شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1397/11/19 12:44:43
سرویس فرهنگی
40 سالگی انقلاب:

شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی محقق شده است

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: انقلاب باعث شد تا فرهنگ دینی در کشور جاری شود و گفتمان دینی بر سایر گفتمان‌ها غلبه پیدا کرد.
شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی محقق شده است عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: انقلاب باعث شد تا فرهنگ دینی در کشور جاری شود و گفتمان دینی بر سایر گفتمان‌ها غلبه پیدا کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606104144326794.jpg شعار,استقلال،,آزادی،,جمهوری,اسلامی,محقق,شده,است Icana

محمد قمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به دستاوردهای انقلاب گفت: خدا را شاکریم که انقلاب اسلامی 40 ساله شده و از مرز 40 سال نیز می‌گذرد و همه می‌دانند که این انقلاب با همت و رهبری امام، خون شهدا و فداکاری ملت به پیروزی رسید؛ قبل از انقلاب اسلامی شعارمان استقلال، آزادی جمهوری اسلامی بود بنابراین هم استقلال و هم آزادی و جمهوری اسلامی را به دست آوردیم، البته این مسائل حقوق اولیه انسان‌ها است که متاسفانه رژیم گذشته این حق را از ملت گرفته بود اما مردم با پافشاری و اندیشه‌های سیاسی فقهی امام به حق خود رسیدند.

فضای سینمای ایران قبل از انقلاب بیشتر فضای الواتی، چاقوکشی و مشروب‌خوری بود اما بعد از انقلاب جهت‌گیری سینما و تئاتر کاملا تغییر کرد و به سمت گرایش‌های اسلامی سوق پیدا کرد

بعد از انقلاب فرهنگ دینی در کشور جاری شد

نماینده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در زمینه‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی دستاوردهای بسیار خوبی کسب شده است. در حوزه فرهنگی به دلیل انقلاب، فرهنگ دینی در کشور جاری شد و گفتمان دینی بر سایر گفتمان‌ها غلبه پیدا کرد. قبل از انقلاب زمانی که می‌خواستند صحبت‌های امام را تایید کنند اوایل انقلاب می‌گفتند صحیح است و بعدا به الله اکبر تغییر پیدا کرد که این خود یک فرهنگ است.

فرهنگ ایثار، شهادت و مقاومت در بین مردم افزایش پیدا کرد

قمی اظهار داشت: طرز پوشش، رفتار و گفتار مردم بوی ایمان و اسلام گرفت و این بزرگترین دستاورد فرهنگی انقلاب است؛ البته در کنار این مسئله، فرهنگ ایثار و شهادت و مقاومت در بین مردم افزایش پیدا کرد؛ قبل از انقلاب اگر جوانی از دنیا می‌رفت خانواده‌اش از هم می‌پاشید یعنی تحمل این مسئله برای آنها مشکل بود اما بعد از انقلاب برخی از مردم چند شهید برای انقلاب دادند و همچنان راسخ و استوار هستند چراکه در راه خدا شهید شده است؛ قبل از انقلاب شعار هیهات من الذله سر می‌دادیم اما این شعارمان مفهومی و محتوایی نبود چراکه شاه همان ذلت بر سر ایران بود.

فرهنگ اعتکاف بعد از انقلاب به جامعه وارد شد

وی با بیان اینکه فرهنگ مساجد در جامعه بعد از انقلاب افزایش پیدا کرد گفت: کسانی که به مراکز دینی رفت و آمد می‌کنند و با این فرهنگ خود را پرورش می‌دهند در جامعه بسیارند و نمونه بارز آن می‌توان به شب‌های قدر، ماه رمضان و محرم اشاره کرد. حتی در ایام اعتکاف بسیاری از جوانان در مساجد بیتوته می‌کنند که این فرهنگ بعد از انقلاب در جامعه وارد شد. حتی جهت سینما و تئاتر بعد از انقلاب تغییر کرد.

بعد از انقلاب جهت‌گیری سینما و تئاتر کاملا تغییر کرد

قمی در ادامه افزود: فضای سینمای ایران قبل از انقلاب الواتی، چاقوکشی و مشروب‌خوری بود که دقیقا همین فرهنگ را ترویج می‌کرد اما بعد از انقلاب جهت‌گیری سینما و تئاتر کاملا تغییر کرد و به سمت گرایش‌های اسلامی سوق پیدا کرد. حتی فیلم فجر و یا دفاع مقدس را ببینیم متوجه می‌شویم که مردم را به سوی فرهنگ ایثار و شهادت ترغیب و تشویق می‌کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: ترویج فرهنگ ایثار، مقاومت و شهادت بعد از انقلاب ایجاد شد. با اینکه 40 سال از انقلاب می‌گذرد اما دشمنان مثل آمریکا و اسرائیل و حتی روسیه سنگ‌اندازی می‌کردند اما مردم می‌گفتند که اسلام برای ما مهم است و به برکت اسلام از دشمن نمی‌هراسیم. در جبهه گاهی اتفاق می‌افتاد که در جاهایی مین‌گذاری شده بود و هر کسی که به آنجا می‌رفت حتما شهید می‌شد اما برای شهید شدن 2 نفر می‌خواستند در حالی که 20 نفر اسم می‌نوشتند که چنین روحیه و فرهنگی قابل تحسین است.

معلمان بعد از انقلاب به سمت فرهنگ اسلامی حرکت کردند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه در آموزش و پرورش گرچه هنوز تا رسیدن به آن هدف نهایی فاصله دارد اما جهت‌گیری معلمان و مدیران به سمت اسلام شد، تصریح کرد: این افراد از فرهنگ غرب و شرق جدا شدند و به سمت فرهنگ اسلامی حرکت کردند به عنوان مثال مدارس دخترانه و پسرانه از یکدیگر جدا شد و این جدا شدن هدفمند بود و آثار و برکات بسیاری نیز داشت.

در گذشته پژوهش معنا نداشت اما اکنون پژوهش‌های ما در سطح خاورمیانه و جهان مطرح است

وی ادامه داد: قبل از انقلاب بسیاری از دانش‌آموزان دختر حداکثر تا دوران ابتدایی را می‌گذراندند چراکه پدران به دلیل جوّ ناسالمی که وجود داشت دختران را به مدارس نمی‌فرستادند اما اکنون باعث افتخار است که دانشجویان دختر در دانشگاه‌ها از تعداد پسرها بیشتر هستند و یا از نظر قبولی در کنکور رتبه دخترها بیشتر است.

قمی افزود: قبل از انقلاب با اینکه تعداد جوانان کم بود اما زمینه ادامه تحصیل به دلیل کمبود دانشگاه و ظرفیت برای تحصیلات مقطع کارشناسی و بالاتر بسیار سخت بود اما اکنون تعداد دانشگاه‌ها افزایش پیدا کرده و در شهرستان‌های کوچک نیز دانشگاه داریم؛ تعداد دانشجویان قبل از انقلاب کمتر از یک میلیون دانشجو بود درحالی که اکنون حدود 4.5 میلیون دانشجو داریم.

در سلول‌های بنیادی جزء چند کشور اول دنیا هستیم

نماینده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در گذشته پژوهش معنا نداشت اما اکنون پژوهش‌های ما در سطح خاورمیانه و جهان مطرح است. تعداد بسیاری از مردم سواد خواندن و نوشتن نداشتند اما اکنون تعداد باسوادها نسبت به قبل از انقلاب هرگز قابل قیاس نیست و یا مثلا در دست‌یابی به فن‌آوری‌های جدید و سلول‌های بنیادی و انرژی هسته‌ای بسیار موفق بودیم به طوری‌که قبل از انقلاب تمامی تجهیزات پزشکی را وارد می‌کردیم و متخصصان در این زمینه از خارج می‌آمدند و حتی مستشاران آمریکایی در کشور جولان می‌دادند اما توانستیم به انرژی هسته‌ای و سلول‌های بنیادی دست پیدا کنیم به گونه‌ای که تاکنون از نظر سلول‌های بنیادی جزء چند کشور اول دنیا هستیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: در صنعت نفت پیشرفت‌های بسیاری کردیم به طوری‌که قبلا خام‌فروشی می‌کردیم اما اکنون تبدیل نفت به فراورده را داریم و در کشاورزی نیز پیشرفت‌های بسیاری کردیم حتی گندم وارد نمی‌کنیم و خودکفا شدیم. در دامپروری و ژنتیک نیز به دلیل گسترش علم پیشرفت‌های بسیاری داشتیم./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet