هدر موبایل
1397/12/12 09:12:06
سرویس اجتماعی
روز گذشته انجام شد:

ارتقاء تعامل مرکز تحقیقات اسلامی و معاونت نظارت مجلس برای تقویت حوزه نظارت

نشست مسئولان مرکز تحقیقات اسلامی مجلس و معاونت نظارت مجلس به منظور تعامل بیشتر در جهت ارتقاء حوزه نظارت برگزار شد.
ارتقاء تعامل مرکز تحقیقات اسلامی و معاونت نظارت مجلس برای تقویت حوزه نظارت نشست مسئولان مرکز تحقیقات اسلامی مجلس و معاونت نظارت مجلس به منظور تعامل بیشتر در جهت ارتقاء حوزه نظارت برگزار شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201903102718331976.jpg ارتقاء,تعامل,مرکز,تحقیقات,اسلامی,و,معاونت,نظارت,مجلس,برای,تقویت,حوزه,نظارت Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، روز گذشته (شنبه 11اسفندماه) آقایان مبلغی رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس و اسدالهی معاون نظارت مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار که به مدت ۲ ساعت بطول انجامید، طرفین ضمن تأکید بر تقویت بعد نظارتی مجلس، خواستار گسترش همکاری‌های موجود شدند.

ارزیابی اجرای قوانین در دستور کار معاونت نظارت مجلس قرار گرفت

غلامرضا اسدالهی با بیان اینکه معاونت نظارت مجلس بر اساس نظر مقام معظم رهبری و با دستور دکتر لاریجانی در دوره هشتم مجلس تشکیل و شروع به کار کرد، گفت: تقنین و نظارت دو بال مجلس برای حاکمیت قانون بر جامعه است.

وی با بیان اینکه بخش قابل ملاحظه ای از قوانین مصوب، رها شده و اجرائی نمی‌شوند، افزود: تمام تلاش ما استخراج احکام اجرائی از قوانین، یادآوری و تذکر اجرای آن به دستگاه های اجرائی و نظارت بر حسن اجرای آنها است.

معاون نظارت مجلس در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه نحوه اجرای قوانین هم نیازمند بررسی و مداقه است، اظهار کرد: به دلیل اهمیت این موضوع ما اداره‌ای بنام ارزیابی اجرای قوانین» تشکیل و آن را مسئول پیگیری نحوه اجرای قوانین و ارزیابی آن توسط دستگاههای اجرائی کشور، کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: آسیب‌شناسی ابزارهای نظارتی 9 دوره قبلی فعالیت مجلس شورای اسلامی (تحقیق و تفحص، سوال، استیضاح) یکی دیگر از اقدامات معاونت نظارت مجلس است که به بینش خوب مجلس و دستگاه‌های اجرائی برای رفع نقایص عملکردی خود کمک می‌کند.

اسدالهی تاکید کرد: با وجود حدود ۸۰ شورا، مجمع و هیئت که نمایندگان ناظر در آنها حضور دارند، پیگیری موضوعات مطروحه در این نهادها از دیگر کارهای این معاونت است.

وی افزود: معاونت نظارت تلاش دارد تا با تهیه گزارش‌های کارشناسی و ارائه به موقع آن به نمایندگان ناظر در مجامع و شوراها حضور این عزیزان را پررنگ تر نموده و در این راه نیازمند همکاری مراکز علمی معتبر از جمله مرکز تحقیقات اسلامی است.»

وی در پایان سخنانش با اظهار این مطلب که معاونت نظارت مجلس، نهادی نوپا و جوان است، بر ضرورت همکاری بیشتر مراکز علمی، پژوهشی به ویژه مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با این معاونت تأکید کرد.

مرکز تحقیقات اسلامی مجلس می‌تواند پل ارتباطی بین معاونت نظارت مجلس و حوزه باشد

در ادامه این دیدار، آیت الله مبلغی هم ضمن اشاره به ظرفیت‌های علمی و فقاهتی قم گفت: قم دریائی است که از حیث فقاهتی و حقوقی، کرانه ندارد و باید از این ظرفیت در جهت تحقق صحیح امر شریف نظارت در مجلس بهره برد.

وی افزود: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، می‌تواند پل ارتباطی معاونت نظارت مجلس و اندیشمندان و محققان حوزه و دانشگاه باشد.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در پایان سخنان خود یادآور شد: با عنایت به گستردگی وجوه نظارتی مجلس، ضروری است تا تفاهمنامه‌ای جامع جهت تعمیق این همکاریها تهیه و اجرائی شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet