هدر موبایل
1397/12/11 07:03:11
سرویس فرهنگی
کوچکی‌نژاد با انتقاد از غیبت مهارت‌آموزی در مدارس:

آموزش و پرورش راحت‌ترین راه آموزشی را انتخاب کرده است

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است اینکه صرفا مطالب علمی بیش از حدی به دانش‌آموز منتقل شود بدون آنکه او مهارتی بیاموزد، راحت‌ترین راه است و آموزش و پرورش همین راه را انتخاب کرده است.
آموزش و پرورش راحت‌ترین راه آموزشی را انتخاب کرده است نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است اینکه صرفا مطالب علمی بیش از حدی به دانش‌آموز منتقل شود بدون آنکه او مهارتی بیاموزد، راحت‌ترین راه است و آموزش و پرورش همین راه را انتخاب کرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201803108745509303.jpg آموزش,و,پرورش,راحت‌ترین,راه,آموزشی,را,انتخاب,کرده,است Icana

جبار کوچکی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت به انباشت مطالب علمی در نظام آموزشی کشور اشاره کرد و گفت: روش آموزش در کشور دارای مشکل است؛ انتقال مدام و انباشت مطالب علمی در دانش‌آموزان مشکلی را حل نمی‌کند بلکه در صورتی موثر است که آن را به صورت مهارتی به کار گیرند ولی متاسفانه آموزش روش‌های مهارتی در مدارس ما بسیار ضعیف است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، نبود امکانات مورد نیاز در مدارس را دلیل دیگر این موضوع دانست و افزود: دانش‌آموز باید به محیط‌های کارگاهی و عملی تردد داشته باشد و برای این کار نیاز به سرویس‌های مطمئن برای رفت و آمد دارد؛ البته آموزش و پرورش باید با دیگر محیط‌ها هماهنگی صورت دهد یا آنکه امکانات و تجهیزات را داخل واحدهای آموزشی بیاورد.

تربیت دانش‌آموز و دانشجوی ماهر لازم است؛ نه فقط توانمند ذهنی

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: آموزش و پرورش ما راحت‌ترین راه را انتخاب کرده است؛ منابع آموزشی بیش از حدی به دانش‌آموزان منتقل شده و به همین دلیل دانش‌آموزی که با دیپلم فارغ‌التحصیل می‌شود، هیچ مهارتی بلد نیست.

وی با اشاره به اینکه در قانون برنامه پنجم مقرر شده بود که حداقل یک مهارت به دانش‌آموزان آموزش داده شود، ادامه داد: در قانون برنامه ششم نیز تاکید بر همین است و دانشگاه‌های نسل سوم هم بر دانشجوی مهارتی تمرکز دارند که توانمندی عملی داشته باشد و نه فقط ذهنی.

کوچکی‌نژاد با اشاره به اینکه حصول این امر نیازمند امکانات و اعتبارات است، افزود: 96 درصد منابع آموزش و پرورش در بخش حقوق و دستمزد صرف می‌شود و مابقی نیز برای بخش سایر و اضافه کار و حق الزحمه؛ باید منابع بودجه‌ای آموزش و پرورش را تغییر داد، در غیر این صورت مساله حل نخواهد شد.

دستگاه‌ها ملزم به همکاری با آموزش و پرورش شوند

این نماینده مجلس، اساسی‌ترین مساله در حصول این اهداف را اختصاص بودجه و لزوم اصلاح قانون دانست و توضیح داد: باید همه دستگاه‌ها ملزم شوند به آموزش و پرورش خدمات و امکانات دهند تا دانش‌آموز وارد محیطی شود که امکانات برای او آماده است.

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: اگر منابع وزارت آموزش و پرورش به گونه‌ای زیاد شود که بتواند کارگاه و تجهیزات خود در مدارس را فعالتر کند، دانش‌آموزان مهارتی تربیت خواهند شد که پس از گرفتن حتی مدرک دیپلم به جای کارجو، کارآفرین خواهند بود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet