هدر موبایل
1397/11/30 03:38:00
سرویس سیاسی
جمالی نوبندگانی:

دیوان لاهه صلاحیت خود را برای رسیدگی به پرونده توقیف دارایی‌های ایران در آمریکا اعلام کرد

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس، گفت: رأی اخیر دیوان لاهه مربوط به اعلام صلاحیت دیوان برای رسیدگی به پرونده ایران درباره پول‌های بلوکه شده بانک مرکزی توسط آمریکا است.
دیوان لاهه صلاحیت خود را برای رسیدگی به پرونده توقیف دارایی‌های ایران در آمریکا اعلام کرد عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس، گفت: رأی اخیر دیوان لاهه مربوط به اعلام صلاحیت دیوان برای رسیدگی به پرونده ایران درباره پول‌های بلوکه شده بانک مرکزی توسط آمریکا است. https://cdn.icana.ir/d/019/201605100633694393.jpg دیوان,لاهه,صلاحیت,خود,را,برای,رسیدگی,به,پرونده,توقیف,دارایی‌های,ایران,در,آمریکا,اعلام,کرد Icana

محمدجواد جمالی‌نوبندگانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در توضیح رأی دیوان بین المللی دادگستری لاهه درباره پرونده توقیف دارایی‌های بانک مرکزی ایران، گفت: دیوان بین‌المللی دادگستری برای پرونده توقیف دارایی‌های بانک مرکزی ایران تشکیل جلسه داد و طبق بررسی شکایت ایران دیوان صلاحیت رسیدگی به این پرونده را اعلام کرد.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: دیوان بین المللی دادگستری لاهه ضمن احراز صلاحیت، اعلام کرد که آمریکا حق مصادره اموال ایران را ندارد، این موافقت برای جمهوری اسلامی بسیار خوب است.

جمالی نوبندگانی افزود: هرچند آمریکا اخیرا از پیمان مودت 1955 با ایران خارج شده اما این شکایت عطف به ماسبق است و دیوان بین المللی دادگستری با استناد به این پیمان شکایت ایران را وارد و صلاحیت رسیدگی به پرونده را اعلام کرده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: آمریکایی‌ها به هیچ حکم بین‌المللی پایبند نیستند اما امثال چنین حکم‌هایی در انزوای بیشتر آمریکا در جامعه بین‌الملل تاثیر خواهد داشت، البته رسیدگی به پرونده ایران در دیوان بیش از یک سال زمان میبرد.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ دیوان عالی آمریکا سال ۲۰۱۵ حکم به مصادره ۱.۷۵ میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه‌ شده ایران داد و قرار شد که این دارایی‌ها به خانواده‌های قربانیان انفجار مقر تفنگداران آمریکایی در بیروت در سال ۱۹۸۳ میلادی پرداخت شود.

گفتنی است؛ دولت جمهوری اسلامی ایران هم دعوایی را علیه ایالات متحده آمریکا به دلیل ضبط و توقیف اموال بانک مرکزی به استناد عهدنامه مودت مورخ ۱۹۵۵ میلادی (۱۳۳۴ شمسی) در دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه مطرح کرد./

پایان پیام

خبرنگار: ریحانه ورزنه

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet