ولادت حضرت امام رضا (ع)
1397/11/29 10:51:36
سرویس فرهنگی
زاهدی:

بین حقوق اساتید وزارت علوم و بهداشت تبعیض وجود دارد

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: متاسفانه بین حقوق اساتید وزارت علوم و بهداشت تبعیض وجود دارد و نمی‌دانیم چگونه پولی را که برای هم‌ترازی دریافتی‌های دو وزارتخانه پیش‌بینی کرده بودند، حذف شد.
بین حقوق اساتید وزارت علوم و بهداشت تبعیض وجود دارد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: متاسفانه بین حقوق اساتید وزارت علوم و بهداشت تبعیض وجود دارد و نمی‌دانیم چگونه پولی را که برای هم‌ترازی دریافتی‌های دو وزارتخانه پیش‌بینی کرده بودند، حذف شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201806108566902811.jpg بین,حقوق,اساتید,وزارت,علوم,و,بهداشت,تبعیض,وجود,دارد Icana

محمد مهدی زاهدی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه متاسفانه نظام پرداخت حقوق و دستمزد، اضافه کار به عبارت بهتر نظام درآمدی در دستگاه‌های مختلف دولتی و شرکت‌های دولتی شرایط تبعیض‌آمیزی وجود دارد گفت: اگر دستگاه‌های دولتی را ببینید، متوجه می‌شوید که کارکنان جهاد کشاورزی نسبت به نهاد ریاست جمهوری دریافتی کمتری دارند. در دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم دریافتی بسیار کمتری نسبت به دریافتی‌های وزارت بهداشت دارند. این یک تبعیض است و علت‌های مختلفی دارد از جمله مصوبات هیات امنا و یا نگاه برخی دولتمردان که از نفوذ و لابی‌گری به نفع یک وزارتخانه استفاده می‌کنند و این سوال وجود دارد که چرا 2نفر با رشته‌های مشابه 2دریافتی مختلف دارند درحالی که جایگاه علمی یکسانی دارند.

رسیدگی به وضعیت معیشتی دانشگاهیان و همسان‌سازی بین دانشگاه‌ها در جهت منافع ملی کشور است

قانون حضور اساتید در دانشگاه‌های وزارت علوم سخت‌گیرانه‌تر است

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: موظفی همه اعضای هیات علمی این است که 40 ساعت حضور در دانشگاه و بر اساس آن جایگاه علمی، ساعت مشخصی برای کار آموزش داشته باشند اما می‌بینیم که در وزارت علوم این قانون سختگیرانه اعمال می‌شود و استاد باید از صبح تا بعدازظهر باشد اما در دانشگاه‌های وابسته به وزارت بهداشت هرگز اینگونه نیست. حتی اگر کسانی بعدازظهر هم باشند به عنوان تمام وقت حساب می‌شوند و دریافتی بیشتری می‌گیرند درحالی‌که در وزارت علوم استاد باید بالاجبار بعدازظهر هم باشد.

تبعیض حقوق حتی بین کارکنان دولت نیز وجود دارد

وی با بیان اینکه خواهان این هستیم که نظام پرداخت عادلانه شود تصریح کرد: من نمی‌گویم که حقوق اساتید وزارت علوم زیاد یا کم است بلکه می‌گویم که تبعیض وجود دارد. گاهی اوقات اختلاف درآمد حتی تا بیش از 3 برابر در جایگاه‌های مشابه شده است. شبیه این تبعیض را در شرکت‌های دولتی داریم که اختلاف بین حقوق کارکنان دولت بسیار زیاد است که باید نظام تبعیض را از بین ببریم و امیدواریم که همه در این کار مصمم باشند.

نمی‌دانیم زمانی که لایحه بودجه همسان سازی دریافتی ها را به مجلس فرستادند چگونه آن پولی را که پیش بینی کرده بودند، برای این همترازی دریافتی های دو وزارت خانه حذف شد

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پاسخ به این سوال که اگر بر اساس بودجه پیشنهادی سال 98 بخواهیم یکسان‌سازی در دریافتی دو وزارت خانه را داشته باشیم آیا بودجه‌ای برای دانشگاه‌ها باقی می‌ماند اظهار داشت: در لایحه دولت قبل از اینکه به مجلس بفرستند، در دولت هم تصویب شد که این اختلاف برداشته شود اما نمی‌دانیم زمانی که لایحه را به مجلس فرستادند چگونه آن پولی را که برای همترازی یا همسان‌سازی دریافتی‌های دو وزارتخانه پیش‌بینی کرده بودند، حذف شد و انتظار داشتیم که دولت در این زمینه عنایت بیشتری داشته باشد چراکه کشور را اساتید دانشگاه و دانشجویان تحصیلات تکمیلی توانستند موفقیت‌های مقتدرانه در همه عرصه‌ها حتی در سیستم دفاعی کشور و سایر  فناوری‌های پیشرفته به دست بیاورند.

آینده کشور منوط به اقتصاد دانش بنیان است

وی ادامه داد: آینده کشور منوط به این است که در عرصه حوزه اقتصاد دانش‌بنیان کار کنیم. اقتصاد دانش بنیان متکی به دانشگاه‌ها و در راس آن دانشگاه‌های وزارت علوم است. اگر نتوانیم حمایت‌های لازم از آنها را انجام دهیم، مشکل‌ساز خواهد شد و انگیزه کاری بالا و مجاهدت‌طلبانه را تحت تاثیر قرار دهد. برای اینکه بتوانیم جایگاه اقتداری خود را در دنیا بر اساس چشم‌انداز1404 و چشم انداز دراز مدت بالا ببریم و اثرگذاری آن را در حوزه‌هایی مثل سیاست داخلی، خارجی و اقتصاد نشان دهیم ناچاریم که اقتصاد دانش‌بنیان را به کمک دانشگاه‌ها دنبال کنیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: رسیدگی به وضعیت معیشتی دانشگاهیان و همسان‌سازی بین دانشگاه‌ها در جهت منافع ملی کشور است که هم عدالت برقرار می‌شود و هم اقتدار بیشتر آینده کشور را تضمین می‌کند. امیدوارم که بحث معیشتی فرهنگیان نیز با نظر دولت و مجلس از طریق نظام رتبه بندی فرهنگیان ساماندهی شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet