بهداشت درخواست می‌کنم، به شرکت‌‌های وارد کننده دارو در شهرستان‌های مرزی کشور اعتماد کند، چرا که در صورت حمایت از آنها واردات دارو‌ از کشور‌های همسایه تسهیل شده و در شرایط تحریم کمک‌رسان کشور خواهند بود. /

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet