شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1397/11/20 00:15:51
سرویس فرهنگی
40 سالگی انقلاب:

دستیابی به حقوق شهروندی و پیگیری مطالبات بعد از انقلاب

رئیس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس گفت: بعد از انقلاب به ساختار چارچوب‌دار تبیین حقوق شهروندی رسیدیم.
دستیابی به حقوق شهروندی و پیگیری مطالبات بعد از انقلاب رئیس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس گفت: بعد از انقلاب به ساختار چارچوب‌دار تبیین حقوق شهروندی رسیدیم. https://cdn.icana.ir/d/019/201608105938892093.jpg دستیابی,به,حقوق,شهروندی,و,پیگیری,مطالبات,بعد,از,انقلاب Icana

عبدالکریم حسین زاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه حقوق شهروندی گفت: حقوق شهروندی شامل بخش‌های مختلفی از حقوق از جمله مدنی، اقتصادی و سیاسی می‌شود که اصل موضوع نیز در فصل سوم قانون اساسی دیده شده که همه شهروندان کاملا شفاف بتوانند به آن حقوق عالیه خودشان دست پیدا کنند؛ این درخت حقوق شهروندی را به عنوان یک درختی تصور می‌کنم که شاخه‌های مختلف چهارگانه حقوق را در بر می‌گیرد که هر یک از این‌ها باید به بار بنشیند و میوه دهد.

بعد از انقلاب با تدوین قانون اساسی جایگاه مهمی هم برای مطالبات مردم و هم برای پاسخگویی مسئولان ایجاد شده است

نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی افزود: قبل از انقلاب، این حقوق عالیه ملت به این شفافی و دقیقی چه از جانب جامعه مدنی و چه از جانب رژیم مورد دقت، توجه و نگاه اساسی قرار نگرفته بود؛ بعد از انقلاب و با تدوین قانون اساسی و بست داده شدن این موارد در فصل سوم قانون اساسی، قائدتا از لحاظ تقنینی هم یک جایگاه اساسی برای مطالبات مردم و هم برای پاسخگویی مسئولان پیدا کرده است که مردم در فصل سوم قانون اساسی بتوانند مطالبات خود را پیگیری کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حاکمیت به مفهوم کلان یعنی قوای سه گانه و نهادها بر اساس این فصل سوم باید وظایف خود را انجام دهند بنابراین بعد از انقلاب به این ساختار چارچوب دار تبیین حقوق شهروندی رسیدیم.

از لحاظ حقوق شهروندی به بلوغ قابل توجهی رسیدیم

وی با بیان اینکه اقداماتی که در این راستا انجام شده را باید در ذیل همین حقوقی که بیان شده دنبال کرد گفت: حق رای زنان، وجود زنان در پست‌های مدیریتی و سیاسی، حضور اقوام، مذاهب و ادیان در جایگاه‌های مختلف و حقوق اجتماعی آنها، حقوق اقتصادی که به دست آمده همگی نشان می‌دهد که به بلوغ قابل توجهی رسیدیم و مسیر بسیار زیادی را طی کردیم.

حسین زاده تصریح کرد: تثبیت این شرایط نیاز به پیگیری‌های مجدد و توجه همه دارد تا ملت ایران در ابعاد خودش تبدیل به یک ملت یکپارچه شوند و این حقوق شهروندی در درجات مختلف خود رعایت شده و به آن عمل شود.

تدوین منشور حقوق شهروندی از سوی دولت

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: ما به سند فصل سوم قانون اساسی رسیدیم و در دولت نیز اخیرا منشور حقوق شهروندی را دیدیم که تدوین شده و پیگیری‌های صورت گرفته و شاخه‌های مختلف به بلوغ نسبی خود رسیدند و نباید مسیر را ترک کنیم بلکه باید ادامه دهیم تا بتوانیم به آن بلوغ و حداکثر خواسته‌های جامعه مدنی و اهدافی که انقلاب بر مبنای آن شکل گرفته، به حد تعالی خود برسد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet