خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1397/12/09 11:01:00
سرویس فرهنگی
"سبک زندگی"

اخلاقیات در جامعه کمرنگ شده است

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: امروز نیاز جامعه به راستگویی، صداقت و پاکی در زندگی، کار و برخورد با جامعه است اما متاسفانه جامعه به سمت و سویی کشیده شده که اخلاقیات کمی خدشه‌دار شده است.
اخلاقیات در جامعه کمرنگ شده است عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: امروز نیاز جامعه به راستگویی، صداقت و پاکی در زندگی، کار و برخورد با جامعه است اما متاسفانه جامعه به سمت و سویی کشیده شده که اخلاقیات کمی خدشه‌دار شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201605104180797126.jpg اخلاقیات,در,جامعه,کمرنگ,شده,است Icana

احمد مرادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر سبک زندگی و پرهیز از اشرافی‌گری گفت: در کشوری مثل ایران اسلامی زندگی می‌کنیم و حکومت اسلامی بر آن حاکم است. همه مردم این آگاهی و شعور را دارند که سبک زندگی را با الگوگیری از دین مبین اسلام که کامل و جامع است و همه موضوعات در آن برای زندگی، آینده خوب و داشتن فرزندانی درست آمده است، دنبال کنند.

در اقتصاد مقاومتی باید ابتدا از خودمان شروع کنیم که قناعت داشته باشیم تا زندگی کم مصرفی برای خود تعریف کنیم

توجه به سبک زندگی باعث کم شدن ناهنجاری‌های اجتماعی می‌شود

نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی‌‍‌آباد و خمیر در مجلس شورای اسلامی افزود: مقام معظم رهبری تاکید فراوانی برای آرامش و آسایش خانواده‌ها دارند. در وهله اول در هر جایی که زندگی می‌کنیم از خانواده که کوچکترین عنصر جامعه است و با زن و مرد آغاز می‌شود زندگی را آغاز می‌کنیم و اگر مادران، همسران و فرزندان خانواده توجه به سبک زندگی دینی و اسلامی داشته باشند، قطعا از بسیاری از ناهنجاری‌ها و مشکلات اجتماعی و فرهنگی در جامعه می‌کاهد.

اخلاقیات در جامعه خدشه‌دار شده است

وی با بیان اینکه چنانچه خانواده درست شکل بگیرد، قطعا جامعه نیز می‌تواند این شکل‌گیری را به خوبی دنبال کند تصریح کرد: زندگی و مسیر خوبی به دنبال این شکل‌گیری درست ایجاد می‌شود. باید در وهله اول سبک زندگی اسلامی را مدنظر داشته باشیم و به اخلاقیات توجه بسیاری کنیم چراکه امروز نیاز جامعه به راستگویی، صداقت و پاکی در زندگی، کار و برخورد با جامعه است اما متاسفانه جامعه به سمت و سویی کشیده شده که اخلاقیات کمی خدشه‌دار شده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس بیان کرد: هر کدام از افراد جامعه اعم از روحانیت، مردم عادی و مسئولان باید ببینند که کجای کار در زندگی اشکال پیدا کرده و آن را برطرف کنیم تا جامعه‌ای عاری از خشونت، بداخلاقی، غیبت و بسیاری از مسائل و مشکلاتی که در شان دین مبین اسلام نیست داشته باشیم و به عنوان یک مسلمان جایگاه خود را پیدا کنیم.

وی ادامه داد: وجدان مبحث مهم دیگری است که اگرچه کاری با دین ندارد و هر انسانی باید این نوع از اخلاقیات را در درون خود ببیند و باید این مسئله را دنبال کنیم و یک مسیر خوبی را برای زندگی خود تعریف کنیم.

عضو مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس در پاسخ به این سوال که در شرایط تحریم چگونه باید سبک زندگی اسلامی داشته باشیم، تصریح کرد: شرایط اقتصادی بسیار مهم است حتی در قرآن نیز تاکید شده که باید صرفه‌جویی کرده و حرص و ولع نداشته باشیم حتی باید به هم نوع خود کمک کنیم. در جامعه خیرین پیشتاز هستند و خوب هم کمک می‌کنند اما در بحث مقابله با تحریم و اقتصاد مقاومتی باید ابتدا از خودمان شروع کنیم که قناعت داشته باشیم تا زندگی کم مصرفی برای خود تعریف کنیم.

دوری از حرص، زندگی اقتصادی پویا و با دوامی به ارمغان می‌آورد

مرادی با بیان اینکه اگرچه می‌دانیم که مشکلات اقتصادی شدیدی وجود دارد و زیبنده مردم نیست تصریح کرد: صرفه‌جویی و جلوگیری از اسراف در دین تاکید شده است و سخنان مقام معظم رهبری نیز بر این موضوع تاکید دارد. از قدیم نیز اصطلاحی وجود دارد مبنی بر اینکه کم بخور همیشه بخور. بنابراین باید همیشه در زندگی به گونه‌ای باشیم تا به دور از هیچ واهمه و حرص و ولعی زندگی کنیم و تصمیم عاقلانه‌ای بگیریم تا زندگی اقتصادی پویا و با دوامی داشته باشیم. حتی نیاکان ما نیز بدون اینکه تحصیلات داشته باشند اما این مسائل را رعایت می‌کردند و آرامش داشتند.

دولت در وهله اول باید خود را اصلاح کند

عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به نقش دولت در زمینه ترویج سبک زندگی اسلامی اظهار داشت: دولت در ابتدا وظیفه دارد تا خود را اصلاح کند. زمانی که یک مسئول دولتی با یک تشریفات خاصی بین مردم  و ماموریت می‌روند، این می‌تواند الگوی بسیار بدی برای جامعه به ویژه جوانان باشد. این موضوع از رئیس جمهور گرفته تا وزیر و معاونان، استانداران؛ بخشداران و نمایندگان صدق می‌کند. باید به آنچه که می‌گوییم عمل کنیم.

وی ادامه داد: آموزش و پرورش نیز در این زمینه بسیار موثر است چراکه تعلیم و تربیت 2 بال موثری هستند که خمیر مایه جامعه از این‌ها است که می‌تواند فرزندان را به خوبی شکل داده، نوآوری و هدایت شوند. بنابراین آموزش و پرورش می‌توانند بسیار موثر باشند. این را باید به عنوان یک اصل بپذیریم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet