هدر موبایل
1397/11/28 07:43:00
سرویس فرهنگی
ساداتی نژاد:

اشتغال جوانان از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان صورت گیرد

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: حوزه علوم شناختی حوزه‌ای است که هم فوق‌العاده مهم است و هم به آینده تعلق دارد که متاسفانه کاهش بودجه دارد و از امروز باید برای این حوزه سرمایه‌گذاری کرد.
اشتغال جوانان از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان صورت گیرد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: حوزه علوم شناختی حوزه‌ای است که هم فوق‌العاده مهم است و هم به آینده تعلق دارد که متاسفانه کاهش بودجه دارد و از امروز باید برای این حوزه سرمایه‌گذاری کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201704107595759781.jpg اشتغال,جوانان,از,طریق,شرکت‌های,دانش‌بنیان,صورت,گیرد Icana

سیدجواد ساداتی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به ضرورت شتاب علمی کشور گفت: حوزه علمی دارای رقابت بسیار زیادی است به طوری‌که تمام کشورهای دنیا با یکدیگر در این عرصه رقابت می‌کنند. لذا هر چقدر که محدودیت منابع داریم و یا قرار است محدودیت منابع ایجاد کنیم، حوزه‌هایی مثل علم و فناوری باید استثنا باشند چراکه این 2 حوزه مانند 2 ماشینی هستند که با یکدیگر مسابقه می‌دهند؛ اگر برای آن محدودیت منابع ایجاد شود نمی‌توان آن را نگه داشت در حالی‌که در ساخت و ساز می‌توان چندین ماه بدون اعتبار بود اما به اندازه حوزه‌های علمی ضرر نکرد. لذا حوزه علمی یک حوزه بسیار مهمی است.

حمایت از صندوق نوآوری و شکوفایی که شرکت‌های دانش‌بنیان را مورد حمایت قرار می‌دهد، یک اولویت در کشور است

40 درصد کسری اعتبار در حوزه علم و فناوری

نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس با تاکید بر اینکه حوزه علمی باید به اولویت اول کشور تبدیل شود ادامه داد: اگر قرار است اعتبارات به این حوزه اختصاص یابد باید به صورت ویژه باشد. امسال حدود 40 درصد در حوزه علم و فناوری کسر اعتبار داریم که این کمبود اعتبار نسبت به سال 97 که تقریبا بالای 40 درصد است، یعنی حوزه علم و فناوری اولویت کشور نیست لذا فکر می‌کنم باید به صورت ویژه به این مسئله نگاه کرد.

اشتغال جوانان از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان صورت گیرد               

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان از حوزه علم و فناوری جدا نیست گفت: اشتغال جوانان باید از طریق شرکت‌های دانش بنیان صورت گرفته و حل شود که بستر این شرکت‌ها، دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری است بنابراین حمایت از صندوق نوآوری و شکوفایی که شرکت‌های دانش‌بنیان را مورد حمایت قرار می‌دهد، خود یک اولویت در کشور است.

بخش خصوصی باید در حوزه پژوهش و فناوری ورود کند

ساداتی‌نژاد در پاسخ به این سوال که با توجه به مشکلات اقتصادی موجود در کشور، چگونه می‌توان به فعالیت‌های پژوهشی کمک کرد تا به اهداف رهبری دست یافت، گفت: اول اینکه گفتند دولت باید فعالیت‌های پژوهشی را در حوزه‌هایی که محدودیت مالی دارد استثنا کند. دوم اینکه باید بخش خصوصی را به کمک طلبید؛ هنوز بخش خصوصی در حوزه پژوهش و فناوری به طور جدی ورود نکرده البته در سالهای اخیر کمی بهتر شده اما هنوز با حد مطلوب فاصله داریم لذا برطرف کردن موانع حضور بخش خصوصی در پژوهش و تحقیقات یک اصل مهمی است که باید مورد توجه قرار داد. مطلب دیگر این که باید با استفاده از ظرفیت خیرین، این حوزه را مردمی کنیم تا به رشد این حوزه کمک کنیم.

حوزه علوم شناختی حوزه بسیار مهمی است که جای رقابت اقتصادی دارد و باید روی آن سرمایه‌گذاری کرد

وی با بیان اینکه حوزه علوم شناختی حوزه‌ای فوق‌العاده مهم بوده است و به آینده نیز تعلق دارد تصریح کرد: در رقابت‌های آینده وقتی می‌دانیم که این حوزه اقتصادی، رقابتی و حتی قابلیت باشگاه شدن دارد، باید از امروز بر روی آن سرمایه‌گذاری کرد وگرنه یک شبه نمی‌توان این مسیر را طی کرد. لذا حوزه علوم شناختی حوزه آینده است و باید بر روی آن سرمایه‌گذاری کرد البته مرکز شناختی در کشور داریم اما دچار نقصان‌های اعتباری است چراکه تحقیقات هزینه‌های بالایی دارد و باید به صورت ویژه به آن رسیدگی کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: یکی از حوزه‌هایی که زیر مجموعه معاونت علم و فناوری است همین حوزه علوم شناختی است و متاسفانه کاهش بودجه دارد و باید کمک کرد تا اعتبارات خوبی به آن اختصاص یابد البته نمایندگان نیز می‌توانند در زمینه بودجه کمک کننده باشند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet