هدر موبایل
1397/11/17 12:39:26
سرویس حوزه ریاست
دکتر لاریجانی در نشست شورای اداری استان قم خبر داد:

نباید در شرایط کنونی به مشاجرات سیاسی و حواشی دامن زده شود

رئیس مجلس شورای اسلامی از دستور مقام معظم رهبری برای اصلاح ساختار نظام بودجه ریزی کشور ظرف ۴ ماه آینده خبر داد و بر لزوم توجه مسئولان و مدیران به مسائل داخلی کشور و پرهیز از مشاجرات سیاسی تأکید کرد.
نباید در شرایط کنونی به مشاجرات سیاسی و حواشی دامن زده شود رئیس مجلس شورای اسلامی از دستور مقام معظم رهبری برای اصلاح ساختار نظام بودجه ریزی کشور ظرف 4 ماه آینده خبر داد و بر لزوم توجه مسئولان و مدیران به مسائل داخلی کشور و پرهیز از مشاجرات سیاسی تأکید کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201902102005856026.jpg نباید,در,شرایط,کنونی,به,مشاجرات,سیاسی,و,حواشی,دامن,زده,شود Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز (چهارشنبه، 17 بهمن ماه) در نشست شورای اداری استان قم بر لزوم توجه مسئولان و مدیران به مسائل داخلی کشور تأکید کرد و گفت: باید به این مسئله توجه شود که دشمن از تمام ابزارهای خود برای مقابله با جمهوری اسلامی استفاده می‌کند از این رو  نباید در شرایط کنونی به مشاجرات سیاسی و حواشی دامن زده شود لذا فهم درست از شرایط این است که توجه و رویکرد تمامی مسئولان به سمت آمریکا باشد و در این مسیر باید مشاجرات را کاهش دهیم.

وفاق و وحدت یکی از الزامات سیاست داخلی

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وفاق داخلی و وحدت درونی یکی از الزامات سیاست داخلی است، افزود: دشمنان به دنبال دامن زدن به اختلافات ایران با کشورهای دیگر و همچنین منزوی کردن جمهوری اسلامی هستند البته آمریکا با خروج از توافق هسته‌ای عملاً در انزوا قرار گرفته است.

آمریکایی ها می خواهند ما را عصبانی کنند

دکتر لاریجانی ادامه داد: به نظر می رسد که آمریکایی‌ها با اقدامات خود علیه جمهوری اسلامی به دنبال عصبانی کردن ما هستند و کنفرانس لهستان نیز در همین راستا از سوی ایالات متحده دنبال می‌شود زیرا کنفرانس لهستان نه برای بررسی اتفاقاتی مانند جنگ برگزار شده و نه برای تشدید فشارهای اقتصادی بر علیه ایران؛ چرا که آنها برای تشدید فشار ابزارهای دیگری دارند بنابراین به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها با برگزاری کنفرانس‌هایی مانند کنفرانس لهستان به دنبال عملیات روانی و مسئله‌سازی در داخل کشور هستند و بعید می‌دانم که این کنفرانس آخرین اقدام ایالات متحده در این رابطه باشد.

آگاهانه و با صبر استراتژیک عمل می کنیم

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: امروز ما باید درک درست و صحیحی از مسائل و اتفاقات داشته باشیم چنان که جمهوری اسلامی در شرایط کنونی با صبر استراتژیک و آگاهانه در برابر مسائل عمل کرده و ما می‌فهمیم که می‌خواهیم به کجا برویم از این رو باید نقاط ضعف آنها را پررنگ و برجسته کنیم تا کشورهای بین‌المللی از اقدامات خصمانه آمریکایی‌ها به درستی آگاه شوند؛ همان طور که امروز این کشورها در اظهارنظرهای خود از آمریکایی‌ها حمایت نمی‌کنند البته آنها با استفاده از سیطره اقتصادی خود در دل شرکت‌های خارجی هراس ایجاد می‌کنند و حتی در برخی اوقات مشکلاتی را برای ما در بحث تأمین کالا ایجاد کرده‌اند.

امروز همه مسئولان برای رفع مشکلات بسیج شده اند

وی تصریح کرد: این موضوع و تلقی نباید در جامعه ایجاد شود که کسی به دنبال حل مشکلات نیست بلکه مسئولان به دنبال حل این مسائل هستند و امروز همه برای رفع مشکلات بسیج شده‌اند حتی شاید برخی از موضوعات مربوط به سطوح اول کشور نباشد اما به دلیل اهمیت این شاخص‌ها برای مردم، مسئولان سطوح اول نظام نیز برای حل مشکلات ورود کرده‌اند.

نباید به مشاجرات و اختلافات دامن زد

دکتر لاریجانی ادامه داد: عده‌ای نباید در جامعه مدام این مسئله را مطرح کرده که چرا مثلاً در کشور کمبودی وجود دارد زیرا وقتی دشمن از تمامی ابزارهای خود استفاده کرده و ما به دنبال مقابله با آنها هستیم شاید چالش‌هایی به وجود بیاید؛ بنابراین تمام مسئولان باید برای حل این مسائل تلاش کنند نه آن که وارد مشاجرات شده و اختلافات را دامن بزنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط کنونی دزدی آمده و می‌خواهد اموال ما را جمع کند؛ حال آیا باید افراد داخل منزل با یکدیگر درگیر شده و به طور مثال بگویند که چرا برای خانه دیوار کشیده‌ایم بلکه باید برای آن نرده نصب می‌شد و در همان زمان مشاجره، دزد اموال خانه را به غارت می‌برد، بنابراین راه این است که در گام نخست به حساب دزد رسیدگی شده و سپس مسائل دیگر بررسی شود.

وی افزود: به طور حتم اگر در داخل کشور نقص و مشکلی داریم نباید این مسئله منجر به دعوای داخلی شود بنابراین باید با هم‌افزایی در جهت حل مشکلات حرکت کنیم و در این مسیر رسانه‌ها، مقامات باید به آن توجه داشته باشند تا با دردمندی و احساس مسئولیت و نگاه طبیبانه این مسیر را طی کنیم.

حمایت ایران از جریان های مقاومت

دکتر لاریجانی با اشاره به تقویت بودجه دفاعی در لایحه بودجه سال 98 کل کشور گفت: قطعا بخش‌های دفاعی نقطه قوت ما بوده و ما از آن حمایت می‌کنیم و به طور حتم نیروهای مسلح را کاملا تجهیز خواهیم کرد زیرا دشمنان می‌دانند که قدرت امنیتی و دفاعی جمهوری اسلامی برای مقابله با ماجراجویی‌های آنها بسیار برجسته است. همچنین جمهوری اسلامی از جریان‌های مقاومت حمایت لازم را خواهد کرد.

نقش مهم انسجام داخلی در توسعه کشور

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش انسجام داخلی، تلاش‌های اقتصادی و نگاه درون‌گرا در توسعه اقتصادی کشور ادامه داد: در این مسیر باید از ظرفیت صادرات به ویژه صادرات کالا به بازارهای منطقه‌ای استفاده کنیم، از طرف دیگر با توجه به اقتضائات بودجه‌ای مجلس و دولت تا حد ممکن در جهت حمایت از بخش‌های بهداشت و درمان، تأمین اجتماعی، صندوق‌ها و اشتغال حمایت کرده‌اند، همچنین دولت برای نوسازی بافت‌های فرسوده تدابیری را اندیشیده ؛ مسئولان و دستگاه‌های مرتبط در استان قم  هم می‌توانند از امکانات در نظر گرفته شده در لایحه بودجه سال 98 برای اصلاح بافت‌های فرسوده استفاده کنند.

فرصت ۴ ماهه برای اصلاح ساختاری در نظام بودجه ریزی کشور  

وی با اعلام اینکه مقام معظم رهبری دستور دادند که ظرف 4 ماه آینده اصلاح ساختاری در نظام بودجه ریزی کشور صورت گیرد، گفت: شاید این اصلاح ساختاری به اصلاح بودجه امسال نیز بینجامد بنابراین در شرایط فعلی کشور ما احتیاج به درک بهتر و همت مشترک تمام مسئولان داریم.

دکتر لاریجانی افزود: یکی دیگر از مسائل مهم اجرای قانون هوای پاک است که دستگاه‌ها و مدیران استان قم می‌توانند از این ظرفیت برای کاهش آلودگی هوا در استان استفاده کنند. همچنین گازسوز کردن حمل و نقل عمومی نیز در شرایط کنونی دارای اهمیت است زیرا تحقق این مسئله موجب شده که 25 درصد از نیازهای ما رفع شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یکی دیگر از مسائل اجرای پروژه‌های عمرانی مانند فرودگاه، راه آهن و مترو در استان قم است که در این رابطه مدیران استانی باید نشست‌هایی را با وزرای مربوطه برگزار کنند تا شرایط برای اجرای هر چه سریعتر این پروژه‌ها فراهم شود، در بخش صنعت نیز باید جلساتی با حضور وزرا و رئیس کل بانک مرکزی برگزار شده تا مشکلات مورد بررسی قرار گیرد.

تلاش ها و اقدامات باید متناسب با اهمیت شهر قم باشد

وی با اشاره به جایگاه استان قم در عرصه ملی و منطقه ای و بین المللی ادامه داد: با توجه به وجود حرم مبارک حضرت معصومه (س) و همچنین وجود حوزه علمیه و مراجع عظام تقلید، شهر قم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و قطعاً تلاش ها و اقدامات صورت گرفته باید متناسب با اهمیت این شهر صورت گیرد.

مزاحمت های آمریکا برای ایران

دکتر لاریجانی با اشاره به رویکردها و اقدامات ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی افزود: آمریکایی ها اقدامات خود علیه ایران را از آغاز انقلاب اسلامی شروع کرده و در شرایط کنونی نیز این اقدامات را با برخی تغییرات اجمالی ادامه می دهند که برگزاری کنفرانس های ضدایرانی ، خروج از برجام ، سفرهای مکرر مقامات آمریکایی و اقدامات ضد ایرانی در خلیج فارس از این رویکردها محسوب می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به نظر می رسد که آمریکایی ها به دنبال آن هستند که با ایجاد فشارهای اقتصادی از آبادانی و توسعه ایران جلوگیری کنند، زیرا با توجه به ظرفیت های جمهوری اسلامی در بخش های مختلف از جمله انرژی، نیروی انسانی و تیزهوشی جوانان، اگر مجال برای فعالیت داده شود، قطعاً ایران پرش های بزرگی خواهد داشت. البته توافق هسته ای تا حدی جلوی اقدامات و فشارهای آمریکایی ها را گرفته بود، بنابراین این کشور از برجام خارج شد تا بتواند فشارهای خود به کشورمان را تشدید کند.

وی گفت: یکی دیگر از برنامه ها و اقدامات آمریکایی ها فضاسازی در صحنه های بین المللی است تا بدین وسیله ارتباطات سیاسی ایران با سایر کشورها تا حدی کاهش یابد، بنابراین آنها با زد و بندهای منطقه ای و بین المللی به دنبال آن هستند تا از یارگیری ایران جلوگیری کنند.

دکتر لاریجانی اظهار داشت: یکی دیگر از رویکردها و اقدامات آمریکایی ها فشار و مقابله با جریان مقاومت در منطقه است، بنابراین آنها با تشدید فشار بر جمهوری اسلامی به دنبال آن هستند که کشور ما از جریان مقاومت و فلسطین حمایت لازم را نداشته باشد. متاسفانه امروز شاهدیم برخی کشورهای منطقه بر روی روابط عادی با رژیم سفاک صهیونیستی قدم بر می دارند که این موضوع یکی از مولفه های معامله بزرگ قرن است که بر اساس این طرح آمریکایی- صهیونیستی عادی سازی روابط کشورهای اسلامی و عربی با این رژیم منحوس صورت گیرد.

رئیس قوه مقننه بیان کرد: یکی دیگر از اقدامات آمریکایی ها بر علیه جمهوری اسلامی ایجاد مزاحمت های امنیتی در داخل کشور است، از این رو نحوه انتقال تروریست ها به سمت شرق به ویژه افغانستان نشان دهنده آن است که آنها به دنبال حرکات و اقدامات ایضایی امنیتی هستند، کما اینکه برخی از این اقدامات را انجام داده ولی به موفقیت نرسیده اند.

وی گفت: یکی دیگر از اقدامات آمریکایی ها ایجاد یأس و ترسیم آینده ای ناروشن در داخل کشور است تا از این طریق بر روند توسعه لطمه زده و مناقشات داخلی ایجاد کنند، البته نکته قابل توجه در رابطه با این مسائل این است که آمریکایی ها برای اجرای طرح ها و اقدامات خود عجله بسیاری دارند، از این رو به نظر می رسد که آنها فرصت و زمان را برای اجرای برنامه هایشان کوتاه می بینند، زیرا می دانند در صورت طولانی شدن زمان کارها با شکست روبرو شده و صحنه بین الملل تحمل این اقدامات را نخواهد داشت.

رئیس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه برای مقابله با اقدامات آمریکایی ها به ویژه مسئله تحریم باید ضعف ها را شناسایی و در جهت حل آنها حرکت کنیم، تصریح کرد: قطعاً اگر بدون برنامه ریزی و بدون نقشه وارد صحنه شویم، لطمه خواهیم خورد، بنابراین باید راهبرد قابل قبولی در این عرصه داشته باشیم.

باید بپذیریم در مسائل اقتصادی نقایصی وجود دارد

دکتر لاریجانی افزود: البته باید قبول کنیم که در مسائل اقتصادی نقایصی وجود دارد که یکی از آنها فقرهای تکنولوژیکی و وابستگی در بخش تولید است و این نقص در اکثر زنجیره ها دیده می شود، بنابراین باید در جهت رفع کمبود و فقر در این بخش تلاش های زیادی صورت گیرد، از این رو به جای آنکه منتظر زمان باشیم باید از زمان استفاده کرده و روی پای خود بایستیم.

تلاش برای رفع نیازهای اساسی مردم

وی اظهار داشت: یکی دیگر از برنامه های کشور باید تلاش برای رفع نیازهای اساسی مردم باشد، حال اگر برخی از روش ها در این رابطه ناموفق بوده، باید راه های دیگر مورد استفاده قرار گیرد، از این رو می بایست در زمینه های مختلف به ویژه تامین منابع غذایی تلاش کنیم. از طرف دیگر مسئله اشتغالزایی نیز دارای اهمیت بسیاری است به طوری که مقام معظم رهبری در جلسات خود با سران قوا تاکید فرمودند که در این دوره باید از سرمایه گذاری های خرد که اشتغالزایی زیادی ایجاد می کند، حمایت کرد، از این رو خوشبختانه در سال جاری اعتباری بالغ بر 2 هزار میلیارد تومان جهت ارائه تسهیلات ارزان قیمت برای اشتغالزایی مددجویان کمیته امداد و بهزیستی اختصاص داده شد و ما با توجه به تجربه موفق و مثبت در این حوزه این اعتبار را در سال آینده به 5 هزار میلیارد تومان افزایش داده ایم که در این عرصه مسئولان استان قم می توانند از ظرفیت های موجود استفاده کنند.

ضرورت تسهیل روند سرمایه گذاری در کشور

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره اهمیت تسهیل روند سرمایه گذاری در کشور گفت: برای تحقق این مسئله ایجاد یک پنجره واحد بسیار ضروری است تا مردم و سرمایه گذاران برای کارهای خود مدام در ادارات نَدَوند. در این رابطه نیز مقام معظم رهبری بارها تاکید فرمودند که انتظار ما برای انجام مراحل سرمایه گذاری نهایتاً چند روز است و نه چند سال، بنابراین این موضوع با ایجاد پنجره واحد محقق خواهد شد.

ضرورت توسعه گردشگری در استان قم

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بر لزوم توسعه بخش گردشگری استان قم تاکید کرد و افزود: قطعاً باید زمینه بهتر استقرار زائران محقق شود که این مسئله موجب افزایش گردش اقتصادی برای استان خواهد شد، همچنین در بحث معدن تاکنون اقدامات قابل قبولی صورت نگرفته است، البته در برنامه ششم توسعه بر ضرورت تشکیل شورای معادن استان ها تاکید شده که ما در استان قم می توانیم در این زمینه پیش قدم باشیم.

افزایش رفاه با تحقق دولت الکترونیک

وی با بیان اینکه تحقق دولت الکترونیک موجب افزایش رفاه مردم و تسهیل کسب و کار در کشور می شود، بیان کرد: زیرساخت های این مسئله تا 90 درصد پیشرفت داشته، اما برای تکمیل و تحقق آن باید سامانه های الکترونیکی دستگاه ها و بخش ها بهم مرتبط شوند تا مردم قادر به استفاده از این ظرفیت ها باشند، از این رو تحقق این رویکرد به تسهیل امور شهروندان و افزایش شفافیت و مقابله با فساد کمک خواهد کرد./

پایان پیام

 

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet