هدر موبایل
1397/11/23 07:03:00
سرویس اجتماعی
صادقی مطرح کرد؛

وضعیت بحرانی تهران با انباشت زباله/ لزوم اجرای قانون مدیریت پسماند

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس گفت: تهران اکنون وضعیت بحرانی دارد و اجرای قانون مدیریت پسماند می‌تواند، راهگشا باشد.
وضعیت بحرانی تهران با انباشت زباله/ لزوم اجرای قانون مدیریت پسماند نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس گفت: تهران اکنون وضعیت بحرانی دارد و اجرای قانون مدیریت پسماند می‌تواند، راهگشا باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/201603102082041828.jpg وضعیت,بحرانی,تهران,با,انباشت,زباله/,لزوم,اجرای,قانون,مدیریت,پسماند Icana

محمود صادقی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اظهارات استاندار تهران مبنی براینکه اگر برای مدیریت انباشت پسماند‌های تهران راهی اندیشیده نشود دیگر این شهر تا بیست سال آینده جای زندگی نیست، گفت: ما جلسات بسیاری با مسئولان استانداری، شهردار و مسئولان بازیافت پسماند برای بررسی این موضوع داشته‌ایم.

وی با تاکید براینکه اگر قانون مدیریت پسماند مصوب سال 83 به دقت اجرا شود می‌تواند بسیار راهگشا باشد، افزود: تهران اکنون وضعیت بحرانی دارد زیرا سیستمی ویژه برای تفکیک پسماند از مبدا وجود ندارد که ما در جلساتمان با مسئولان شهرداری به این موضوع هم پرداخته‌ایم.

صادقی با اشاره به اینکه بحث فرهنگسازی در تفکیک پسماندها در مبدا و منازل بخشی از موضوع است، تصریح کرد: از لحاظ ساز و کارهای عملیاتی ساختن تفکیک پسماندها یعنی تجهیز وسایل مورد نیاز، آموزش، امکانات و مشوق‌ها و ... باید به طور جدی کار شود.

*تهران، شهری با کمترین بازه زمانی برای جمع‌آوری زباله‌ها 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در بسیاری از کشورهای پیشرفته به طور مثال در فروشگاه‌ها یک دستگاه‌هایی برای دریافت بطری‌های قابل بازیافت قرار داده‌اند که در قِبال انداختن چند عدد از آنها بلیط یا پول به شخص پرداخت می‌کند.

وی اظهار کرد: در کنار این مسایل باید امکاناتی مانند سطل‌هایی برای تفکیک پسماندها و کامیون‌های مخصوص برای حمل آنها و تنظیم بازه زمانی قرار داد، البته شهر تهران دارای کمترین بازه زمانی تردد برای جمع‌آوری زباله را در میان کشورهای دیگر دارد ممولا در بسیاری از کشورها هفته‌ای یک یا دو بار این کار انجام می‌شود.

صادقی درباره تبدیل پسماند تفکیک شده به مواد مختلف با رعایت استانداردهای بهداشتی هم تاکید کرد: در بسیاری از کشورها هم از پسماندها، انرژی و نیروی برق تولید می‌کنند که در شهر تهران هم یک پایلوتی را در منطقه آرادکوه ایجاد کردند، روزانه 8 هزار تن زباله از تهران جمع‌آوری می‌شود که تنها مقدار کمی از آن تبدیل به انرژی می‌شود.

*قرارداد با شرکت کره‌ای برای تبدیل پسماند به انرژی

عضو فراکسیون امید مجلس گفت: مدتی است که در شهرداری تهران تلاش شده تا برای این کار سرمایه‌گزاری خارجی جلب شود و براین اساس توانستند طی برگزاری مناقصه با یک شرکت کره‌ای قراردادی را امضا کنند اما به دلیل اینکه هزینه بسیاری برای تبدیل پسماند به انرژی مورد نیاز است، باید دولت از طریق وزارت نیرو و پرداخت یارانه این انرژی الکتریکی را خریداری کند.

باید دولت از طریق وزارت نیرو و پرداخت یارانه انرژی الکتریکی حاصل از پسماند را خریداری کند

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: البته این موضوع در قانون پسماندها ذکر شده و تکلیف‌هایی برای وزارت نیرو و ... گذاشته شده است و اکنون تنها نیاز به اعتبار و اجرا دارد.

وی اظهار کرد: این مسایل از موضوعات همیشگی مورد بحث ما با شورای شهر تهران بوده البته شهردار جدید تهران هم  این موضوع جزو اولویت‌هایش هست اما باید کمی به وی فرصت داد تا مستقر شود اما ما همچنان پیگیر استفاده بهینه از پسماندها هستیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet