خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1397/11/19 12:38:27
سرویس اجتماعی
۴۰سالگی انقلاب:

صادرات سالیانه 10 میلیارد دلار مواد معدنی/ نگرانی برای از بین رفتن قبح رشوه و اختلاس

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: در ۳ دهه اخیر بعد از جنگ یک شتاب خوب و شیب تندی در بُعد صنعتی چه در صنایع معدنی و چه در صنایع پتروشیمی، فراورده‌های نفتی و حتی خودرو داشتیم و اگر تحریم‌ها نبودند در این زمینه‌ها جزء یک رقمی‌ها می‌شدیم.
صادرات سالیانه 10 میلیارد دلار مواد معدنی/ نگرانی برای از بین رفتن قبح رشوه و اختلاس سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: در 3 دهه اخیر بعد از جنگ یک شتاب خوب و شیب تندی در بُعد صنعتی چه در صنایع معدنی و چه در صنایع پتروشیمی، فراورده‌های نفتی و حتی خودرو داشتیم و اگر تحریم‌ها نبودند در این زمینه‌ها جزء یک رقمی‌ها می‌شدیم. https://cdn.icana.ir/d/019/201802103820984551.jpg صادرات,سالیانه,10,میلیارد,دلار,مواد,معدنی/,نگرانی,برای,از,بین,رفتن,قبح,رشوه,و,اختلاس Icana

ولی ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه برای مقایسه دستاوردهای انقلاب باید قبل از انقلاب را دیده باشیم و بعد نظر دهیم گفت: اینکه عملکرد انقلاب را در بُعد اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بخواهیم مقایسه کنیم به نظر بنده یک مقایسه مع‌الفارغ است. در بُعد اقتصادی در سال 54 شروع به صنعتی شدن در کشور کردیم و بعد انقلاب شد و هر سال نیز درگیر جنگ بودیم و اجازه ندادند که صنعتی شویم و همین باعث شد که یک دهه بعد از انقلاب نیز در صنعتی شدن نتوانیم کاری انجام دهیم به طوری‌که در صنعت کارخانه خودروی پیکان نمی‌توانستیم حتی نقشه را اعمال کنیم و با مهندسی معکوس به این رسیدند که چگونه پیکان را تولید کرده و قطعات را استفاده کنند.

در صنعت خودروسازی در سال 89 به رتبه 12 از نظر کمی در دنیا رسیدیم اما زمانی که تحریم‌ها شروع شد به رتبه 18 رسیدیم اما دوباره به رتبه 14 رفتیم که باز درگیر تحریم‌های جدید شدیم

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی افزود: خوشبختانه در 3 دهه اخیر بعد از جنگ یک شتاب خوب و شیب تندی در بُعد صنعتی چه در صنایع معدنی و چه در صنایع پتروشیمی، فراورده‌های نفتی و حتی خودرو داشتیم و اگر تحریم‌ها نبودند در این زمینه‌ها جزء یک رقمی‌ها می‌شدیم. در صنعت خودروسازی در سال 89 به رتبه 12 از نظر کمی در دنیا رسیدیم اما زمانی که تحریم‌ها شروع شد به رتبه 18 رسیدیم اما دوباره به رتبه 14 رفتیم که باز درگیر تحریم‌های جدید شدیم.

سالیانه 10 میلیارد دلار صادرات معدنی داریم

وی ادامه داد: در بعد صنعت معدنی در فولاد رتبه دهم را داریم و در آهن اسفنجی رتبه دوم هستیم. سالیانه 10 میلیارد دلار صادرات معادن معدنی داریم هرچند نتوانستیم از ذخایرمان اکتشافات کافی را داشته باشیم اما همه اینها اتفاق افتاده است. البته آنچه که مهم است این است که از بعد زیرساختی خوب عمل کردیم به طوری‌که تمام روستاها و شهرهای کوچک به جز مراکز استان‌ها همگی از آب، برق و گاز بی‌نصیب بودند اما اکنون اغلب شهرستان‌های بالای 20 خانوار دارای گاز، برق، راه و مخابرات تحت پوشش تلفن همراه هستند.

سالیانه 10 میلیارد دلار صادرات معادن معدنی داریم هرچند نتوانستیم از ذخایر اکتشافات کافی را داشته باشیم

در حوزه اتصالات شبکه‌های ریلی بسیار موفق عمل کردیم

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حوزه راه‌ها رشد خوبی داشتیم تصریح کرد: در حوزه اتصالات شبکه‌های ریلی بسیار موفق عمل کردیم. اخیرا افتتاحیه صنایع پشتیبانی لجستیک را داشتیم و علتی که در این حوزه از رتبه 98 به 64 صعود کردیم به دلیل مسائل زیرساختی است که در شبکه‌های دریایی، زمینی و ریلی بود که بسیار خوب عمل کردیم و اینها همگی به برکت انقلاب بوده است.

وی افزود: هرگز نباید خود را با 40 سال قبل مقایسه کنیم البته حق مردم بیشتر از اینها است. در گذشته اگرچه تلویزیون بوده اما اکنون تلویزیون‌های رنگی با تکنولوژی بالا آمده است و همه از این امکانات پیشرفته استفاده می‌کنند.

در صنعت گردشگری زمینه‌های خوبی ایجاد و بسیار موفق عمل کردیم

 سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به صنعت گردشگری افزود: در این حوزه زمینه‌های خوبی ایجاد شده و بسیار موفق عمل کردیم به عنوان مثال در مشکین شهر تعداد 10 آبگرم معدنی احداث شده، پل معلق به عنوان نماد خاورمیانه در دامنه سبلان که بسیار بی‌نظیر است ایجاد شده است. به دلیل وجود پناهگاه برای صعود کوهنوردان به سبلان این مکان نیز به منطقه گردشگری خوبی تبدیل شده است. حتی چند پایگاه مدیریتی با قدمت 7 هزار ساله در آن منطقه خودنمایی می‌کند. در امر سردرختی‌ها، پرورش آبزیان و زنبور عسل رکورد شکستیم. درتولید غلات خودکفا شدیم و واردات نداریم.

با توسعه دانشگاه‌ها، دانشجو را مدرک‌گرا بار آوردیم

وی عنوان کرد: در بُعد فرهنگی نقص‌هایی وجود دارد و اعتقاد بنده این است که مردم مصرف‌گرا شده‌اند. دانشگاه‌ها را توسعه دادیم و دانشجو را مدرک‌گرا کردیم و از کیفیت کم کردیم و کمیت را اضافه کردیم اگرچه که رتبه‌های علمی بالایی داریم اما جوانان را متوقع بار آوردیم به طوری‌که به دلیل تحصیلات بالا، پایین نشستن را انتخاب نمی‌کنند. همه جوانان مصرف‌کننده شدند و بیکاری و تحریم نیز بر این قضیه اثر گذاشته است.

در بُعد فرهنگی نتوانستیم آن‌طور که باید باورها را منتقل کنیم

ملکی با انتقاد از اینکه در بُعد فرهنگی نتوانستیم آن‌طور که باید باورها را منتقل کنیم افزود: اگرچه جوانان خیلی فرق کردند اما متاسفانه مصرف‌گرا و غرب‌گرا شدیم و مثل کشورهای پیشرفته به کار بها نمی‌دهیم و این یکی از آفت‌های جامعه است. افراد کشورهای دیگر کار را مقدس می‌شمارند و برای آن وقت می‌گذارند. راندمان کاری 7 ساعت و 20 دقیقه است اما در کشور ما 2 ساعت است.

وی اظهار داشت: زمانی که جمعیت از 35 میلیون به 80 میلیون نفر رسیده از یک جهت منفعت بوده اما از جهت دیگر متناسب با این رشد نتوانستیم زیرساخت ایجاد کنیم. جمعیت دانش‌آموزی 17 میلیون نفر شد و فارغ‌التحصیل شدند و به دنبال کار رفتند اما زیرساخت‌ها همراه با این رشد برای آنها فراهم نبود. از بُعد فرهنگی نیز مشکل اصلی این است که جوانان زندگی را از کم شروع نمی‌کنند بلکه همه می‌خواهند از اول همه چیز داشته باشند این درحالی است که در جوامع پیشرفته اینگونه نیست. توقعات دختران به دلیل اسراف بالا رفته و جوانان پرتوقع شدند و در نهایت زندگی به طلاق منجر می‌شود و همه اینها منجر به ناهنجاری‌های اجتماعی می‌شود.

از بین رفتن قبح رشوه و اختلاس نگران کننده شده است

ملکی با بیان اینکه یکی از آفت‌های نگران کننده، از بین رفتن قبح رشوه و اختلاس است تصریح کرد: این تخلف در جامعه بسیار اثر گذاشته و نگران کننده است بنابراین همیشه نمی‌توان از بُعد قضایی برخورد کرد بلکه باید از نظر فرهنگی روی این مسئله کار کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: بزرگترین آفت کشور بهره بانکی است که از سوی بانک‌ها پرداخت می‌شود. متاسفانه بانک‌ها مشارکت نمی‌کنند بلکه سرمایه‌گذاری قطعی با بهره معین می‌کنند و اگر پرداخت نشود جریمه می‌گیرند و ربوی بودن بانک‌ها بزرگترین آفتی است که وجود دارد چراکه حرام است و از طرف دیگر زمانی که 18 درصد از بانک پول پرداخت می‌شود پس دیگر چه دلیلی دارد که در تولید سرمایه‌گذاری کنیم. بانک دلالی را ترویج می‌کند و با این کار نقدینگی زده می‌شود و از طرف دیگر ارزش افزوده ایجاد نمی‌شود بنابراین تولید ناخالص ملی بالا نمی‌رود در نتیجه کشور دچار ضرر می‌شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet