ایام محرم 1398
1397/11/19 12:27:47
سرویس فرهنگی
میرزاده:

جمع کردن و بستن مؤسسات و دانشگاه‌های غیردولتی هنر نیست

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می‌گوید بر اساس قوانین کشور باید از افرادی که به دنبال سرمایه‌گذاری در حوزه آموزش عالی هستند با لحاظ شرایط و استانداردهای لازم حمایت شود.
جمع کردن و بستن مؤسسات و دانشگاه‌های غیردولتی هنر نیست سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می‌گوید بر اساس قوانین کشور باید از افرادی که به دنبال سرمایه‌گذاری در حوزه آموزش عالی هستند با لحاظ شرایط و استانداردهای لازم حمایت شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201801100045181174.jpg جمع,کردن,و,بستن,مؤسسات,و,دانشگاه‌های,غیردولتی,هنر,نیست Icana

سیدحمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره گسترش مؤسسات و مراکز غیرانتفاعی در حوزه آموزش عالی گفت: گسترش دانشگاه‌های غیردولتی زمانی اتفاق افتاد که دانشگاه‌های دولتی در کشور ظرفیت انبوه متقاضیان ورود به دانشگاه را نداشتند، بنابراین در برهه‌ای مسئولان مجوز فعالیت آنها را صادر کردند که دانش‌آموز پشت کنکوری و استرس خانواده‌ها برای ورود فرزندانشان به دانشگاه زیاد و مدرک‌گرایی در اوج خود بود.

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی افزود: طبیعی است که اولا دانشگاه‌های دولتی توان و ظرفیت کافی نداشتند و ثانیا پذیرش این میزان از دانشجو برای دولت بار مالی ایجاد می‌کرد؛ مجموعه این عوامل دست به دست هم داد تا مؤسسات و مراکز غیرانتفاعی در حوزه آموزش عالی گسترش پیدا کند.

مراجع قضایی به تخلف مؤسسات غیرانتفاعی رسیدگی کنند

سخنگوی فراکسیون فرهنگیان مجلس با تاکید بر ضرورت دقت لازم در زمان صدور مجوز برای فعالیت این مجموعه‌ها توضیح داد: علاوه بر بررسی صلاحیت عمومی، رسیدگی به مکان و امکانات مورد نظر برای راه‌اندازی دانشگاه نیز لازم است؛ اگر فردی تمام این شرایط را به درستی طی کرده و دانشگاهی راه انداخته باشد، اکنون باید مورد حمایت قانون و دولت باشد.

وی با بیان اینکه اگر در جایی این مؤسسات رویکردی خلاف قانون داشتند باید مراجع قضایی رسیدگی کنند، ادامه داد: به نظر می‌رسد کسانی که علاوه بر داشتن زمین و ساختمان و کارگاه در پی سرمایه‌گذاری جدی هستند، اهلیت دریافت مجوز را دارند و البته باید حمایت شوند؛ ولی آن دسته از متقاضیان راه‌اندازی دانشگاه که در قالب قراردادهای موقتی و اجاره‌ای در پی دریافت مجوز بوده‌اند باید فعالیتشان مورد بازنگری قرار گیرد.

فرزندان مردم مناطق محروم حق تحصیل دارند

میرزاده با بیان اینکه جمع کردن و بستن مؤسسات و دانشگاه‌های غیردولتی هنر نیست، تاکید کرد: مجوز راه‌اندازی دانشگاه در مناطق دارای دانشگاه دولتی جایز نیست؛ بلکه اصولا در استان یا شهری که دولت توان ارائه خدمات ندارد و آن منطقه به نیروی ماهر و تحصیلکرده نیازمند است، باید زمینه ورود بخش خصوصی فراهم شود.

وی با تاکید بر اینکه نگاه صفر و صدی در این موضوع صحیح نیست، گفت: فرزندان مردم مناطق محروم حق تحصیل دارند و حال که دولت توان راه‌اندازی دانشگاه در این مناطق را ندارد نباید مانع ورود بخش خصوصی دارای سرمایه، تخصص و انگیزه شود؛ البته مشروط بر آنکه فاکتورهای کیفی همچون نیروی انسانی یا استانداردهای کلاس و کارگاه رعایت شود.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خواستار اجرای قانون در این زمینه شد و افزود: به وزیر علوم رأی داده شده تا قانون را اجرا کند؛ طبق قانون اساسی، برنامه توسعه و اسناد بالادستی باید از افرادی که به دنبال سرمایه‌گذاری در حوزه آموزش عالی کشور هستند با لحاظ شرایط و استانداردهای لازم حمایت شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet