هدر موبایل
1397/11/27 10:09:51
سرویس فرهنگی
تبیین گام دوم انقلاب از سوی رهبری در نگاه نمایندگان ملت؛

پیشرفت‌های علمی اخیر ایران بسیاری از صاحب نظران را غافل‌‎گیر کرده است

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به تمهیدات پیش‌بینی شده قانونی برای حمایت از حوزه پژوهش در برنامه ششم توسعه و قوانین سالیانه، عنوان کرد: پیشرفت‌های علمی اخیر ایران بسیاری از صاحب نظران را متحیر کرده است.
پیشرفت‌های علمی اخیر ایران بسیاری از صاحب نظران را غافل‌‎گیر کرده است سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به تمهیدات پیش‌بینی شده قانونی برای حمایت از حوزه پژوهش در برنامه ششم توسعه و قوانین سالیانه، عنوان کرد: پیشرفت‌های علمی اخیر ایران بسیاری از صاحب نظران را متحیر کرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201801108743668003.jpg پیشرفت‌های,علمی,اخیر,ایران,بسیاری,از,صاحب,نظران,را,غافل‌‎گیر,کرده,است Icana

سیدحمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به بخشی از فرمایشات مقام معظم رهبری در " بیانیه گام دوم انقلاب  " در حوزه علم و پژوهش، عنوان کرد: اگر بخواهیم مسیر علمی و پژوهشی طی شده 40 سال گذشته را رصد کنیم، ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی راه 100 ساله را طی کرده و به هیچ عنوان پیشرفت‌ها در حوزه علوم و پژوهش قابل قیاس با پیش از انقلاب نیست و این پیشرفت‌ها بسیاری را متحیر کرده است.

نماینده مردم گرمی مغان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آمار بالای کمی افراد با سواد و  دارای تحصیلات تکمیلی در کشور افزود: در مقطع آموزش و پرورش در سالیان اخیر حوزه پژوهشی ورود کرده و جدا از درس و مدرسه، دانش آموزانی که صاحب ایده و خلاقیت باشند، می‌توانند با پوشش همین نهادها پشتیبانی و حرکت علمی و پژوهشی خود را آغاز کنند.

وی ادامه داد: پارک‌های علم و فناوری نیز به منظور پرورش ایده‌ها و فعالیت‌های پژوهشی دانشجویان و صاحبان ایده راه‌اندازی شده که شرایط بسیار مساعدی برای دانشجویان مهیا کرده است.

عضو فراکسیون مستقلین ولایی مجلس یادآور شد: در حوزه کلان کشوری نیز معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری با حمایت از شرکت‌‎های دانش بنیان و بنیاد ملی نخبگان، حمایت وسیعی از جوانان صاحب ایده دارد و سیاست‌های حوزه پژوهشی در این معاونت پیش می‌رود.

قانون چه حمایت‌هایی از حوزه پژوهش دارد؟

وی با بیان اینکه مجلس نیز در برنامه ششم توسعه اوج حمایت‌ها از حوزه پژوهش را به نمایش گذاشت، گفت: در این سند راهبردی و قانونی اعتبارات و ظرفیت‌های بسیار مناسبی برای فعالان حوزه پژوهش در نظر گرفته شده که پژوهش‌های کاربردی صورت گیرد تا بتوانند مسائل اصلی کشور را حل و فصل کنند. افزون بر برنامه ششم توسعه به حوزه پژوهش حتی در بودجه‌های سالیانه نیز توجه ویژه‌ای شده و اعتبارات خوبی برای این حوزه در نظر گرفته شده است.

میرزاده افزود: دانشگاه نیز باید بپذیرند که برای حل مسائل کشور به اندازه همین ظرفیت‌های قانونی که وجود دارد در حل مسائل کشور ورود کنند و برای راحتی کار خود از کار روی مسائل تکراری و غیر اولویت دار پرهیز شود.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در تمامی مقاطع پژوهش اعم از رفع موانع، ورود داشته و حتی در برخی موارد نیز بازدیدهای میدانی فراوانی داشته است و سبب همین حمایت‌های همه جانبه پس از انقلاب اسلامی بوده که در حال حاضر ایران در منطقه جایگاه نخست فناوری پرتاب ماهواره را در اختیار دارد و جز 11 کشوری هستیم که در این فناوری نوین حرفی برای گفتن داریم و از 9 کشوری هستیم که به چرخه کامل فناوری فضایی دست یافته‌ایم. بر همین مبنا کمیسیون ضمن قدردانی از تلاش‌‎های صورت گرفته همواره در این حوزه اعلام آمادگی برای هرگونه حمایت پژوهشی در این حوزه را اعلام داشت./

پایان پیام

 

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet