پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1388/07/08 09:55:00
سرویس صحن
به منظور رفع ابهامات

طرح تاسیس شرکت‌های تعاونی توسعه شهرستانی از دستور خارج شد

**طرح تاسیس شرکت‌های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی را برای برطرف شدن ابهامات برخی مواد آن در نشست مشترکی بین کمیسیون‌های اجتماعی و عمران، از دستورکار مجلس خارج شد..

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از تصویب کلیات طرح مذکور در بررسی جزییات 3 ماده از آن را تصویب کردند ولی به دلیل تشخیص ابهاماتی در مواد باقیمانده، تصمیم گرفتند این ابهامات در نشست مشترکی بین کمیسیون‌های اجتماعی و عمران به عنوان کمیسیون‌های اصلی و فرعی بررسی کننده این طرح بررسی و برطرف شود.

بدین ترتیب طرح تاسیس شرکت‌های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی از دستورکار امروز مجلس خارج شد.

نمایندگان در بررسی جزییات طرح تاسیس شرکت‌های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی، مصوب کردند: به منظور تسریع در رشد و توسعه شهرستان‌ها، هدایت منابع مردمی به بخش‌های تولیدی، بسترسازی برای ورود بخش‌های تعاونی و خصوصی به فعالیت‌های اقتصادی و انجام طرح‌هایی که به دلیل افزونه‌زا (رانت‌زا) بودن آن، امکان واگذاری به بخش خصوصی وجود ندارد، شرکت‌هایی با عنوان «شرکت‌های تعاونی توسعه و عمرانی شهرستانی» که تابع این قانون، قانون بخش تعاونی و قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه و اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی می‌باشند شکل می‌گیرد.

براساس مصوبه دیگر مجلس اعضای این تعاونی‌ها کلیه افراد حقیقی متولد یا ساکن و یا شاغل در آن شهرستان می‌باشند.

همچنین حداقل تعداد اعضا جهت ثبت تعاونی باید به میزان نیم درصد جمعیت آن شهرستان براساس آخرین آمار سرشماری عمومی نفوس و مسکن و با تایید اداره تعاون شهرستان باشد. عضویت در سایر تعاونی‌ها مانع از عضویت در این تعاونی نمی‌باشد. همچنین استمرار عضویت در تعاونی منوط به ادامه اشتغال یا سکونت در آن شهرستان نمی‌باشد.

با تصویب ماده دیگر این طرح مقرر شد: تعاونی‌های مذکور براساس مصوبه مجمع عمومی اقدام به افزایش سهام نموده و در هر سال همه اعضای قبلی و جدید در خرید سهام جدید شرایطی برابر داشته و برای رعایت عدالت اجتماعی، اعضای جدیدی که اقدام به خرید سهام سال‌های قبل نموده‌اند با پرداخت اصل ارزش اسمی سهام قبلی به اضافه سود دوره بلند مدت سپرده‌های بانکی اعلام شده توسط بانک مرکزی از ارزش برابری در میزان سهام با اعضای قدیمی برخوردار می‌شوند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet