خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1397/11/29 10:47:22
سرویس اجتماعی
امینی فرد:

وزیر بهداشت گزارش عملکردی در مورد الزامات برنامه ششم و روند اجرای طرح پزشک خانواده ارائه کند

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس از وزیر بهداشت خواستار ارائه گزارش عملکرد الزامات برنامه ششم و روند اجرای طرح پزشک خانواده شد و اجرای این طرح را مستلزم عزم جدی مسئولان وزارت بهداشت دانست.
وزیر بهداشت گزارش عملکردی در مورد الزامات برنامه ششم و روند اجرای طرح پزشک خانواده ارائه کند نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس از وزیر بهداشت خواستار ارائه گزارش عملکرد الزامات برنامه ششم و روند اجرای طرح پزشک خانواده شد و اجرای این طرح را مستلزم عزم جدی مسئولان وزارت بهداشت دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/54157.jpg وزیر,بهداشت,گزارش,عملکردی,در,مورد,الزامات,برنامه,ششم,و,روند,اجرای,طرح,پزشک,خانواده,ارائه,کند Icana

محمد نعیم امینی فرد در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با انتقاد از اینکه روند اجرای طرح پزشک خانواده مطلوب نیست، گفت: اجرای این طرح سال ها است در دستور کار قرار گرفته اما بر اساس تجارب جهانی به هیچ وجه اجرای آن در کوتاه مدت موفقیت آمیز نخواهد بود و اجرای موفق آن نیازمند بکارگیری اقدامات خاص و تامین زیرساخت های مناسب است.

پزشک خانواده

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، افزود: تکمیل زنجیره خدمات در سطوح اول، دوم و سوم باید مورد توجه قرار گیرد البته خوشبختانه به لحاظ سخت افزاری و تکمیل زیربناها طی 5 سال اخیر و بعد از اجرای طرح تحول سلامت در توجه به زیربناها در سطوح دوم و سوم توفیقاتی را داشتیم.

اجرای مناسب طرح پزشک خانواده نیازمند بکارگیری نیروهای با انگیزه به میزان کافی

وی اجرای مناسب طرح پزشک خانواده را نیازمند بکارگیری نیروهای با انگیزه به میزان کافی دانست و گفت: متاسفانه برای اجرای طرح پزشک خانواده با کمبود پزشک عمومی مواجه هستیم این در حالی است که سنگ بنای این طرح پزشکان عمومی و متخصص است.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: البته این کمبودها نباید باعث بی توجهی نسبت به اجرای طرح شود بلکه می توان از امکانات فعلی نیز برای اجرای مطلوب آن بهره برد.

امینی فرد ادامه داد: این طرح همچنان به صورت پایلوت در دو استان مازندران و فارس در حال اجرا بوده و وزارت بهداشت متعهد به اجرای طرح در شهرهای زیر 20 هزار نفر است.

جامعه هنوز اطلاعات مناسبی از طرح پزشک خانواده ندارد

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه تاکنون گزارشی از وضعیت اجرای طرح پزشک خانواده به کمیسیون بهداشت ارائه نشده است، گفت: متاسفانه جامعه و افراد هنوز اطلاعات مناسبی از طرح پزشک خانواده ندارند و در این رابطه فرهنگ سازی مناسب صورت نگرفته و افراد تصور می کنند در اولین نوبت باید پزشک متخصص یا فوق تخصص آنها را ویزیت کند این در حالی است که اگر نیاز بود باید به سطوح بالاتر مراجعه کنند.

وی افزود: از سویی از لحاظ تکنولوژی و نرم افزاری در بسیاری از نقاط کشور در مورد زیربنای لازم به لحاظ شبکه اینترنت کمبودهایی وجود دارد در حالی که اجرای این طرح وابستگی زیادی به شبکه اینترنت به ویژه در روستاها دارد که هنوز در نقاط دورافتاده به اندازه کافی به این مهم توجه نشده است.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، بر ضرورت عزم جدی وزارت بهداشت و معاونت بهداشتی برای اجرای طرح پزشک خانواده تاکید کرد و گفت: از سویی اعتبارات مناسب نیز باید تامین شود؛ متاسفانه در سال گذشته اعتبار ناچیزی یعنی 1000 میلیارد تومان برای طرح پیش بینی شد و هر چند سازمان برنامه و بودجه ادعا می کند در سال جاری از دو محل حدود 2 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته اما متاسفانه این مبلغ نیز اگر اختصاص داده شود به هیچ وجه جوابگو نیست.

امینی فرد اجرای طرح پزشک خانواده را نیازمند عزم جدی مسئولان وزارت بهداشت دانست و گفت: انتظار می رود رویکرد وزارت بهداشت بر این اساس باشد که این طرح را به هر میزان که قابل اجرا است با کیفیت نهادینه کند.

وزیر بهداشت گزارش عملکردی در مورد الزامات برنامه ششم و روند اجرای طرح پزشک خانواده ارائه کند

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه تا زمانی که کارکردهای پزشک خانواده در عمل محقق نشود نتایج مناسبی حاصل نمی شود، ادامه داد: متاسفانه مردم استان های مازندران و فارس نسبت به اجرای ضعیف طرح پزشک خانواده انتقاد دارند و از سویی فرهنگ سازی مناسب را نیز نداریم بنابراین نیاز است وزیر بهداشت در مورد این طرح به صورت شفاف موضع گیری و گزارش عملکردی را  در مورد الزامات برنامه ششم و از سویی روند اجرای  طرح ارائه کند.

وی تلاش قاضی زاده هاشمی وزیر سابق بهداشت در جهت اجرای زیربناها در اجرای پزشک خانواده را ستودنی دانست و گفت: 15 تا 20 سال طول کشید تا طرح پزشک خانواده در کشور انگلیس نهادینه شود بنابراین وزارت بهداشت و درمان با تاکیدات کمیسیون بهداشت و قانون برنامه ششم حرکت در جهت ایجاد زیرساخت های فیزیکی را خوب شروع کرده و باید تداوم یابد و همچنین در ارتباط با تامین نیروی انسانی باید تدابیر ویژه ای اتخاذ شود.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: متاسفانه در حال حاضر برای اجرای طرح با کمبود جدی نیروی انسانی در سطوح مختلف مواجه هستیم و باید در این رابطه چاره اندیشی شود و اگر قرار است خدمتی ارائه شود باید تعریف شده باشد و اگر افرادی بخواهند خارج از این تعریف خدمات دریافت کنند باید الزامات آن که پرداخت از جیب است را بپذیرند اما برای کاهش هزینه ها راهی جز پرونده الکترونیک، ایجاد گلوگاه های لازم برای صرفه جویی منابع و نهادینه کردن پزشک خانواده نداریم./

پایان پیام

خبرنگار: هدی ریسمانچی

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet