ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)
1397/12/12 09:03:22
سرویس فرهنگی
"سبک زندگی"

تجمل‌گرایی، فشار روانی در جامعه ایجاد می‌کند

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس  گفت: تجمل‌گرایی فشار مضاعفی بر دولت تحمیل می‌کند بنابراین باعث می‌شود تا دولت هزینه‌های اصلی را که باید برای درمان، بهداشت و تغذیه جامعه تقبل کند، مجبور می‌شود که بخش عمده ای از این منابع را به سمت تشریفات ببرد در نتیجه شاهد واردات اجناس لوکس در کشور هستیم.
تجمل‌گرایی، فشار روانی در جامعه ایجاد می‌کند عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس  گفت: تجمل‌گرایی فشار مضاعفی بر دولت تحمیل می‌کند بنابراین باعث می‌شود تا دولت هزینه‌های اصلی را که باید برای درمان، بهداشت و تغذیه جامعه تقبل کند، مجبور می‌شود که بخش عمده ای از این منابع را به سمت تشریفات ببرد در نتیجه شاهد واردات اجناس لوکس در کشور هستیم. https://cdn.icana.ir/d/019/201711105948399313.jpg تجمل‌گرایی،,فشار,روانی,در,جامعه,ایجاد,می‌کند Icana

فرهاد فلاحتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر سبک زندگی و پرهیز از اشرافی‌گری گفت: بخش عمده‌ای از مشکلاتی که در کشور داریم، به نوع نگاه ما ایرانیان به زندگی برمی‌گردد و متاسفانه غفلتی که از این نوع زندگی یعنی سبک زندگی ایرانی اسلامی داشتیم، منجر به هدر رفت بسیاری از هزینه‌ها شده است و تقریبا می‌توان گفت که ایران به لحاظ شاخص‌های زندگی در مصرف، بالاترین است.

سخنان رهبر انقلاب یک تذکر جدی است و همه باید به این توصیه‌ها توجه کنیم چراکه یک امر فرهنگی است

نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در مصرف آب، برق، گاز و هزینه‌های مازاد زندگی به گونه‌ای عمل کردیم که زندگی را برای خود گران کردیم و به همین دلیل نگرشی که به نوع زندگی افراد متمول‌تر داریم این است که به سمت بالاتری پیش می‌روند و افرادی که در طبقات پایین‌تر هستند و منابع درآمدی پایینی دارند، به دنبال تقلیدی از زندگی بالا دستی هستند و زندگی را بر خود بسیار سخت می‌گیرند.

با داشتن بیشترین منابع و تولید، کمترین بهره‌وری را در زندگی داریم

وی افزود: ابزاری که در منزل استفاده می‌کنیم و یا وسیله‌هایی که شاید گاهی در زندگی استفاده شود را دپو می‌کنیم و حتی در شیوه دکوراسیون و یا ابزاری که در پذیرایی استفاده می‌کنیم و یا لوسترها به گونه‌ای عمل کردیم که سرجمع اینها باعث می‌شود، منابعی که باید در سطح کشور به سمت تعالی پیش رود، به سمتی می‌رود که هدر رفت منابع داریم و با داشتن بیشترین منابع و تولید متاسفانه کمترین بهره‌وری را در زندگی داریم. همیشه نیز نگاه‌های اکثر ایرانیان این است که خود را فقیر و مشکل‌دار جلوه داده و تصور می‌کنیم.

پرهیز از اسراف و تبذیر جزء نشانه‌های یک مومن قلمداد می‌شود

فلاحتی با بیان اینکه در فرهنگ اهل بیت، تعالیم اسلامی و شیوه گذشتگان ما نشان می‌دهد که قناعت یک بخش عمده زندگی بوده تصریح کرد: پرهیز از اسراف و تبذیر جزء نشانه‌های یک مومن قلمداد می‌شود؛ نظام ما یک نظام اسلامی است حتی آیات و روایات و احادیثی که داریم گویای این مطلب است. به نظر بنده هر میزانی که از این مسیر فاصله گرفتیم، از اصل نظام و آرمان‌های آن  فاصله می‌گیریم حالا تفاوتی ندارد که در سطح عالی کشور که زندگی اشرافی مسئولان باشد و یا افرادی که منابع درآمدی بسیاری دارند و یا در سطح عادی جامعه که به سمت اسراف و تبذیر سوق پیدا می‌کند. پس تفاوتی وجود ندارد چراکه اسراف همان اسراف است و تبذیر همان است و هر 2 از نظر تعالیم اسلامی به شدت نهی شده است.

در برابر آیندگان کشور مسئول هستیم

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس  اظهار داشت: به نظر می‌رسد که سخنان رهبر انقلاب در این زمینه یک تذکر جدی هم برای اینکه در برابر آیندگان این کشور مسئول هستیم و حق نداریم منابع را هدر دهیم است و هم اینکه یک تذکر ولایی معنوی برای ما است که تابع ولایت هستیم و باید به سمتی که اسلام خواسته حرکت کنیم. به همین دلیل کمتر خانواده‌ای وجود دارد که خود را دور از این موارد ببیند. همه نیاز داریم به این توصیه‌ها توجه کنیم و خیلی هم دستورالعملی، بخشنامه‌ای و قانونی نیست بلکه یک امر فرهنگی است که همه باید خود را ملزم بدانند.

مسئولان باید بیشتر از بقیه از اسراف دوری کنند

فلاحتی با اشاره به اینکه کسانی که در کشور مسئولیت دارند باید بیشتر و قوی‌تر به پرهیز از اسراف و سبک زندگی اسلامی ملزم شوند، گفت: این باعث می‌شود تا پایین دستی‌ها زمانی که به آنها نگاه می‌کنند، تصمیم به همسان کردن خود داشته باشند و به سمتی بروند که در یک بازه زمانی کوتاه اشرافی‌گری یک امر تقبیح شده باشد نه اینکه یک امر آرمانی برای آنها قلمداد شود.

وابستگی به تجملات باعث شده نتوانیم از آن بگذریم

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پاسخ به این سوال که سبک زندگی در شرایط تحریم باید چگونه باشد اظهار داشت: اگر جلوگیری از اسراف و تبذیر را در زندگی جدی بگیریم، مسائل دیگر برای ما مشکلی ایجاد نمی‌کند. در دهه اول و دوم انقلاب، فشار جنگ، مشکلات اقتصادی و کمبود تولیدات داخلی نسبت به شرایط امروز بسیار بدتر بود. در آن زمان به ویژه در شهرستان‌ها به خوبی زندگی می‌کردیم. امروز انقدر خود را به تجملات وابسته کردیم که از آنها نمی‌توانیم بگذریم.

بخش غالب جامعه که سطح متوسط را تشکیل می دهند، متاسفانه به نوعی درگیر تجملات شده اند

وی ادامه داد: امروز حداقل 50 درصد از خانواده‌ها به نحوی زندگی می‌کنند که 50 درصد زندگی آنها به نحوی است که به سمت تجملات سوق داده می‌شود. خیلی از اینها ضرورت زندگی نیست بلکه ضرورت زندگی در حداقل‌هایی است که خودمان می‌دانیم. بحث‌های درمانی و آموزشی ما یک ضرورت است و حاکمیت نیز مجبور به تامین آن است اما نکته اینجاست که مازاد آن در خواسته‌های ما است.

فلاحتی تصریح کرد: مصادیق فراوانی را می‌توان در زندگی داشته باشیم. اگر امروز یک نظرسنجی برای جهیزیه داشته باشیم می‌بینیم که لیست جهیزیه در محروم‌ترین نقاط کشور با آنچه که در تهران در یک خانواده متمول می‌بینیم یکسان است. یعنی تمام اینها مورد انتظار است در صورتی که بسیاری از این موارد اصلا کاربردی در زندگی ندارد. اکثرا طبق مراجعاتی که به دفاتر ما دارند می‌پرسند که برای جهیزیه چقدر باید هزینه کنیم و خود نیز رقم بالای 60 میلیون را پیشنهاد می‌دهند و اگر به لیست نگاه کنیم موارد غیر ضروری مثل ساندویچ‌ساز و یا قهوه‌جوش وجود دارد و این در حالی است که  این لیست برای فردی است که در یک روستای مرزی زندگی می‌کند.

تجمل‌گرایی تبعات فراوانی برای خانواده‌ها دارد

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس  تاکید کرد: متاسفانه تجمل وارد زندگی شده و فشار بسیاری را بر مردم وارد می‌کند و به بهداشت روانی ضربه خواهد زد حتی تبعات فراوانی برای خانواده‌ها دارد. جدایی و طلاق، نفرت و مشکلاتی که در زندگی ایجاد می‌شود ناشی از همین اشرافی‌گری است. کسی که شاغل می‌شود، با یک حقوق پایین‌تر می‌بیند که نمی‌تواند زندگی را تامین کند و این با کسی که زندگی را به سمت و سویی می‌برد که برای حداقل‌های زندگی مانده است متفاوت است. ما بخشی از جامعه را داریم که با حقوق کارگری زندگی می‌کند و باید اجاره دهد، نان شب را تامین کند و هزینه تحصیل فرزندان را نیز بپردازد.

در مواردی مشاهده می‌شود که لیست جهیزیه در محروم‌ترین نقاط کشور با آنچه که در تهران در یک خانواده متمول می‌بینیم یکسان است

وی افزود: بخش غالب جامعه که سطح متوسط را تشکیل می‌دهند، متاسفانه به نوعی درگیر تجملات شده‌اند که این نشان دهنده اشرافی‌گری در جامعه در حد نازل‌تری است و ضربه آن را می‌بینیم و در دهه 50 انقلاب شاهد این هستیم که این مسائل در حال کمرنگ شدن است و فشارهای اقتصادی که تحمل می‌کنیم به بخشی از این قضایا برمی‌گردد. هزینه‌های مضاعفی که در زندگی برای خود ایجاد کردیم، از ساخت دکوراسیون منازل تا هزینه‌های گران برای تفریح، در سطح جامعه عمومیت پیدا کرده است.

اشرافی‌گری فشار مضاعفی بر دولت تحمیل می‌کند

فلاحتی گفت: آن طبقه‌ای که ندارند، تحقیر می‌شوند و آن طبقه اشرافی به سمت تجمل سوق پیدا می‌کنند و آن طبقه متوسط که اکثر جامعه را تشکیل می‌دهد، می خواهند خود را به طبقه بالاتر برسانند و در نتیجه فشار مضاعفی بر دولت تحمیل می‌شود که  باعث می‌شود تا هزینه های اصلی را که باید برای درمان، بهداشت و تغذیه جامعه تقبل کند، مجبور می‌شود که بخش عمده‌ای از این منابع را به سمت تشریفات ببرد در نتیجه شاهد واردات اجناس لوکس در کشور هستیم درصورتی‌که کشور تحت فشار اقتصادی است اما گمرک مملو از ماشین‌های لوکسی است که یک طبقه خاصی از جامعه آنها را نیاز دارند.

 نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یک طبقه خاصی از جامعه نیز خواهان ماشین‌های لوکس با هر قیمتی که بالاتر می رود هستند تصریح کرد: عملا یک چرخ باطلی ایجاد می‌شود که همگی احساس نیاز می‌کنیم و دائم هم در حال غر زدن هستیم یعنی زمانی که پراید 30 میلیون است غر می‌زنیم زمانی هم که 50 میلیون شده باز غر می‌زنیم اما در عین حال همه ثبت نام می کنیم.

غفلت از توصیه‌های رهبری باعث می‌شود در دام دشمن بیفتیم

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با ابراز تاسف از اینکه این یک چرخه معیوب فرهنگی است که در جامعه ایجاد شده تصریح کرد: ضرورت توجه به آن بسیار زیاد است و توجه کردن مقام معظم رهبری به این موضوع نیز یک توجه عمیق و با شناخت و مدبرانه‌ای است که اگر از آن غفلت شود، دامی از طرف دشمن خواهد بود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet