ایام محرم 1398
1397/12/01 17:28:40
سرویس سیاسی
ارزیابی جاسمی از سازوکار مالی اروپا؛

INSTEX باید منجر به ارتقاء روابط گسترده‌تر اقتصادی با ایران شود نه سیاسی‌کاری

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعتقاد دارد کشورهای اروپایی INSTEX را دستمایه سیاسی کاری و طرح مبانی کلی نکنند و برای حفظ و ارتقاء روابط گسترده تر اقتصادی در حوزه‌های مختلف با ایران گام بردارند.
INSTEX باید منجر به ارتقاء روابط گسترده‌تر اقتصادی با ایران شود نه سیاسی‌کاری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعتقاد دارد کشورهای اروپایی INSTEX را دستمایه سیاسی کاری و طرح مبانی کلی نکنند و برای حفظ و ارتقاء روابط گسترده تر اقتصادی در حوزه‌های مختلف با ایران گام بردارند. https://cdn.icana.ir/d/019/122374.jpg INSTEX,باید,منجر,به,ارتقاء,روابط,گسترده‌تر,اقتصادی,با,ایران,شود,نه,سیاسی‌کاری Icana

سیدقاسم جاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اظهارات سفیر آلمان در کشورمان مبنی بر اینکه هدف اینستکس دور زدن تحریم‌های آمریکا نیست، گفت: اروپایی ها تعهد دارند که زمینه خنثی سازی تحریم های یکطرفه و ظالمانه ایالات متحده را فراهم کنند از این رو به هیچ عنوان نباید به سمت فرافکنی گام بردارند.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اروپایی ها قرار بود کانال مالی مستقل SPV را راه انندازی کنند اما پس از وقت کشی و فرصت سوزی های زیاد مسئله INSTEX را مطرح کردند، اظهار کرد: کشورهای اروپایی طرف ایران در برجام باید بدانند که امروزه افکار عمومی دنیا حواسش هست که آمریکا به طور یکجانبه از این قرار داد خارج شد و اکنون هم نوبت اجرای تعهدات آنها است.

قاسم جاسمی

وی در این خصوص، ادامه داد: بنابراین کشورهای اروپایی بجای سیاسی کاری و طرح مبانی کلی در توصیف INSTEX، باید به سمت اجرا این کانال مالی حرکت کنند و در ادامه SPV را هم به نتیجه برسانند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه همگان خاطرشان هست که اروپایی ها در بند هشتم بیانیه پایانی وین تاکید بر حفظ و استمرار کانال‌های موثر مالی برای تعامل با ایران  و البته با حسن نیت و در یک فضای سازنده تاکید کردند، تصریح کرد: تشویق سرمایه‌گذاری‌های بیشتر و حفظ و ارتقاء روابط گسترده تر اقتصادی در حوزه‌های مختلف با ایران از جمله محورهای مذاکرات نشست وزیران خارجه کشورمان و ۱+۴ بوده که اکنون باید توسط اروپا اجرایی شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امیدواریم همانطور که اروپایی ها به طور مستمر با طرح INSTEX از حسن نیت و البته تاکید بر حفظ برجام صحبت می کنند، برای تداوم این توافقنامه نیز اقدام عملی انجام دهند./

خبرنگار ؛ محمدجواد یافتیان

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet