خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1397/11/28 07:40:00
سرویس اجتماعی
یارمحمدی:

آب ورودی به سیستان به سمت کانون ریزگرد‌ها هدایت شود

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی گفـت: باید تلاش کنیم آب جاری شده در استان سیستان را به سمت کانون ریزگرد‌ها، تالاب هامون و چاه‌های نیمه هدایت کنیم، در این صورت بسیاری از مشکلات آلودگی هوا، آب شرب و کشاورزی مردم استان حل خواهد شد.
آب ورودی به سیستان به سمت کانون ریزگرد‌ها هدایت شود نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی گفـت: باید تلاش کنیم آب جاری شده در استان سیستان را به سمت کانون ریزگرد‌ها، تالاب هامون و چاه‌های نیمه هدایت کنیم، در این صورت بسیاری از مشکلات آلودگی هوا، آب شرب و کشاورزی مردم استان حل خواهد شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201711103469682653.jpg آب,ورودی,به,سیستان,به,سمت,کانون,ریزگرد‌ها,هدایت,شود Icana

علیم یارمحمدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در رابطه با جاری شدن آب در سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به بارندگی‌های چند روز اخیر در افغانستان روان آب معروف به "دشت مال" ازطریق رودخانه هیرمند وارد خاک ایران در شمال سیستان وبلوچستان شده است. اما متاسفانه شیب موجود در جنوب استان باعث شده که حجم زیادی از آب به دریا هدایت شود.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: استان سیستان و بلوچستان بیش از دو دهه با خشکسالی روبرو بوده است، این خشکسالی ها تاثیر بدی بر پوشش گیاهی، حیات وحش و اقلیم این استان بر جای گذاشته است.

آب ورودی به سیستان به سمت کانون ریزگرد‌ها هدایت شود

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: باید تلاش کنیم آب جاری شده در استان سیستان را به سمت کانون ریزگرد‌ها، تالاب هامون و چاه‌های نیمه هدایت کنیم، در این صورت بسیاری از مشکلات آلودگی هوا، آب شرب و کشاورزی مردم استان حل خواهد شد.

عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس افزود: متاسفانه تاکنون علت دقیق جاری شدن آب در هیرمند مشخص نشده است و ما نمیدانیم که آیا حقآبه ایران از رود هیرمند بوده  و یا مازاد سد‌های افغانستان است. وزارت امورخارجه و دستگاه دیپلماسی باید به این موضوع ورود کرده و منشاء آن را جویا شود.

ورود آب به سیستان در 40 سال اخیر کم‌نظیر بوده است

عضو کمیسیون عمران مجلس اظهار کرد: جاری شدن آب در سیستان و بلوچستان در 40 سال  اخیر کم‌نظیر بوده است. رودخانه هیرمند از بلندی‌های بابایغما از رشته کوه‌های هندوکش سرچشمه گرفته و پس از گذشت بیش از یک هزار کیلومتر وارد مرز ایران در سیستان می شود. 

ضرورت تامین آب پایدار برای سیستان بلوچستان 

عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس افزود: متاسفانه آب جاری شده به استان سیستان بلوچستان پایدار نبوده و مقطعی است، به همین دلیل باید طرح‌هایی نظیر انتقال آب دریای عمان به سیستان و خراسان را برای پایداری آب در این استان اجرایی کرد. بسیاری از کشور‌های دنیا برای تامین آب مورد نیاز خود آب‌شور دریاها را شیرین‌سازی کرده و استفاده می‌کنند.  ما نیز باید از ایده‌های مثبت محیط زیستی کشور‌های پیشرفته در جهت بهبود وضعیت فعلی الگو برداری کنیم . 

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: پایداری آب استان سیستان به لحاظ امنیتی بسیار مهم است، چراکه خشکسالی‌ها به مرور زمان باعث مهاجرت روستائیان مرزی خواهد شد، بی تردید تخلیه روستا‌ها امنیت کشور را به خطر می‌اندازد. /

پایان پیام

خبرنگار مهدی سعدی آرانی

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet