هدر اصلی
1397/12/08 07:22:00
سرویس فرهنگی
"سبک زندگی"

اقتصاد بخش خصوصی باید در جامعه حاکم شود

عضو هیئت رییسه کمیسیون عمران مجلس گفت: متاسفانه از تمامی ظرفیت‌های کشور به درستی استفاده نمی‌شود همچنین سیاست‌های اقتصادی نیاز به تعدیل و بازنگری دارد.
اقتصاد بخش خصوصی باید در جامعه حاکم شود عضو هیئت رییسه کمیسیون عمران مجلس گفت: متاسفانه از تمامی ظرفیت‌های کشور به درستی استفاده نمی‌شود همچنین سیاست‌های اقتصادی نیاز به تعدیل و بازنگری دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606104779355879.jpg اقتصاد,بخش,خصوصی,باید,در,جامعه,حاکم,شود Icana

مجید کیان پور در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر سبک زندگی و پرهیز از اشرافی‌گری و تجملات گفت: نباید متفاوت از جامعه باشیم بلکه باید طوری در جامعه قدم برداشت و حرکت کرد که تفاوتی بین شخص و جامعه ایجاد نشود، اگرچه که باید در افکار، تلاش، سازندگی و توسعه منحصر بود اما در سبک زندگی حداکثر باید 30 درصد با یکدیگر متفاوت باشیم مگر اینکه یک طبقه خاص باشیم و اگر اینها در جامعه ایجاد شود، نمی‌پسندم و همیشه تلاش خودم نیز این بوده که سعی کنیم با تمام هموطنانی که در حال مراوده و ارتباطات کاری هستیم، سبک و سیاق زندگیمان تقریبا در یک سطح باشد.

باید سیاست‌گذاری‌های کلان نظام به سمت و سویی حرکت کند که حداقل یک زندگی با کیفیت و متوسطی برای همه آحاد جامعه ایجاد کند

نماینده مردم درود و ازنا در مجلس شورای اسلامی افزود: به نظر بنده درست است که دهک‌های مختلفی در کل سطوح جامعه وجود دارد اما باید سعی کنیم که با قشرهایی مثل طبقه کارمندی، کارگری و یا مهندسی که قرار داریم، تفاوت زیادی نسبت به یکدیگر نداشته باشیم چراکه تفاوت زیاد، باعث می‌شود، انحصارهایی شکل بگیرد که این انحصارها محدودیت می‌آورد و باعث می‌شود آنطور که باید و شاید نتوانیم در جامعه موفق باشیم.

انحصار در تلاش، کوشش و بالندگی برای توسعه بسیار ضروری است

عضو هیئت رییسه کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه انحصار در تلاش، کوشش و بالندگی برای توسعه بسیار ضروری است گفت: اینکه در سبک و سیاق زندگی بخواهیم انحصار ایجاد کنیم و منحصر باشیم را هرگز نمی‌پسندم.

وی با اشاره به نقش دولت در ترویج سبک زندگی تصریح کرد: باید سیاست‌گذاری‌های کلان نظام به سمت و سویی حرکت کند که حداقل یک زندگی با کیفیت و متوسطی برای همه آحاد جامعه ایجاد کند و از فقیر شدن مردم جلوگیری کند و کاری نکند که اغنیا غنی‌تر شوند. باید کاری کرد که کیفیت زندگی مردم به صورت عام ارتقا داده شود. اینکه به گونه‌ای عمل کنیم که یک قشری مرفه‌تر شوند و نیازمندانی که نیازشان به کمیته امداد و سازمان‌های بهزیستی بیشتر شود را نمی‌پسندم.

متاسفانه بخش خصوصی را توانمند نکردیم

کیانپور اظهار داشت: باید تلاش کنیم تا تمام اقشار جامعه توانمند و کارآفرین باشند و کارایی و بهره‌وری کاری در زندگی کاری و شخصیشان به حدی برسد که بتوانیم یک بخش خصوصی قدرتمندی را توسط مردم ایجاد کنیم و بخش خصوصی به معنای واقعی داشته باشیم.

دولت همچنان بخش خصوصی را رقیب خود می‌داند

وی با انتقاد از اینکه متاسفانه نتوانستیم بخش خصوصی را توانمند کنیم گفت: دولت بخش خصوصی را همچنان رقیب خود می‌داند و به همین دلیل همه مردم ترجیح می‌دهند که کارمند شوند و از امکانات دولتی استفاده کنند. هیچ کسی در تلاش برای ایجاد سبک و سیاقی نیست تا آن ظرفیت‌های خدادادی را که خدا در وجودش قرار داده، شکوفا کند. اگر تلاش کنیم و کارمان را به سمت و سویی حرکت دهیم تا از ظرفیت‌ها و شایستگی‌های همه جامعه استفاده کنیم و دولت نیز به گونه‌ای زمینه را بسترسازی کند که اقتصاد دولتی کنار رود و اقتصاد بخش خصوصی حاکم شود، می‌توانیم سبک و سیاق زندگی مردم را با آن کارآفرینی و اشتغال پایدار بالا ببریم و با بالابردن سطح درآمد متوسط خانوار به رونق اقتصادی کمک کنیم و رکود اقتصادی از بین برود و تلاش کنیم تا رشد ناخالص ملی را داشته باشیم.

باید از تمام ظرفیت‌ها در کشور استفاده کنیم

وی افزود: اگر به دنبال تمامی موارد ذکر شده باشیم، تازه به منویات مقام معظم رهبری می‌رسیم که همان اقتصاد مقاومتی است، بنابراین باید تلاش کنیم تا از ظرفیت‌های کشوری که بر اساس گفته‌ها بین 7 تا 9 درصد منابع دنیا را در اختیار دارد استفاده کنیم اما شایسته نیست که با این منابع بخواهیم در تنگنا زندگی کنیم و انحصار برای یک طبقه خاص ایجاد شود و اشرافی‌گری رواج پیدا کند. در کنار آن باید تلاش کنیم تا سطح جامعه به طور کل ارتقا پیدا کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: اگر روزی را در کشور ببینیم که یک نفر محتاج کمیته امداد نباشد آن روز، روز شادی و جشن ملی ما است چراکه کمک کردیم که همه جامعه روی پای خود بایستد و توانمند باشد. باید افرادی که الان نیاز به کمیته امداد دارند را حمایت کنیم و توانمند شوند و سبک و سیاق خاص خود را داشته باشند و نیازی به کمیته امداد نداشته باشند.

سیاست‌های اقتصادی را باید تعدیل و بازنگری کنیم

نماینده مردم  درود و ازنا در مجلس با تاکید بر اینکه باید اصلاحات اقتصادی را محکم و با شجاعت انجام دهیم تصریح کرد: باید آن قسمت‌هایی که نیاز به جراحی اقتصادی دارد، جراحی کنیم و در کنار آن سیاست‌های اقتصادی را بازنگری و تعدیل کنیم و تلاش کنیم که کشور را بر مبنای اقتصاد مقاومتی که دیدگاهش به سمت و سوی تقویت بخش خصوصی و مرفه کردن سطح کل جامعه و پیاده کردن استانداردهای جهانی و افزایش کیفیت زندگی مردم باشد سوق دهیم. بنابراین اگر با تلاش از ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کنیم، قطع به یقین توفیقات بسیاری برای نظام و کشور خواهیم داشت.

وی بیان داشت: اگر این موارد رعایت شود، دیگر کسی به فکر مهاجرت نخواهد افتاد. متاسفانه در حال حاضر از تمام ظرفیت‌ها استفاده نمی‌کنیم چراکه  مهندس و دکتر را پرورش می‌دهیم و به مرحله بار دادن که می‌رسد و باید از دانش آن بهره‌وری داشته باشیم، می‌بینیم که به فکر مهاجرت افتاده است چراکه نتوانستیم از ظرفیت‌های لازم استفاده کنیم. باید به سمت و سویی حرکت کنیم تا از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم و فضا را باز کنیم و تلاش کنیم تا منویات مقام معظم رهبری به مرحله اجرا، بهره‌وری و بهره‌برداری کامل برسد و بتوانیم GDP کشور را افزایش دهیم و بتوانیم یک توفیق خوبی داشته باشیم.

اصلاحات اقتصادی را جدی‌تر بگیریم

عضو هیئت رییسه کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه اگر این موارد را رعایت نکنیم، قطعا اغنیا قوی‌تر و اشرافی‌گری تقویت خواهند شد تصریح کرد: در این صورت جامعه متوسط به پایین به سمت فقیرتر شدن پیش می‌رود و باید کمک کنیم تا اصلاحات اقتصادی را بسیار محکم و جراحی اقتصادی لازم را انجام دهیم و آن یارانه‌های پنهان و پول پخش کردن‌هایی که می‌دهیم معتقدم به جای اینکه تولید ثروت کنیم، مردم را به سمت فقیرتر شدن سوق می‌دهیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet