هدر موبایل
1388/07/08 20:03:00
سرویس بین الملل
با حضور لاریجانی و آبراهامیان صورت پذیرفت

یادداشت تفاهم روسای مجلس ایران و ارمنستان

**روسای مجلس ایران و ارمنستان عصر امروز و در مجلس شورای اسلامی یادداشت تفاهم امضا کردند.

به گزارش خانه ملت متن این یادداشت تفاهم به شرح زیر است:

بنا به دعوت رسمی جناب آقای دکتر علی لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و در راستای گسترش و تعمیق مناسبات جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان جناب آقای هویک آبراهامیان، رییس شورای ملی(پارلمان) جمهوری ارمنستاندر راس هیاتی بلند پایه از تاریخ 7 لغایت 8 مهرماه 1388 برابر با 29 لغایت 30 سپتامبر 2009 به جمهوری اسلامی ایران سفر نمود.

در طی این سفر، ایشان علاوه بر دیدار با ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، با ریاست محترم جمهوری و نیز دبیر محترم شورای اعالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت و گو نمود.

در جریان مذاکرات روسای مجالس دو کشور که در جوی دوستانه و با تفاهم انجام شد، طرفین طیف وسیعی از مسائل مورد علاقه در روابط دو جانبه و تحولات منطقه ای و بین المللی را مورد بررسی و تبادل نظر قرار داده و ضمن تاکید بر روابط پایدار فیمابین در چارچوب مراودات دیرینه دو ملت و با در نظر داشت حسن مناسبات در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تمایل خود را برای تحکیم بیش از پیش روابط و تماس های سازنده میان نهادهای تقنینی دو کشور را در این راستا  حائز اهمیت برشمرده و در خصوص مسائل ذیل توافق نمودند:

1. طرفین ضمن تاکید بر تقویت مراودات مردمی و پارلمانی دو کشور به عنوان عامل موثری در تقویت روابط دولت ها، همکاری و فعالیت گروه های دوستی پارلمانی فیمابین و نیز برقراری و تقویت ارتباطات میان کمیسیون های مختلف مجالس دو کشور بویژه کمیسیون های سیاست خارجی و امنیت ملی، اقتصادی، قضایی، آموزشی و فرهنگی و همچنین ارتباط مستمر نمایندگان زن در مجالس دو کشور را در این راستا موثر برشمرده و بدین منظور تبادل دوره ای هیاتهای دو طرف مورد تشویق قرار دادند.

2. طرفین با نظر داشت اهمیت توسعه همکاری های بلندمدت در چارچوب علائق و مشترکات تاریخی و فرهنگی، تسهیلات مناسبات فیمابین در ابعاد مختلف را مهم برشمرده و ضمن تاکید بر نقش مجالس دو کشور در خصوص وضع قوانین مورد نیاز و یا اصلاح قوانین موجود برای تسهیل روند مذاکرات پارلمانی توافق نمودند.طرفین علاقه مندی خود را برای هماهنگی و همکاری مجالس دو کشور در مجامع بین المللی نظیر اتحادیه بین المجالس جهانی با هدف اتخاذ مواضع مشترک در قبال موضوعات مهم بین المللی اعلام داشتند.

4 طرفین همکاری میان مراکز تحقیقاتی مجالس دو کشور را مورد تاکید قرار دادن. در همین راستا مجلس شورای اسلامی اعلام آمادگی نمودتا تحقیقات مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ایران را در زمینه مسائل قانونگذاری و غیره در اختیار مجلس شورای ملی (پارلمان) ارمنستان قرار دهد.

5. با توجه به تجربیات خوب پارلمانی دو کشور، طرفین در خصوص انتقال این تجربیات به یکدیگر و تبادل اطلاعات و توانمندی ها در خصوص تقویت مدیریت پارلمانی و شیوه قانونگذاری و نوسازی آنها از طریق برگزاری نشست های منظم کارشناسی میان مدیران و کارشناسان دو مجلس توافق نمودند.

6. طرفین پیرامون تلاش دو مجلس برای تدوبن قوانین مشابه جهت تسهیل سرمایه گذاری، مراودات مرزی، معاضدت قضایی و همکاری های تجاری و گمرکی توافق نمودند.

7. طرفین ضمن حساس برشمردن تحولات منطقه ای و تبادل نظر پیرامون این تحولات بر تحکیم صلح و ثبات و امنیت در منطقه تاکید کردند.

8. روسای مجالس دو کشور توافق کردند به منظور پیگیری توسعه روند مناسبات پارلمانی و ایجاد نقشی فعال در زمینه گسترش دیپلماسی پارلمانی در چارچوب ابعاد پارلمانی همکاری های بین المللی سالانه یکبار در پایتختهای دوکشور تشکیل جلسه دهند.

این یادداشت تفاهم در دو نسخه به زبان های فارسی و ارمنی که هر دو از اعتبار یکسان برخوردارند تهیه و در تاریخ 8 مهر ماه 1388 برابر با 30 سپتامبر 2009 در تهران به امضا رسید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet