هدر موبایل
1397/11/23 14:37:34
سرویس اجتماعی

بازدید اعضای فراکسیون زنان مجلس از پژوهشگاه رویان

اعضای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی از بخش‌های مختلف پژوهشگاه رویان بازدید کردند.
بازدید اعضای فراکسیون زنان مجلس از پژوهشگاه رویان اعضای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی از بخش‌های مختلف پژوهشگاه رویان بازدید کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/201905108369457512.jpg بازدید,اعضای,فراکسیون,زنان,مجلس,از,پژوهشگاه,رویان Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، اعضای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی از فعالیت‌های پژوهشگاه رویان بازدید کردند.

در این بازدید عبدالحسین شاهوردی رئیس پژوهشگاه رویان، احمد وثوق معاون خدمات تخصصی پژوهشگاه رویان، محمد ابراهیم فقیه زاده مدیرکل امورمجلس، فاطمه عظیم زاده رئیس مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، الهام امیر چقماقی مدیر کل پیگیری طرح‌ها و  لیلا عطایی مدیر مرکز سلول درمانی پژوهشگاه رویان نیز اعضای فراکسیون زنان را همراهی کردند.

نقش پژوهشگاه رویان در گردشگری سلامت

در ابتدای این بازدید عبدالحسین شاهوردی رئیس پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی رویان با اشاره به تاریخچه تاسیس پژوهشگاه رویان  توسط زنده یاد دکتر سعید کاظمی آشتیانی گفت: پژوهشگاه رویان از سه پژوهشکده علوم تولید مثل، پژوهشکده زیست شناسی و فناوری سلولهای بنیادی و پژوهشکده زیست فناوری تشکیل شده است. که هرکدام زیر گروههایی دارند .

وی افزود: دانشکده فناوری‌های نوین پزشکی در قالب پزشکی نوین فعالیت میکند و در سه رشته  سلولی کاربردی، مهندسی پزشکی تولید و طب به تربیت دانشجو می پردازد که در قالب یکسان هستند که مجوز دانشکده گرفته شده، اما در علم و فرهنگ در 2 مقطع دانشجو گرفتیم که فارغ التحصیل شده اند.

وثوق تاکید کرد: از سال 1369 فعالیت موسسه رویان شروع شد که بعد از یزد دومین مرکز درمانی در ایران بود. مهم‌ترین فعالیت رویان در کنار درمان بیماران پرداختن به آموزش و پژوهش است که باعث پیشرفت و خودکفایی علمی کشور شده است  به گونه‌ای که در شرایط کنونی بیماران بسیاری از خارج از کشور  به این پژوهشگاه مراجعه می‌کنند.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون شش گروه پژوهشی در پژوهشگاه فعال هستند که کارهای تولید مثل را انجام می‌دهند و در جهت سلامت بانوان و حفظ باروری مردها و زنان (اگر در آینده به خطر افتاد) حفظ باروری شود، ضمن اینکه نکته قابل تامل آن است که  در درمان زوج‌های نابارور کلیه ضوابط شرعی و قانونی در مرکز درمان رعایت شده بگونه ای که یک کار تیمی شامل متخصصین زنان و متخصصین اورولوژی و .... آقایان و خانم‌ها را بصورت مجزا  مورد درمان قرار می‌دهند و ما امید داریم این الگوی پژوهشگاه در کلیه مراکز درمانی و دانشگاهی توسعه پیدا کند .

مراجعه روزانه 80 زوج به پژوهشگاه رویان

در ادامه معاون درمان و خدمات تخصصی پژوهشگاه رویان افزود : براساس آمار موجود سالانه 5000 سیکل درمان (میکرواینجکشن و IVF) ناباروری پیشرفته داریم و روزانه بین 80 تا 50 زوج جزو مراجعین ما هستند که ممکن است در مراکز  دیگر نتیجه نگرفته باشند و به عنوان آخرین خانه امید به ما معرفی می شوند و بعضا هریک از زوجین با مشکلات اقتصادی، اجتماعی و حقوقی سختی مواجه هستند، همچنین میزان موفقیت پژوهشگاه در ازای هر انتقال 40 درصد می‌باشد که اگر موارد سخت را حذف کنیم این آمار به 50 تا60 درصد نیز خواهد رسید که قابل رقابت با مراکز معتبر بین‌المللی است .

وثوق یادآور شد:  از ابتدای امسال200 زوج به این مرکز مراجعه کرده‌اند، ضمن اینکه پژوهشکده رویان تنها مرکز در کشور است که از بیماران خارجی ارز می‌گیرد و اصلا نباید از سوبسید ایرانی استفاده شود.

در ادامه رئیس پژوهشگاه رویان با اشاره به پذیرش350 دانشجوی ارشد و PHD (اورولوژیست، جنین شناس، فیزیولوژی، تصویربرداری ، رادیولوژی و ...) در سال 1396 اظهار کرد: در شرایط کنونی این دانشجویان در حال گذراندن پایان‌نامه هستند و به علاوه این دانشجویان دانشگاه‌های ایران نیز دوره های یکماهه خود را در پژوهشگاه رویان می‌گذارنند و به هیچ وجه رویان بسته عمل نمی‌کند، علاوه بر این پژوهشگاه رویان در سال 1396 چهارکتاب در مباحث پیش از لانه گزینی، تالاسمی، بیماریهای مختلف، جنین سالم در محیط دانشگاه را منتشر نموده است .

وی در پایان ضمن معرفی طرح‌های برگزیده پژوهشکده علوم تولید افزود: بحث اهدای تخمک، اهدای جنین و اهدای اسپرم در کمیته اخلاق رویان به صورت کاملا تخصصی مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته است  همچنین رویان مراکزی همچون مرکز تحقیقات سرطان رویان در شهرستان بابل در استان مازندران  و  پژوهشکده زیست فناوری اصفهان را که توسط آقای دکتر نصر شروع به کار کرده و الان 70 نفر مشغول به کار هستند را دایر کرده است که روی بز سانن و بورسیا کار می‌کنند که روزی 5 تا 4 لیتر شیر می‌دهد و خیلی راحت نژادهای خوب تولید می‌کنند.

پدیده تخمک‌فروشی  موجب اختلالات ژنتیکی گسترده‌ای در جامعه می‌شود

ناهید تاج‌الدین(نائب رئیس فراکسیون زنان) با یادآوری اظهارنظر قاضی‌زاده هاشمی وزیر سابق بهداشت در کمیسیون اجتماعی به تخمک‌فروشی اشاره کرده بود، تصریح کرد: مباحث مربوط به اخلاق پزشکی بسیار مهم است و مجموعه‌ای مثل رویان باید حضور فعالتری برای حل مشکلات  مردم داشته باشد.

وی افزود: بروز پدیده تخمک‌فروشی می‌تواند موجب اختلالات ژنتیکی گسترده‌ای در جامعه شود و ممکن است بچه های ما را در آینده تهدید کند. باید  وزارت بهداشت  نظارت جدی و  بیشتری  در مطب و کلینیک‌های تخصصی داشته باشد .

رئیس کمیته بهداشت و درمان فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، یادآورشد: من خودم در  بیمارستانی شاهد بودم که خانمی تخمک را سه میلیون تومان فروخت، این اقدام در جامعه اسلامی که همه مسلمان و شیعه هستیم، صورت می‌گیرد ؟ آیا فرزندان حاصل از لقاح تخمک‌ها در آینده خواهر و برادر نخواهند شد؟ وظیفه کمیته اخلاق در تدوین راه کارهای پیشگیرانه بسیار سنگین است، آیا راهکار مناسبی در این خصوص ارائه شده است ؟

ورود کمیته اخلاق رویان به موضوع فروش تخمک

وثوق معاون درمان و خدمات تخصصی پژوهشگاه رویان در پاسخ به این پرسش با اشاره به حضور فعال پژوهشگاه رویان در تدوین طرح "اهداء جنین در مراکز درمان ناباروری" که در مجلس شورای اسلامی هم اکنون در دستور کار کمیسیون بهداشت و درمان قرار دارد افزود: کمیته اخلاق رویان بطور کاملا تخصصی در زمینه اهداء فعالیت دارد و سلسله نشستهای حقوقی با حضور صاحب نظران حوزه و دانشگاه برگزار می‌شود و تاکنون نیز  اجماع فقهی در این خصوص بوجود نیامده، بنابراین رویان در حوزه درمان مطلقا ورود نکرده است.

نظر فقها در مورد اهدای تخمک

در ادامه محمد ابراهیم فقیه‌زاده مدیرکل امور مجلس در پاسخ تاج‌الدین اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های جهاد دانشگاهی در حوزه درمان ناباروری از ابتدا فعالیت این بوده است که روش‌های درمان ناباروری منطبق با شرع مقدس اسلام باشد، از سوی دیگر نظرات فقهی مراجع معظم شیعه در این حوزه بسیار متفاوت بود، بر همین اساس نیز مرکز درمان ناباروری قم پس از تاسیس در سال 1387 با ایجاد ارتباط با دفاتر مراجع معظم تقلید و دعوت از طلاب سطح چهار حوزه تمامی مراحل درمان را در بازدیدهای حضوری به استحضار فقهای حوزه علمیه قم رسانده و الحمدلله  تا حدود زیادی توفیق یافته‌ایم که برخی از فتاوی را به هم نزدیک و مورد حمایت وتشویق مراجع معظم تقلید نیز قرار گرفتیم .

وی با استناد به نظر آیت‌الله صافی گلپایگانی که در پاسخ به درخواست جهاد دانشگاهی قم مبنی بر استفاده از وجوهات شرعی جهت انجام تحقیقات در این حوزه بوده، گفت : در انجام تحقیقات علمی هیچ حد یقفی وجود ندارد و اجازه فرمودند که اگر کسانی بابت وجوهات بدهی دارند به دفتر ایشان اعلام کنند و در مواردی نیز از این وجوهات به امر تحقیق از سوی معظم له کمک گردید که باعث افتخار جهاد گران دانشگاهی است .

فقیه‌زاده تصریح کرد: درخصوص همکاری جهاد دانشگاهی در تدوین قانون نیز همانگونه که می دانید  قانون مصوب سال 1382  مجلس که مورد تآئید شورای نگهبان نیز قرار گرفت دارای  اشکالات مهمی بود که جنابعالی نیز به برخی از آنها اشاره فرمودید یکی آن که اهدای جنین بصورت کاملا ناشناس باید انجام می‌شد و یا اینکه در بحث نسب و همچنین ارث و سایر موارد که به شدت مورد انتقاد علماء و فضلای قم بود در سال گذشته طرح " ساماندهی اهداء در مراکز درمان ناباروری " به کمیسیون محترم بهداشت و درمان مجلس ارائه گردید که در جلسه کمیسیون به تصویب نرسید و  مقرر شد کارگروهی از کمیسیون با ریاست جناب آقای دکتر سید مرتضی خاتمی موضوع را بررسی و نتبجه را به کمیسیون اعلام نماید .در ترکیب کارگروه مقرر شد جهاد دانشگاهی با دعوت از متخصصان خود در جلسات کارشناسی حضور فعال یابد که به لطف خداوند متعال 18 جلسه کارشناسی برگزار و نتیجه طرح پس از تصویب درکمیسیون محترم بهداشت به اداره قوانین ارسال و اصلاحات آن انجام شد و ان شاء الله در آینده نزدیک اهد رفت .

در ادامه شاهوردی با اشاره به  فعالیتهای پژوهشکده سلولهای بنیادی اظهار کرد: امروزه در دنیا بجای دارو درمانی برای بیماری های صعب العلاج بحث سلول درمانی رایج است در رویان نیز بانک خون بند ناف  توانسته است گامهای موثری را با استفاده از این فناوری در خدمت به بیماران بردارد و به عنوان نمونه مراحل درمان یکی از بیماران که با استفاده از سلولهای بنیادی معالجه شده است را به نمایش گذاشتند .

ذخیره‌سازی خون بند ناف در پژوهشگاه رویان

در ادامه ناهید تاج‌الدین به مسئولان این پژوهشگاه طی پرسشی گفت: چند سال است که رویان در این زمینه فعالیت دارد و هزینه  ذخیره خون بند ناف چقدر است ؟

وثوق معاون درمان و خدمات تخصصی در پاسخ به این پزسش افزود: ما 14 سال است که ذخیره سازی را شروع کرده ایم و از متقاضیان برای ذخیره سازی  در بانک خصوصی هنگام پذیرش مبلغ  دو میلیون و صد هزار تومان اخذ و برای هزینه شارژ سالانه صد هزار تومان دریافت می شود ، در بانک عمومی هم چنانچه در سطح کشور نیاز باشد از نمونه ها اهداء می شود .

درمان بیماری پروانه‌ای در پژوهشگاه رویان

در ادامه لیلا عطایی (مدیر مرکز سلول درمانی پژوهشگاه رویان) با اشاره به اینکه 10 سال بوده که محیط مناسب برای کارآزمایی بالینی بعنوان خدمت در اختیار مردم قرار گرفته است، تصریح کرد: پژوهشگاه رویان برای بدست آوردن صفر تا صد فناوری و برای انجام کارآزمایی بالینی و خدمت سوبسید پرداخت می‌کند بطور مثال هزینه های درمان  بیماریهایی مانند لک و پیس و ویتیلیگو در پژوهشگاه رویان بسیار پایین تر از تعرفه سایر مراکز درمانی است.

مدیر مرکز سلول درمانی پژوهشگاه رویان با اشاره به درمان بیمارانی که قصد مسافرت به خارج از کشور را داشته‌اند، افزود: رویان به عنوان وظیفه ذاتی خود درمان بیماری‌های سخت و توان‌فرسایی همچون بیماری‌های پروانه‌ای را که حتی کودک بیمار انگشتان دستش باز نمی‌شود تا بتواند مداد دستش بگیرد را در دستور کار خود قرار داده و تلاش می‌کند که با پرداخت سوبسید این بیماری‌ها را درمان کند.

وی تاکید کرد: در بیماری‌های پروانه‌ای و بیماری‌های دیگر، ایجاد زیرساخت ضروری است و آموزش دانشجو و ایجاد زمینه برای  رشد و بالندگی یکی از  این زیرساختهایی است که در رویان انجام می‌شود.

تلاش فراکسیون زنان برای حمایت بیشتر از بیماران خاص

در ادامه فریده اولادقباد افزود: فراکسیون زنان در بنیاد بیماری‌های خاص برای حمایت از بیماران فعالیتهای زیادی داشته که یکی از آنها بیماری پروانه‌ای است، البته بیماری‌های نادری در دنیا وجود دارد و در ایران نیز بیماریهای خاص ژنتیکی، وجود دارند که می‌تواند در مراحل بارداری و یا در بیمارستان طب کودکان آنها را شناسایی و حتی پیشگیری کرد .

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما در مجلس منتظر پیشنهادات ارزشمند پژوهشگاه رویان در قالب طرح  و پیشنهاد و همچنین در رابطه با اعتبارات دولتی و پیشنهادات بودجه‌ای هستیم.

در ادامه ناهید تاج‌الدین افزود: در کشور ما خیلی از بیماری‌ها وجود دارد که خاص نیستند اعم از  ام اس، اوتیسم و ... که در بودجه سالیانه برای آنها هیچ ردیفی وجود ندارد و ما از سمت مجلس کمک خواهیم کرد بحث بودجه رو قبول داریم ولی راه حل بسیاری از مشکلات به بودجه ختم نمی‌شود و رفع آنها در گروی ارتباط بیشتر این پژوهشگاه با مجلس است.

لازم به ذکر است اعضای فراکسیون زنان از بخش‌های مختلف پژوهشگاه رویان  بازدید کردند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet