هدر موبایل
1397/12/07 12:58:01
سرویس صحن

تاکید فراکسیون ولایی مجلس برای ماندن ظریف

فراکسیون ولایی مجلس با صدور بیانیه‌ای ضمن انتقاد نسبت به استعفای محمدجواد ظریف تاکید کرده است که تنها گذاشتن روحانی مردانگی سیاسی تلقی نمی‌شود و ظریف باید بماند.
تاکید فراکسیون ولایی مجلس برای ماندن ظریف فراکسیون ولایی مجلس با صدور بیانیه‌ای ضمن انتقاد نسبت به استعفای محمدجواد ظریف تاکید کرده است که تنها گذاشتن روحانی مردانگی سیاسی تلقی نمی‌شود و ظریف باید بماند. https://cdn.icana.ir/d/019/201901106471284077.jpg تاکید,فراکسیون,ولایی,مجلس,برای,ماندن,ظریف Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در حاشیه برگزاری نشست امروز (سه شنبه 7اسفندماه) صحن علنی مجلس، متن بیانیه فراکسیون ولایی که به موضوع استعفای محمدجواد ظریف اشاره داشته در بین خبرنگاران توزیع شد.

متن بیانیه بدین شرح است:

با تبریک ولادت دخت نبی مکرم اسلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها، فراکسیون نمایندگان ولایی لازم می‌داند موارد زیر را برای استحضار ملت ایران اعلام نماید:

دولت جناب آقای روحانی در چند سال گذشته دو اشتباه راهبردی را مرتکب شده است. اولا اشتباه این بود که با بی‌دقتی نسبت به خوی استکباری رژیم آمریکا و رفتارهای خدعه‌آمیز اروپا اکثر انرژی خود را صرف مذاکره و ارتباط با اروپا و آمریکا نمود. در حالی که دستگاه دیپلماسی کشور با محوریت شخص آقای روحانی و پیگیری آقای ظریف برای رسیدن به توافق با اروپا و آمریکا اهتمام می‌ورزید، آمریکا و اروپا در طول این مدت همه خدعه‌های خود را به کار گرفتند که اولا ایران را وادار به متوقف کردن یا به عبارتی تعطیل نمودن صنعت هسته‌ای خود کنند، ثانیا آنها تلاش داشتند آنچه را در جنگ نیابتی در سوریه و عراق و با صرف صدها میلیارد دلار به دست نیاورده بودند از طریق مذاکره با دستگاه دیپلماسی به دست آورند، ثالثا آنها با رفتارهای خدعه‌آمیز به صراحت در پی نابودی قدرت دفاعی و موشکی و توان بازدارندگی ایران بودند.

متاسفانه دولت آقای روحانی در اثر خوش بینی یا به هر دلیل دیگر شش سال وقت کشور را صرف مذاکره بیهوده با آمریکا و اروپا کرد و در این مدت نه تنها دستاوردی از این مذاکرات برای ملت ایران حاصل نشد، بلکه چون همه امور کشور را به مذاکرات و روابط با اروپا و آمریکا موکول کرده بود، زمینه رکود بی‌سابقه تاریخی و اختلال در اقتصاد و معیشت کشور را فراهم ساخت، هزاران کارخانه را به تعطیلی کشاند و ظرفیت‌های داخلی را معطل گذاشت.

دومین اشتباه راهبردی دولت آقای روحانی این بود که مذاکره و رابطه با اروپا و آمریکا را در تعارض با حفظ رابطه با کشورهای فرامنطقه‌ای که در طول ۴۰ سال گذشته شرکای سنتی ایران بوده‌اند، تلقی می‌کرد.

اگر دستگاه دیپلماسی کشور در ۶ سال گذشته یک دهم وقتی که صرف مذاکره و ارتباط مستقیم بی‌نتیجه با غرب کرد، صرف حفظ ارتباطات نقد و موجود با کشورهایی مثل چین و هند و روسیه و کشورهای قفقاز و ۱۵ کشور همسایه ایران می‌کرد، امروز کشور به اینجا نمی‌رسید.

متاسفانه دستگاه دیپلماسی کشور نه تنها حداقل وقت و انرژی را صرف حفظ روابط راهبردی ایران با همسایگان چین و هند و روسیه نکرد، بلکه به صورت سوال‌برانگیزی با بی‌محلی به آنها حتی مدت طولانی از اعزام سفیر به برخی از این کشورها اجتناب می‌کرد.

دو اشتباه فاحش جناب آقای روحانی و ظریف موجب شد دولت آقای روحانی مشمول جمله مشهور «از این جا مانده و از آنجا رانده» شود.

اکنون برای آقا روحانی و به ویژه آقای ظریف دو راه دیگر وجود دارد. یک راه عزت و مردانگی و خدمت به مردم است و آن عبرت‌آموزی از گذشته و اصلاح اشتباهات و تغییر رویکرد و شهامت اعلام آن به مردم است و راه دیگر این است که برای فرار از پاسخگویی با بهانه‌گیری‌های سیاست‌بازانه فقط خود را از این وضعیتی که ساخته‌اند، فراری دهند و مردم و کشور را در شرایط و تنگناهایی که به‌وجود آورده‌اند، رها کنند.

فراکسیون نمایندگان ولایی با اطلاع اختلافاتی که مدتی است بین آقای روحانی با آقای ظریف ایجاد شده است، معتقد است در شرایطی که امروز به وجود آمده است، فرار کردن از میدان پاسخگویی چه به بهانه اختلاف با رئیس جمهور باشد و چه به بهانه فشار مخالفان باشد، از منظر مردم عزت ایجاد نمی‌کند، بلکه آن مسیری که موجب ماندگاری ظریف وعاقبت‌بخیری ایشان می‌شود، عبرت گرفتن از گذشته و اصلاح اشتباهات و استفاده از تجربیات خود برای به روزآمد کردن دستگاه دیپلماسی کشور است و در شرایط سختی فرار کردن از میدان پاسخگویی و تنها گذاشتن روحانی مردانگی سیاسی تلقی نمی‌شود، ظریف باید بماند./

فراکسیون نمایندگان ولایی

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet