شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1397/11/19 11:14:30
سرویس فرهنگی
فلاحت پیشه:

امکان مقابله به مثل پشیمان کننده در زمینه دفاعی داریم

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: تلاش غرب این است که ایران به درون قلمرو استراتژیک غرب بازگردد و تا زمانی که این اتفاق نیفتد دشمنی‌ها ادامه دارد.
امکان مقابله به مثل پشیمان کننده در زمینه دفاعی داریم رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: تلاش غرب این است که ایران به درون قلمرو استراتژیک غرب بازگردد و تا زمانی که این اتفاق نیفتد دشمنی‌ها ادامه دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201803105536135478.jpg امکان,مقابله,به,مثل,پشیمان,کننده,در,زمینه,دفاعی,داریم Icana

حشمت الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با اشاره به اینکه در دستاوردهای 40 ساله جمهوری اسلامی یک واقعیتی وجود دارد و آن اینکه زمانی که می‌خواهیم دستاوردها، فرصت‌ها و تهدیدها را با هم مقایسه کنیم باید ابتدا ببینیم که انقلاب در چه فضایی شکل گرفته است گفت: انقلاب یک تحولی بر خلاف جریان تحولات روز بود یعنی انقلاب اسلامی، ایران را از درون قلمرو استراتژیک غرب خارج کرد و از همان 40 سال گذشته تاکنون تلاش غرب این است که ایران به درون قلمرو استراتژیک غرب بازگردد و تا زمانی که این اتفاق نیفتد دشمنی‌ها ادامه دارد.

انقلاب یک تحولی بر خلاف جریان تحولات روز بود یعنی انقلاب اسلامی، ایران را از درون قلمرو استراتژیک غرب خارج کرد

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس ادامه داد: ایرانی‌ها نیز نمی‌خواهند به درون قلمرو استراتژیک غرب و یا شرق بازگردند چراکه اکنون درون این قلمرو آخرین کشورهایی مثل مصر، عربستان و تونس که قرار داشتند، گرفتار انقلاب شدند و بسیاری از این کشورها آینده سیاسی مطمئنی ندارند اما جمهوری اسلامی ایران در این 40 سال بیش از 40 نوع دشمنی را تحمل کردند که هر یک به تنهایی برای براندازی یک نظام شاید کافی بوده که شامل تحریم، بایکوت، جنگ و کودتا و ... بوده اما به رغم تحمل همه این مسائل، اکنون ایران رتبه هجدهم اقتصاد دنیا است و درست است که مشکلاتی داریم اما این رتبه را توانستیم کسب کنیم.

هیچ کشوری به اندازه ایران در زمینه علمی به خودکفایی نرسیده است

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هیچ کشوری در غرب آسیا در زمینه فن‌آوری‌های روز دنیا اعم از فن‌آوری‌های حساس، دقیق و روز به ویژه، های تکنولوژی (تکنولوژی برتر) به اندازه ایران به مرحله خوداتکایی لازم نرسیده تصریح کرد: در حوزه‌های حساسی مثل حوزه دفاعی به توانی رسیدیم که اقدام نظامی علیه ایران متصور نیست.

وی اظهار داشت: بنده با تمام وجود انقلاب را دیده‌ام و محصل دوم ابتدایی بودم که انقلاب شد و بعد از 3 سال اولین بمباران جنگ در شهر من که اسلام آباد غرب است صورت گرفت و آن شروع آوارگی 8 ساله خانواده من بود البته شهر را رها نمی‌کردیم بلکه به دلیل بمباران به کوه پناه می‌بردیم و شب‌ها به منزل خود بازمی‌گشتیم که این جریان تا سال 65 طول کشید و در آن سال عراقی‌ها با استفاده از فناوری‌های فرانسوی و روسی توانستند به این توان برسند که شب هم بمباران کنند و برای اولین بار در زمستان سال 65 در اسلام آباد غرب مدارس بمباران شد به گونه‌ای که مدارک بنده از کلاس 11به قبل وجود نداشت و 65 تا پایان جنگ یعنی سال 67 اطراف شهر زندگی کردیم البته از 13 سالگی نیزاسلحه در دست داشتم.

هیچ کشوری در غرب آسیا در زمینه فن‌آوری‌های روز دنیا اعم از فن‌آوری‌های حساس، دقیق و روز به ویژه، تکنولوژی برتر به اندازه ایران به مرحله خوداتکایی لازم نرسیده است

فلاحت پیشه افزود: اسلام آباد غرب در زمان جنگ 12 بار ویران شد اما مردم خودشان اقدام به سازندگی کردند و می‌دانم که ملت ایران اگر با یکدیگر اختلاف نداشته باشند و به دولت اعتماد کنند باز هم می‌توانند بسازند. البته مهمترین دستاورد انقلاب این است که ملت به کشورهایی که در بیرون از ایران به اسم ملت فشار وارد می‌کنند اعتمادی ندارند و برعکس به انقلاب اعتماد و امید دارند، انقلابی که باید کامل‌تر دستاوردهای آن گفته شود.

در زمینه دفاعی امکان مقابله به مثل پشیمان کننده داریم

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس با بیان اینکه در حوزه اقتصادی رتبه هجدهم دنیا را داریم گفت: در زمینه دفاعی نیز تنها کشور منطقه هستیم که به امکان  مقابله به مثل پشیمان کننده رسیدیم یعنی هیچ کشوری در منطقه به این مرحله نرسیده که توان مقابله به مثل پشیمان کننده داشته باشد. توان مقابله به مثل پشیمان کننده یعنی بازیگری مثل رژیم صهیونیستی که به راحتی کشورهای اسلامی را مورد دست‌اندازی قرار می‌دهد، نمی‌تواند به ایران حمله کند چراکه ایرانیان به این توان رسیده‌اند.

وی ادامه داد: همچنین تنها کشور منطقه هستیم که یک بحران منطقه‌ای را می‌توانیم حل کنیم و حل کردیم؛ برخی بحران‌های منطقه‌ای مثل داعش را 40 کشور دنیا نتوانستند از بین ببرند اما ما این کار را کردیم و از 40 کیلومتری خاک ایران توانستیم دفاع کنیم و این دفاع نیز ادامه دارد و داعش را به شکست کشیدیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: هیچ کشوری در منطقه نمی‌تواند حریم امنیتی را در خارج از مرزهای خود تعریف کند اما ایران توانست این کار را انجام دهد؛ حتی اجازه نمی‌دهیم که دشمنانمان از 40 کیلومتری این مرز به این سمت به صورت محسوس به سمت کشور بیایند البته به صورت نامحسوس که یک اقدام ایذایی است، طبیعتا در هر کشوری ممکن است اتفاق بیفتد مثل اقدامات انتحاری و تروریستی که رخ می‌دهد. اینها دستاوردهای بزرگی است که در سایه انقلاب اسلامی به دست آمده است.

در زمینه دفاعی تنها کشور منطقه هستیم که به امکان مقابله به مثل پشیمان کننده رسیدیم

رشد علمی ایران چند برابر رشد علمی دنیا است

وی اشاره به دستاوردهای انقلاب در حوزه علمی خاطر نشان کرد: رشد علمی ایران چند برابر رشد علمی دنیا است البته برخی می‌گویند تا 11 برابر است. به رغم تمام تنگناهایی که ایجاد شده توانستیم به این رشد برسیم اما ضعف‌هایی نیز داریم؛ کفران نعمت در ایران وجود دارد و به‌رغم همه ظرفیت‌های موجود اما در برخی جاها نمی‌توانیم از این همه نعمت استفاده کنیم.

کارنامه قابل دفاعی در حوزه اجتماعی نداریم

فلاحت پیشه با اشاره به دستاوردهای فرهنگی انقلاب تصریح کرد: به نظر من در حوزه فرهنگی باز هم باید هدف‌گذاری را مشخص کنیم چراکه یک واقعیتی که وجود دارد، اگر مردم پای انقلاب ایستادگی کردند همین دستاورد فرهنگی به حساب می‌آید منتها در بخشی از موارد مثل بوجود آمدن شکاف بین بین نسل ها و موضوعات آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی که وجود دارد، کارنامه قابل دفاعی نداریم.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: در بسیاری از حوزه‌های فرهنگی امکان برقراری ارتباط با 70 درصد جمعیتی که بعد از انقلاب به دنیا آمدند وجود نداشت و دلیل آن این است که در حوزه فرهنگی نتوانستیم به سیّالیّت در مفاهیم و آموزه‌های فرهنگی برسیم البته یک سری اصول اعتقادی داریم که اینها پایدار هستند اما در یک سری از فروع نیاز روز جامعه است که بنده باید بفهمم فرزندم چه نیازهایی دارد که بتوانم در فضای نوستالوژیک خود این نیازها را برآورده کنم. بنابراین ضعف‌هایی وجود دارد و اعتقادم بر این است که وجود یک سری جزمیت‌ها چه در حوزه سیاسی و چه در حوزه فرهنگی عامل اصلی است که در این حوزه بعضاً دچار مشکلاتی می‌شویم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان داشت: ایران کشوری است که هر سال برابر با میانگین جمعیت یکی از کشورهای همسایه جنوبی به جمعیتمان اضافه می‌شود. در دنیای امروز که بنیاد توسعه انسانی است، همین جمعیت یک نعمت به حساب می‌آید و در دنیای امروز کمتر جمعیتی داریم که به خاک خود به این حد اعتقاد قلبی و تعصب خونی داشته باشد که ایرانیان دارند و مردمی که به رغم همه تنگناها در شرایط خاص به کمک کشورشان می‌آیند.

بزرگترین مشکل کشور بحث مدیریتی است

وی افزود: ما کشوری هستیم که مردم در راهپیمایی‌های 22 بهمن حضور دارند و این حضور در دفاع از سیاست‌های کشور است و همه کسانی که حضور دارند مشکلاتی دارند اما باز هم حاضرند. یکی دیگر از مشکلاتی که در جامعه داریم در حوزه مدیریت است چرا که میانگین مدیران در سطوح مختلف لیاقت این مردم را ندارند. یکی از بزرگترین مشکلات این است که مدیران ما به سمت طبقه اُلیگارشی دارند حرکت می‌کنند طبقه الیگارشی‌ از گذشته تعریف شده یعنی گروهی هستند که منافع خود را بر منافع جامعه ارجح می‌دانند.

میانگین مدیران به سمت طبقه اُلیگارشی دارند حرکت می‌کنند یعنی گروهی هستند که منافع خود را بر منافع جامعه ارجح می‌دانند

این نماینده مردم خاطرنشان کرد: نظام‌های مدیریتی در کشور و افرادی که در این کشور مدیر شدند تبدیل به طبقه الیگارشی شدند حتی جناح‌های مختلف چپ، راست و حتی میانه درگیر این قضیه شدند که فقط منافع خود را می‌بینند به همین دلیل فضای فکری اینها با فضای فکری مردم متفاوت است. مهمترین مشکل جامعه عدم تطبیق دو فضای فکری است و باعث شده که نیازهای مردم دیده نشود و جان‌فشانی‌های مدیریتی و رفع نیازها شکل نگیرد به ویژه اینکه نیازها را در غالب نیازهای مردم نمی‌بینیم بلکه سوء مدیریت‌ها می‌خواهند اینها را حل کنند که اینها مواردی است که وجود دارد.

وی گفت: معتقدم راهکاری که سیاست‌مدارها برای گذر از این مشکل دیدند، راهکار مناسبی نیست، اینها به دنبال پیدا کردن مقصر یا انداختن گناه به گردن دیگری هستند و در چنین شرایطی مردم هر دو طرف را مقصر می‌دانند چراکه یک واقعیتی در سیاست وجود دارد مثل همانکه در فرانسه کوآبیته به معنی اینکه عرضه با هم کار کردن مخالفان وجود ندارد یعنی ما عرضه با هم کار کردن مخالفان را نداریم و کسی که سیاست‌گذار شده باید ظرفیت کار با مخالف خود را داشته باشد نه اینکه مخالفت را به عرصه مردم سرایت دهیم./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet