هدر موبایل
1388/07/09 13:32:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در نشست مشترک با رئیس مجلس ملی عراق

ایران‌همواره ازرونددموکراسی‌درعراق‌حمایت کرده است

**در نشست مشترک روسای مجلس ایران و عراق طرفین بر گسترش روابط پارلمانی و حل مسائل بجامانده از جنگ تاکید کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت،علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که ما کشور عراق را همواره به عنوان یک دوست در کنار خود می‌بینیم  اظهار داشت: ملت ایران در شرایط سخت دیکتاتوری صدام در این کشور و اشغال عراق توسط نیروهای آمریکایی همیشه در کنار مردم عراق بوده است.

وی افزود: البته این موضوع به نزدیکی فکری و همگرایی بین دو ملت برمی‌گردد.

رییس مجلس اظهار داشت: شرایط فعلی فرصت بسیار مناسبی را برای همکاری به ویژه در سطح پارلمانی فراهم کرده تا بتوانیم سطح روابط را گسترش دهیم.

وی با اشاره به سفر "ایاد السامرایی" رییس مجلس ملی عراق و هیات همراه به ایران اظهار داشت: این سفر فرصتی را فراهم کرد تا کمیسیون‌های مجلس بتوانند با یکدیگر ارتباط بگیرند و گروه دوستی ایران و عراق نیز نقطه نظرات خود را در ارتباط با مباحث سیاسی و پارلمانی مطرح کنند.

رییس مجلس با اشاره به مذاکرات صورت گرفته با مقامات عراقی اظهار داشت: سفر هیات پارلمانی عراق به ریاست آقای السامرایی فرصتی را مطرح کرد تا بتوانیم در زمینه همکاری متقابل برای بهبود روابط و شرایط امنیتی منطقه و این که کمک کننیم که ترورسیت‌هایی مثل منافقین در منطقه حضور نداشته باشند همکاری لازم صورت گیرد.

وی همچنین سفر رییس مجلس ملی عراق را به ایران را زمینه‌ایی برای گسترش روابط و همکاریهای اقتصادی و افزایش ظرفیت سرمایه‌گذاری عنوان کرد.

لاریجانی افزود: در مذاکرات صورت گرفته همچنین در خصوص مسائله حقوق مربوط دو کشور و مسائل مرزی و موضوعاتی که به ایجاد کمیته‌ای برای انتقال "آب" منجرب شد صحبت کنیم و به توافقاتی برسیم.

رییس مجلس همچنین از دستیابی به توافقات طرفین برای حضور مردم ایران در عراق و عراقی‌ها در ایران و فراهم کردن تسهیلاتی برای زائران خبر داد.

وی افزود: از دیگر موضوعات مورد بحث مسئله آلودگی هوا و غبارهای پراکنده در فضای دو کشور بود که در این خصوص نیز مباحثی صورت گرفت و به راه حل هایی رسیدیم.

رییس مجلس سفر السامرایی به ایران را بسیار مهم ارزیابی کرد و ابراز امیدواری کرد که تاثیر این روابط در آینده‌ایی نزدیک را شاهد باشیم.

این گزارش می افزاید:ایاد السامرایی نیز در این نشست مشترک مطبوعاتی اظهار داشت: قبل از هر چیز سپاس و شکرگذاری خود را از آقای لاریجانی به خاطر دعوت کریمانه‌ای که از ما انجام دادند اعلام می کنم،  این دیدار فرصت ارزنده‌ای برای گفتگو بین دو مجلس بود در حقیقت این هیات زمانی که وارد جمهوری اسلامی ایران شد حامل بسیاری از مسائل عراق بود.

وی افزود: ما از طریق کمیته‌های مشترک به توافق رسیدیم تا مسائل به شکل بهینه ای بین طرفین حل شود،امیدواریم روند بهبود روابط ادامه یابد.

رئیس مجلس ملی عراق خاطر نشان کرد: طرف عراقی مطالب مورد نظرش را در مورد جنوب عراق و نحوه استفاده از آبراههاو مسائل اقتصادی را مطرح کرد و مقرر شد اگر احیاناً در مورد اسراء ،مفقودین و زندانیانی که احیانا در عراق و ایران وجود دارند مسائل به صورت انسانی و دئستانه حل شود.

وی همچنین از توافق در مورد نقطه گذاری مرزها علی‌رغم وجود مین‌ در منطقه خبر دادو افزود:همچنین مقرر شد در اروند رود بتوانیم آب‌راه برای کشتیرانی و دریایی آماده شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet