هدر موبایل
1388/07/07 19:09:00
سرویس بین الملل
جلالی تاکید کرد

کشورهای غربی فرصت سوزی نکنند

**علاء الدین بروجردی در نشست امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گزارشی از آخرین تحولات پرونده هسته ای و پیشرفتهای ایران در این زمینه ارائه کرد.

کاظم جلالی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اعلام این خبر به خبرنگار خانه ملت، گفت: جمهوری اسلامی ایران تمامی اقدامات اعتمادساز را انجام داده است  به علاوه اینکه بسته پیشنهادی جامعی را به کشورهای غربی ارائه اعلام کردیم که مذاکره برای جمهوری اسلامی ایران یک تاکتیک و خرید زمانی نیست، بلکه جمهوری اسلامی ایران مذاکرات را به شکل یک امر استراتژیک می‌بیند.

وی اظهارداشت: ما اعلام کرده‌ایم که راه برون‌رفت از وضعیت فعلی می‌تواند یک مذاکرات جامع،‌ هدفمند و در چارچوب بسته‌ پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران باشد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی افزود: ایران همکاری‌های بسیار خوبی را با آژانس بین‌المللی انرژی داشته است، ضمن آن‌که تاکنون در گزارش‌هایی که مدیرکل آژانس ارائه کرده بارها بر این نکته که فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران صلح‌آمیز است، تاکید شده است.

جلالی خاطر نشان کرد: زمان آن فرارسیده که پرونده هسته‌یی ایران به آژانس برگردد و در چارچوب آژانس به شکل یک پرونده‌ عادی و نه فوق‌العاده مورد بررسی قرار گیرد ولذا  طبیعی است که این یک فرصت تاریخی پیش‌روی دنیای غرب است که بتوانند از این فرصت استفاده کنند.

نماینده شاهرود گفت: تاکنون غربی‌ها فرصت‌سوزی‌های بسیاری کرده‌اند که از جمله آن زمانی بود که ایران پذیرفته بود که اقدامات داوطلبانه‌ اعتمادساز غیرحقوقی انجام دهد و حتی فراتر از پروتکل الحاقی را هم پذیرفته بود اما متاسفانه دنیای غرب آن فرصت‌ها را از دست داده است.

وی ادامه داد: هنگامی که مجلس احساس کرد از این اقدامات اعتمادساز تفسیر نابخردانه و ناصوابی از جانب دنیای غرب می‌شود، طبعا مجلس تصمیم گرفت آن اقدامات داوطلبانه را ممانعت کند و فعلا جمهوری اسلامی ایران در چارچوب ان‌.‌پی‌.اتی و قواعد بین‌المللی از جمله موافقت‌نامه پادمان با آژانس همکاری می‌کند.

جلالی اظهارداشت:امیدواریم کشورهای 1+5 و غربی این فرصت پیش رو را نسوزانند، زیرا از این فرصت می‌توان استفاده کرد و حتی تهدیدها را به فرصت مشترک تبدیل کرد و به سمت یک بازی برد - برد پیش رفت.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به جلسه امروز این کمیسیون گفت: در این نشست ، لایحه موافقت‌نامه همکاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری افغانستان در عرصه مبارزه با موادمخدر، جرایم سازمان یافته و تروریسم و لایحه موافقت‌نامه همکاری‌های امنیتی میان دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت پادشاهای بحرین بررسی و تصویب شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet