هدر موبایل
1397/11/16 14:10:00
سرویس صحن
نادری در تشریح سوال خود از وزیر علوم:

تنها یک دانشگاه کشور رتبه جهانی زیر 500 دارد/ سال آینده بیش از 300 هزار معلم بازنشسته می شوند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه دانشگاه های کشور رتبه زیر ۳۰۰ در شاخص های بین المللی ندارند و تنها یک دانشگاه رتبه جهانی زیر ۵۰۰ دارد، گفت: وزارت علوم نقش خود را در دیپلماسی علمی در کشورهای همسایه به درستی ایفا نمی‌کند.
تنها یک دانشگاه کشور رتبه جهانی زیر 500 دارد/ سال آینده بیش از 300 هزار معلم بازنشسته می شوند عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه دانشگاه های کشور رتبه زیر 300 در شاخص های بین المللی ندارند و تنها یک دانشگاه رتبه جهانی زیر 500 دارد، گفت: وزارت علوم نقش خود را در دیپلماسی علمی در کشورهای همسایه به درستی ایفا نمی‌کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201901105917765286.jpg تنها,یک,دانشگاه,کشور,رتبه,جهانی,زیر,500,دارد/,سال,آینده,بیش,از,300,هزار,معلم,بازنشسته,می,شوند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، شهاب نادری در نشست علنی امروز (سه شنبه، 16 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در تشریح سوال خود از منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص اینکه چرا دانشگاه های ایران رتبه جهانی ندارند، گفت:  آقای وزیر؛ چرا در انجام وظایف روزمره و حوزه کاری خود درمانده اید؟ سردرگمی دانشجویان دانشگاه آزاد در دو ترم گذشته ناشی از بی برنامگی و عدم مسئولیت پذیری مسئولان این دانشگاه در مقابل دانشجویان بود. لذا سوال این است چرا وزارت علوم وظایف خود را در مقابل دانشجویان به درستی انجام نمی دهد.

نماینده مردم اورامانات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طبق بررسی های کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی تخلفات دانشگاه آزاد در این خصوص محرز شده اند و حق مختصری برای دانشجویان ایجاد و حق شکایت به دستگاه های قضایی محفوظ است.

وزارت علوم نقش خود را در دیپلماسی علمی در کشورهای همسایه به درستی ایفا نمی کند

وی با بیان اینکه وزارت علوم نقش خود را در دیپلماسی علمی در کشورهای همسایه به ویژه کشورهای دارای اشتراکات فرهنگی و زبانی با ایران به درستی ایفا نمی کند، افزود: در شرایط فعلی کشور و منطقه، ایجاد پایگاه های علمی در کشورهای منطقه اهمیت فراوان دارد، چرا که منتج به رشد اقتصادی، فرهنگی و سیاسی برای کشور خواهد شد، اما علی رغم اهمیت این موضوع به نظر می رسد وزارتخانه علوم به ویژه در حوزه بین الملل آن فاقد برنامههای منسجم و منتج به نتیجه است، به همین دلیل کشورهای رقیب فضای علمی منطقه را ربوده اند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: جا دارد از وزیر علوم پرسیده شود که چرا وزارتخانه شما نسبت به کسب این فرصت برنامه ریزی نکرده و فرصت سوزی می کند؟ حضور ناچیز آموزش عالی در بخش های عربی و کردی کشور عراق، عرصه را برای فعالیت گسترده دانشگاه های آمریکایی و ترکی فراهم کرده و سطح فعالیت های آنها در منطقه با دانشگاه های ایران قابل مقایسه نیست.

عدم تعیین تکلیف حق التدریسان فنی و حرفه ای و ضعف نظارتی به ستاد انتصابات دانشگاه‌های کشور ازجمله مشکلات وزارتخانه علوم به شمار می آیند

نادری به برخی از ایرادات وارده به وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد و گفت: عدم وجود برنامه های پژوهشی در چارچوب اسناد بالادستی و اقتصادی مقاومتی، عدم توجه به آموزش فنی و حرفه ای و مهارتی، عدم تعیین تکلیف حق التدریسان فنی و حرفه ای، بی توجهی به آموزش در دانشگاه ها و عدم توسعه رشته های میان رشته ای در دانشگاه های کشور، ضعف شدید مدیریتی و نظارتی شخص وزیر در ستاد انتصابات دانشگاه های کشور، عدم حمایت معیشتی، مالی و شغلی از دانشجویان دکتری و عدم مقابله با مدرک فروشی از جمله مشکلات وزارتخانه علوم به شمار می آیند.

این نماینده مردم در مجلس دهم همچنین خطاب به وزیر علوم گفت: اگر چه ایران در تولید علم رتبه 16 را دارد، اما در فضای ایجاد کسب و کار رتبه 128 از آنِ دانشگاه های ما شده است، لذا این سوال مطرح است که چرا اقدامات شما منجر به تولید ثروت نشده است؟

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه دو نوع رتبه بندی برای دانشگاه های مطرح جهان وجود دارد، اظهار کرد: کیو اس و شانگ های شامل این دو رتبه بندی می شوند، چرا آقای وزیر به این دو شاخص استناد می کنید در حالی که شامل دانشگاه های ایران نمی شود؟ کیفیت آموزش و کیفیت اعضای هیات علمی از جمله معیارهای رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان است.

بودجه دانشگاه مذاهب از 18 میلیارد تومان به 11 میلیارد تومان تقلیل یافته است

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه براساس شاخص های جهانی تنها یک دانشگاه ایران در سال 2018 در بین 500 دانشگاه برتر دنیا قرار دارد که آن هم دانشگاه صنعتی شریف است، لذا آمار وزیر علوم مبنی بر اینکه ما دانشگاه های زیادی با شاخص های جهانی داریم، اشتباه است، گفت: چرا ما نباید بعد از گذشت 4 دهه از انقلاب اسلامی، دانشگاه مذاهب اسلامی در مناطق اهل سنت کرمانشاه داشته باشیم؟ بودجه دانشگاه مذاهب از 18 میلیارد تومان به 11 میلیارد تومان تقلیل یافته است، البته این دانشگاه حاصل هوشمندی مقام معظم رهبری در جهت پشتیبانی نظری و علمی و تقویت وحدت و تقریب بین مذاهب بوده است، لذا ایجاد شعبه ای از آن در مناطق اهل سنت و منطقه اورامانات بسیار ضروری است.

بالغ بر 2 هزار مرکز آموزش عالی در حال تعطیلی هستند

نادری با اشاره به حضور مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان و تاکید بر ضرورت حل مشکل اساتید و هیات علمی این دانشگاه افزود: ایشان تاکید داشتند این دانشگاه مرکز ثقل آموزش و پرورش و تربیت شایسته معلمان است، لذا حل مشکلات اساتید و هیات علمی این دانشگاه ضروری است. امروز بالغ بر 2 هزار مرکز آموزش عالی در حال تعطیلی هستند که حدود 500 مرکز آن دولتی است، چرا این دانشگاه ها در اختیار دانشگاه های ماموریت گرای فرهنگیان قرار نمی گیرد؟

سال آینده بیش از 300 هزار معلم بازنشسته می شوند

وی ادامه داد: آیا نمی دانید این دانشگاه وظیفه تامین معلم برای کشور را دارد و آیا نمی دانید تا 4 سال آینده بیش از 300 هزار معلم بازنشسته می شوند و اگر دانشگاه فرهنگیان بخواهد این تعداد معلم را آموزش و تربیت کند، نیاز به 400 مرکز در سراسر کشور و 3 هزار حوزه علمیه دارد؟ لذا این سوال مطرح است آیا در طرح آمایش سرزمین کشور نیازهای دانشگاه فرهنگیان را مدنظر قرار داده اید؟

نماینده مردم اورامانات در مجلس با اشاره به اینکه دانشگاه فرهنگیان اکنون با کمبود منابع مالی، رفاهی، آموزشی و فرهنگی روبرو است، اضافه کرد: اگر چه مدیریت جدید این دانشگاه با اقدامات جهادی خود اقدام به جذب 41 هزار دانشجو کرد که وزارت علوم باید تمام قد پشت مدیریت و دانشگاه فرهنگیان بایستد.

وی افزایش سرانه دانشگاه فرهنگیان و دیگر دانشگاه های سراسر کشور، واگذاری ظرفیت خالی مراکز آموزش عالی دولتی به دانشگاه فرهنگیان برای جذب دانشجو تا سقف 100 هزار نفر، اختصاص ردیف بودجه مناسب به این دانشگاه با توجه به شبانه روزی بودن آن را ضروری دانست و افزود: وزارتخانه علوم باید استراتژی تولیدعلم و ثروت در کشور را دنبال کند، چراکه دانشگاه های کشور رتبه زیر 300 در شاخص های بین المللی ندارند و تنها یک دانشگاه رتبه جهانی زیر 500 دارد.

نماینده مردم پاوه در مجلس شورای اسلامی که از توضیحات وزیر علوم قانع نشده بود، سوال خود از وزیر را به رأی مجلس گذاشت که نمایندگان اعلام کردند از توضیحات وزیر قانع شده اند./

پایان پیام

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet