پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1388/07/08 09:32:00
سرویس بین الملل

رئیس‌جمهور: روابط ایران و عراق اعتقادی، تاریخی و فرهنگی است

**رئیس‌جمهور روابط ایران و عراق را اعتقادی، تاریخی و فرهنگی دانست و گفت: احساس عاطفی عمیقی که میان دو ملت وجود دارد، سرمایه بزرگی برای اعتلای دو کشور در بخش روابط دوجانبه و منطقه‌ای است.

به‌ گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از واحد مرکزی خبر، آقای احمدی‌نژاد در دیدار رئیس مجلس عراق با اشاره به وجود عقاید، امنیت و منافع مشترک میان ایران و عراق افزود: جمهوری اسلامی ایران امنیت، یکپارچگی و اعتلای عراق را امنیت خود می‌داند و امنیت و پیشرفت ایران و عراق به هم گره خورده است.

وی با تأکید بر اینکه از منظر جهان اسلام نیز وجود ارتباطات عمیق میان دو ملت ایران و عراق بسیار حایز اهمیت است، گفت: دشمنان بیش از صد سال است که با حضور در منطقه تلاش می‌کنند میان ملت‌های اسلامی تفرقه و اختلاف بیندازند و حتی در این راه جنگ به راه انداختند.

رئیس جمهور افزود: آنان حتی رژیم جعلی صهیونیستی را ایجاد کردند که دائماً علیه دولت‌ها و ملت‌های منطقه توطئه ایجاد کنند؛ از این رو کوتاه کردن دست دشمنان مأموریت اصلی همه کشورهای منطقه است.

وی تصریح کرد: امروز باید دست به دست هم بدهیم و در برابر هجوم تاریخی جبهه کفر و استکبار بایستیم.

احمدی نژاد افزود: کشورهای منطقه صدها سال برادرانه بدون اختلاف در کنار هم زندگی کرده‌اند اما دشمنان می‌خواهند فاصله ایجاد کنند.

وی ادامه داد: آنها حتی از اتحاد میان دو کشور اسلامی وحشت دارند؛ بدون تردید ایجاد اتحاد میان کشورهای اسلامی قدرت بزرگی است که می‌تواند دشمنان را برای همیشه از منطقه دور کند.

احمدی‌نژاد گفت: امروز به فضل الهی یک فرصت تاریخی برای کشورهای مستقل ایجاد شده است که باید به خوبی از آن به نفع ملت‌های خود استفاده کنند و آن فرصت، ضعف اساسی جبهه استکبار و زیر سوال رفتن کیان صهیونیسم است.

رئیس‌جمهور با تأکید بر گسترش و تعمیق روابط ایران و عراق در همه زمینه‌ها اظهار داشت: باید پایه‌های ارتباطات برادرانه خود را هر چه بیشتر تقویت کنیم.

رئیس مجلس عراق نیز در این دیدار بر گسترش و استحکام هر چه بیشتر مناسبات و همکاری‌ها میان تهران و بغداد تأکید کرد و گفت: امروز نیازمند ایجاد روابط قوی و صمیمی میان دو کشور بر اساس اصول و مبانی اسلامی و نیز همسایگی هستیم.

ایاد السامرایی افزود: ایجاد چنین روابطی نباید فقط به تلاش دولت‌ها خلاصه شود و در این میان مجالس دو کشور، مردم و سازمان‌های ذی‌ربط نیز می‌توانند نقش بسزایی ایفا کنند.

وی گفت: اگر روابط تهران و بغداد در همه زمینه‌ها تقویت شود، هیچ گروهی قادر نیست در چنین روابطی اخلال ایجاد کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet