شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/08/16 17:34:00
سرویس سیاسی

حداد عادل حقیقت جویی را اولین تعهد در اطلاع رسانی دانست

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مطبوعات باید سعی کنند پا روی حقیقت نگذارند و خواستار حقیقت باشند، تصریح کرد: این اولین تعهد کسی است که وظیفه اطلاع رسانی را بر عهده دارد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، "غلامعلی حداد عادل" رئیس مجلس شورای اسلامی پس از بازدید از چهاردهمین نمایشگاه مطبوعات با حضور در یک نشست رسانه ای به سوالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ داد.

"حداد عادل" در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مطبوعات تا چه اندازه توانستند اعتماد مردم را جلب کنند گفت: در پاسخ به این سوال از اصطلاحات هوا شناسی استفاده می‌کنم و می‌گویم کمی تا قسمتی .

وی افزود: مطبوعات باید سعی کنند پا روی حقیقت نگذارند و خواستار حقیقت باشند واین اولین تعهد کسی که وظیفه اطلاع رسانی را دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد راهکارهای افزایش مطالعه در بین مردم گفت: متاسفانه این یک عادت منفی است که باید با تلاش مسئولان مخصوصا با تربیت دانش آموزان و نوجوانان و تشویق آنها به مطالعه در آینده آن را علاج کنیم.

وی افزود: عشق به مطالعه عادت پسندیده ای است که باید در سنین نوجوانی ایجاد کرد و ما باید این موضوع را در مدارس جستجو کنیم.

"حداد عادل" در خصوص عملکرد مطبوعات در نشان دادن جنایات وارد شده به مردم فلسطین گفت: ما به مردم فلسطین و شهدای آنها درود می‌فرستیم و به آنها اطمینان می‌دهیم که ملت ایران پشت سر رهبری حامی آرمانهای فلسطین است.

وی گفت: به مردم فلسطین توصیه می‌کنیم در هر حال وحدت خود را حفظ کنند.

ریی مجلس افزود: جا دارد در این جا از موضوع گیری‌ها و تلاش مطبوعات در مسئله فلسطین تشکر کنم که نمونه بارز آن انعکاس وسیع روز قدس بود.

"غلامعلی حداد عادل" در ادامه نقد و تحلیل نشریات ورزشی را نیازمند فرصت مفصلی دانست ولی تاکید کرد: به طور کلی اصل وجود این نشریات را از دو جهت مفید می‌دانم؛ یکی اینکه اخبار ورزشی را به جوانان می‌رساند و دوم نسل جوان را روزنامه خوان می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی به نشریات ورزشی توصیه کرد که پاسدار زبان فارسی باشند و افزود: در روزنامه‌ها در مطالب خود از کلماتی استفاده می‌کنند که درست نیست و این ضعف در روزنامه‌های ورزشی ما وجود دارد؛ به عنوان مثال عناوینی که در تیتر‌های خود به کار می‌روند در شان قلم نیست و بیشتر به داد و فریادهای میدانهای ورزش‌ می‌خورد.

وی در ارزیابی خود از خبرگزاری پانا (دانش آموزی) اظهار داشت: این که یک فعالیت خبری مخصوص دانش آموزان وجود داشته باشد جای خوشبختی و اگر ما بتوانیم دانش آموزان را در سطح کشور با رسانه آشنا کنیم مقدمه‌ای برای گسترش ارتباط مردم با رسانه می‌شود.

وی افزود: من این خبرگزاری را تائید می‌کنم، مسئولین فرهنگی نیز بخصوص وزارت ارشاد از شما (پانا) حمایت خواهد کرد.

حداد عادل همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر ارزیابی چهاردهمین جشنواره مطبوعات گفت: من در شرایطی نیستم که بتوانم ارزیابی سنجیده‌ای در مورد این نمایشگاه با سایر دوره‌ها داشته باشم و بهتر است که این موضوع بعد از اختتامیه نمایشگاه انجام شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شور و شوقی که امروز در این نمایشگاه دیدم قابل توجه بود زیرا در نمایشگاه امسال نشاط و سرزندگی بود و امیدواریم استقلال نمایشگاه مطبوعات مقدمه‌ای برای کارهای تخصصی باشد.

"حداد عادل" گفت: امیدواریم سال آینده مسئولان برگزار کننده نمایشگاه سخنرانی‌های تخصصی در مورد مسائل مطبوعاتی برگزار کنند و نمایشگاه مطبوعات در طول یک هفته برگزاری آن مدرسه‌ای باشد تا هم مردم چگونگی استفاده از مطبوعات را یاد بگیرند و هم شما خبرنگاران بدانید که چگونه باید خبر تولید کنید.

وی سیر مطبوعاتی نشریاتی که توسط حوزه علمیه منتشرمی‌شود را بسیار مثبت ارزیابی کرد و مخصوصا مجله "پگاه" را خوب و غنی توصیف کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص جایگاه اصحاب رسانه و خبرگزاری‌های خصوصی در اجرای اصل 44 قانون اساسی گفت: طبعا کار خبرگزاری یک فعالیتی در کشور است که بعد اقتصادی و تخصصی دارد و به لحاظ اقتصادی سالهاست که با صدور مجوز برای خبرگزاری های خصوصی اقدامی در اجرای مسیر اصل 44 قرار گرفته و معتقدیم که فعالیت‌های خبرگزاری های خصوصی به غنای خبری در کشور و چند صدایی کمک کند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه برنامه‌ ای برای همکاری با روزنامه‌ها و رسانه‌های منطقه‌ای دارید اظهار داشت: مسئولان نمایشگاه و معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد از شرکت و حضور نمایندگان رسانه‌های دیگر کشورها برای برقراری ارتباط با شما و همکارانتان در سایر کشورها استفاده خواهند کرد.

وی افزود: یکی از دلایل حضور مطبوعات غیر ایرانی در این نمایشگاه ارتباط بیشتر با شما و سایر رسانه‌ها در منطقه است.

"حداد عادل" در مورد نقش مطبوعات در مبارزه با تهاجم فرهنگی گفت: این خطری است که نه فقط ایران را تهدید می‌کند بلکه هر کشوری که دارای فرهنگ مستقل باشد و در برابر سلطه غرب و آمریکا سر فرود نیاورد مورد تهدید است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه بیان داشت: تهاجم فرهنگی فقط هجوم به فرهنگ ایران نیست بلکه هجوم به فرهنگ همه کشورها است و ایران در صف اول این هجمه است. مطبوعات وظیفه دارند از فرهنگ خودی پاسداری کنند.

 

پیشنهاد عربستان در دست بررسی است

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی در مورد موضع ایران در مقابل پیشنهاد عربستان در خصوص تشکیل کنسرسیومی برای تامین اورانیوم غنی‌شده در خارج از منطقه خاورمیانه گفت: این پیشنهاد در دست بررسی است  اما هنوز در مجلس به صورت گسترده مورد بررسی قرار نگرفته است و نظر رسمی کشور نیز در این خصوص اعلام نشده است.

وی افزود: بعضی از همکاران ما از جمله رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به این قسمت از پیشنهاد که غنی سازی در غیر خاک کشور ایران انجام شود انتقاداتی داشتند و معتقد بودند که دلیلی وجود ندارد که غنی‌سازی در غیر خاک کشور ایران انجام شود.

"حداد عادل" در خصوص زمان اجرای لایحه مدیریت خدمات کشوری گفت: در این لایحه زمان اجرا قید شده ولی یک اختلاف نظری بود مبنی بر اینکه آیا زمان اجرای آن، زمان تصویب لایحه است، یا ابتدای سال 87، که قرار شد کمیسیون مشترک که این لایحه را تصویب کرده هفته آینده‌ جلسه‌ای برگزار کند و راجع به این موضوع به یک وحدت نظر برسند.

"حداد عادل" در پاسخ به سؤال خبرنگاری در مورد آزادی مطبوعات در کشور ایران گفت: بستگی به این دارد که شما به دنبال چه چیزی هستید ما از آزادی مطبوعات حمایت می‌کنیم اما معتقدیم که برای این آزادی حدودی وجود داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: مطبوعات در ایران آزاد هستند و فضای کلی مطبوعات در ایران آزادی است واین هم به برکت انقلاب اسلامی ایجاد شده است.

"حداد عادل" در مورد سفر وزیر دفاع امریکا به چین گفت: ما چین را بزرگ‌تر از آن می‌دانیم که دنباله‌رو آمریکا باشد، چینی‌ها هم این مطلب را به اثبات رساندند و امیدواریم که از این پس نیز در این مسیر باشند.

وی افزود: چین سیاست مستقل در برابر آمریکا دارد و بازدید وزیر دفاع امریکا از چین تاثیر منفی بر روابط ایران و چین نخواهد داشت.

"حداد عادل" در مورد تاثیر مجلس بر بودجه موسسات فرهنگی گفت: کار مهمی که مجلس می‌تواند در هفته‌های آینده انجام دهد تاثیرگذاری در بودجه موسسات فرهنگی است؛ مجلس از راه‌های مختلف می‌تواند به تقویت کار فرهنگی در کشور کمک کند، لذا کار مجلس قانونگذاری خوب و نظارت مستمر بر آن است.

وی اظهار داشت: فضای مطبوعاتی کشور را مجموعاً در مسیر منافع ملی می‌بینم و اگر گاهی اشکالاتی در گوشه و کنار دیده می شود به اندازه‌ای نیست که بخواهد به این موضوع آسیب برساند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet